Tabletki na oczy i wzrok dla dzieci, dorosłych i osób starszych
Pogorszenie widzenia jest zjawiskiem towarzyszącym starzeniu się organizmu. Osoby zmagające się z gorszym widzeniem szukają sposobów na poprawę wzroku, często decydują się na dodatkową suplementację w składniki chroniące oczy i wzrok. Tabletki na oczy to w dużej mierze suplementy diety, których składniki wspierają funkcjonowanie narządu wzroku w zakresie mikrokrążenia, wsparcia plamki żółtej, a także w ramach ochrony przed wolnymi rodnikami. Po produkty na oczy jak tabletki na wzrok mogą sięgać osoby praktycznie w każdym wieku. Dużą popularnością cieszą się wśród osób pracujących przy komputerze, które przez wiele godzin wytężają wzrok wpatrując się w monitor, a także z uczuciem zmęczonych oczu. Oprócz tego szczególną uwagę na wzrok powinni zwrócić seniorzy, u których diagnozuje się choroby oczu jak zwyrodnienia plamki żółtej. Wiele składników w tabletkach na oczy wspiera funkcjonowanie plamki żółtej chroniąc ją przed dalszą degradacją. Pogorszenie wzroku to również kwestia chorób towarzyszących jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca. Innym celem stosowanie tabletek na oczy jest wsparcie ochrony antyoksydacyjnej prowadzącej do degradacji procesu widzenia. Preparaty na oczy w tabletkach, kapsułkach, syropie mogą być stosowane jako uzupełnienie diety u osób, które zmagają się z chorobami oczu jak jaskra lub zaćma.
Tabletki z luteiną i zeaksantyną na oczy
Wśród typowych składników tabletek na oczy można wymienić luteinę (pozyskiwaną z aksamitki wzniesionej) i zeaksantynę, czyli barwniki należące do karotenoidów, które są składnikami antyoksydacyjnymi i odpowiadają m.in. za ostrość widzenia. Występują naturalnie m.in. w plamce żółtej i siatkówce oka. Zwykle ilość luteina występująca w tabletkach na oczy rozciąga się od 5-10 mg na dzienną porcję do spożycia i dochodzi do ponad 20 lub 30 mg. Z kolei zeaksantyna w preparatach doustnych na oczy to zwykle 1-4 mg.
Tabletki na poprawę wzroku - co zawierają?
Cenne składniki, których warto szukać w doustnych produktach na oczy to L-karnityna, składniki wspierające krążenie (np. miłorząb japoński), kwasy omega-3 (zwykle nie więcej niż 1000 mg) będące uzupełnieniem w ochronie antyoksydacyjnej, a także borówka i czarne jagody będące źródłem antocyjanidyn. To również odpowiednie miejsce dla witamin np. witaminy C, D i E, a także minerałów jak mikro i makroelementy np. selen i cynk (zwykle do 10 mg). W tabletkach na oczy mogą znaleźć się również inne składniki pochodzenia roślinnego jak kurkuminoidy znajdujące się w kurkumie, astaksantyna (metabolit zeaksantyny), a także cytykolina i inne prekursory do produkcji fosfolipidów budujących struktury oka. Istotnym składnikiem jest resweratrol pozyskiwany z winogron, który ma szeroki zakres właściwości w zakresie ochrony antyoksydacyjnej, a także przeciwzapalnej i poprawie krążenia. Oprócz tego warto pamiętać, że istnieje szereg innych składników, które wspierają prawidłowe widzenie, a są to DHA, witamina A, witamina B2, a także pozostałe witaminy z grupy B wspomagające metabolizm tkanek oczu.
Tabletki na wzrok i oczy z luteiną i borówką - jakie wybrać?
Szukając preparatów na oczy jak np. tabletki na oczy z borówką i luteiną warto wziąć pod uwagę grupę docelową, czyli wiek pacjenta. Nieco innych ilości należy spodziewać się w tabletkach na oczy dla dzieci, w których znajdziemy przede wszystkim borówkę i czarne jagody. Dodatkowo mogą zawierać podstawowe antyoksydanty jak cynk, selen, witamina E i C. Warto pamiętać, że pomocne są również inne składniki jak kwasy omega-3, które można połączyć z produktami na oczy dla dzieci. W przypadku osób dorosłych warto szukać tabletek zawierających znaczne ilości luteiny, a zależnie od prowadzonej diety mogą zawierać dodatkowe składniki wspierające np. mikrokrążenie.