Jak działają preparaty z żywokostem?
Żywokost jest cennym źródłem alantoiny, mocznika, garbników, kwasów fenolowych, saponin triterpenowych, to również surowiec częściowo śluzowy. Dzięki temu żywokost stosuje się zewnętrznie na skórę, ponieważ sprzyja gojeniu, miejscowe przekrwienie skóry i proces granulacji rany. Preparaty z żywokostem dzięki zawartości alantoiny pomaga w rozpuszczaniu wydzielin z ran, a także wspiera miejscowo mechanizmy obronne.
Kiedy stosuje się żywokost maść?
Preparaty z żywokostem stosuje się na trudno gojące się zmiany skórne. Oprócz tego wielu pacjentów wykorzystuje potencjał płynący z żywokostu do łagodzenia stłuczenia, nadwyrężenia, zwichnięcia. Żywokost sprawdzi się również do pielęgnacji skóry po usunięciu usztywnienia gipsowego po złamaniach kości, ich pęknięciach czy skręceniach lub zwichnięciach stawów.
Szukasz preparatów na stłuczenia i urazy? Kliknij TUTAJ - maści na opuchliznę z żywokostem i nie tylko.
Rodzaje preparatów z żywokostem
Żywokost rzadko występuje jako zioło do parzenia, które wykorzystywane jest do okładów lub kąpieli. Najczęściej preparaty z żywokostem przyjmują formę maści, kremów i żelów np.:
- maść żywokostowa, w składzie której oprócz żywokostu występują inne składniki sprzyjające gojeniu i redukujące opuchliznę jak arnika, nagietek
- żel z żywokostem i dodatkiem jałowca, rozmarynu, kadzidłowca, kamfory, mentolu do łagodzenia bólów stawów związanych ze zwyrodnieniem (sztywność stawów), a także bólem mięśni
- olej żywokostowy - występuje samodzielnie lub w połączeniu żywokost i gojnik.
Bardzo często żywokost jest składnikiem tradycyjnych maści jak np. maść końska rozgrzewająca i chłodząca.
Dawkowanie żywokostu
Preparaty żywokostu stosuje się codziennie, często 2-3 razy dziennie.