Co to jest wiesiołek i jakie ma właściwości lecznicze
Wiesiołek to roślina o pięknych, żółtych kwiatach, z której nasion toczy się olej. Olej z wiesiołka uznawany jest na całym świecie jako składnik o dużym znaczeniu prozdrowotnym. Wszystko za sprawą dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 jak kwas linolowy i linolenowy oraz fitosteroli. Substancje te odpowiadają za lecznicze właściwości oleju z wiesiołka. Czym może pochwalić się ta roślina? Przyjmowana doustnie wspiera odporność, korzystnie wpływa na cholesterol i prawdopodobnie na miesiączkowanie u kobiet. Ponadto podejrzewa się dobroczynny udział oleju wiesiołka na obniżenie cukru, zmniejszanie objawów uszkodzenia nerwów i menopauzy. Olej z wiesiołka podany zewnętrznie na skórę, wspiera płaszcz lipidowy, przyczynia się do redukcji przebarwień skórnych, nawilża i natłuszcza.
Na co pomaga olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka może być pomocny zarówno podawany zewnętrznie na skórę, jak i doustnie. Zewnętrznie znajdziemy go w pomadkach ochronnych, licznych kremach i balsamach. Kosmetyki z wiesiołkiem stosowane na przebarwienia, zmniejszają ich intensywność. Pomogą też na cerę trądzikową, egzemę, łuszczycę, czy skórę wrażliwą, skłonną do alergii. Olej z wiesiołka na twarz poprawi nawilżenie i ochronę skóry.
Wewnętrznie najczęściej można spotkać olej z wiesiołka w butelce oraz doustne kapsułki z wiesiołkiem. Olej wykorzystuje ochoczo branża beauty, specjalizująca się w tabletkach na skórę, włosy, paznokcie. Co ważne - wiesiołek może pomóc nie tylko w utrzymaniu pięknego wyglądu. Wspiera także osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów, przyczyniając się do zmniejszenia bólu i sztywności. Część osób docenia olej z wiesiołka jako środek na regenerację nerwów, poprawę parametrów cukru i cholesterolu.
Niektórzy producenci stosują olej z wiesiołka jako zdrowy tłuszcz, który będzie nośnikiem innych substancji. Przykładem jest stosowanie oleju z wiesiołka do rozpuszczenia w nim witaminy D. Dzięki temu dostarczymy do organizmu, nie tylko ważną witaminę, ale też zdrowy, wysokiej jakości olej.
Olej z wiesiołka: przeciwwskazania i skutki uboczne
Olej z wiesiołka uznawany jest za produkt bezpieczny. Przejściowo mogą pojawić się dolegliwości ze strony żołądka i jelit jak biegunki, nudności, zaparcia.
Czy olej z wiesiołka wchodzi w interakcje? Tak, ma taki potencjał. Na ten składnik powinny uważać osoby stosujące leki na krzepliwość krwi, ponieważ wiesiołek zwiększa ryzyko krwawienia. Olej z wiesiołka powinno się stosować ostrożnie również z fenotiazynami, diklofenakiem, losartanem.
Olej z wiesiołka w aptece
W aptece prym wiodą:
- tabletki i kapsułki z wiesiołkiem,
- olej z wiesiołka,
- płyny z wiesiołkiem,
- kosmetyki z wiesiołkiem - żele, kremy, maści,
- pomadki z wiesiołkiem.
Olej z wiesiołka na płodność - czy pomaga?
Na tę chwilę nie ma dobrej jakości badań, aby wysnuć wnioski, czy olej z wiesiołka pomaga na płodność. Przeprowadzone dotychczas eksperymenty na zwierzętach wskazują, że wiesiołek może co prawda poprawiać jakość nasienia, zmniejszać stres oksydacyjny przy syndromie policystycznych jajników, ale nie przekłada się to na sukces zajścia w ciążę.
Bibliografia
- Farnia, H., Fard, A. A. G., Seraj, H. A., & Izadi, M. J. (2022). Influences of dietary supplementation with evening primrose oil (Oenothera biennis) as a source of omega-6, linoleic and gamma linolenic acid on the quality and function variables of stallion spermatozoa. Animal Reproduction Science, 247, 107126.
- Hu, N., Sun, M., Xing, S. S., Xu, D. X., Hai, X. M., Ma, L., ... & Ma, H. M. (2022). Evening primrose oil resists oxidative stress in the ovaries of rats with polycystic ovary syndrome.