Co to jest urydyna i jakie ma działanie?
Urydyna to nukleotyd, który występuje w części naszego materiału genetycznego. Połączony jest z resztą fosforanową i w takiej też formie występuje w aptecznych preparatach - jako monofosforan urydyny. W naszym organizmie bierze udział w produkcji części białek i pośrednio wpływa na zdolności mózgu do koncentracji i zapamiętywania. Ponadto urydyna uczestniczy w przemianach glukozy oraz potrzebna jest to syntezy fosfatydynocholiny, która jest głównym składnikiem błon śluzowych.
Na co pomaga urydyna?
Chociaż w naszym organizmie znajduje się urydyna, to nie ma jej wiele. Ponadto jej ilość zmniejsza się w sytuacjach stresowych czy podczas choroby. Stąd też warto dostarczyć ją z pożywieniem lub suplementować. Substancja może pomóc na:
- problemy z pamięcią - ponieważ urydyna bierze udział w procesie zapamiętywania,
- neuropatie - takie jak zespół cieśni nadgarstka; ponieważ pośrednio wspiera regenerację nerwów, a dokładnie ich osłonek mielinowych,
- stwardnienie rozsiane - również dzięki pośrednim udziale w produkcji osłonek mielinowych.
Monofosforan urydyny w aptece
W aptece znajdziesz monofosforan urydyny w kategoriach leków na pamięć oraz na nerwobóle. Preparaty z urydyną to kapsułki lub tabletki. Zazwyczaj posiadają w składach inne, przydatne dla komórek nerwowych substancje jak witaminy z witaminy z grupy B.
Skutki uboczne monofosforanu urydyny
Ponieważ urydyna jest naturalnie produkowana przez nasz organizm, to jej suplementacja rzadko powoduje jakiekolwiek działania niepożądane. Przy wysokich dawkach może pojawić się biegunka i podwyższona temperatura ciała.