Co to jest soja i jakie są jej właściwości zdrowotne
Soja zwyczajna należy do roślin strączkowych. Jej nasiona są z powodzeniem stosowane w różnych daniach i potrawach. Dobrze znane jest mleko sojowe bogate w białko oraz preparaty na menopauzę z soją. Czemu soja zawdzięcza swój sukces? Soja uznawana jest za najbogatszy w fitoestrogeny produkt. Fitoestrogeny, inaczej fitohormony, to związki roślinne, które swoją budową bardzo przypominają ludzkie hormony, głównie estrogen. I tak też zachowują się w ludzkim organizmie - delikatnie naśladują ten hormon. Jest to szczególnie przydatne podczas menopauzy, gdzie spadek estrogenów wywołuje nieprzyjemne objawy jak intensywne pocenie się, zmiany nastroju czy uderzenia gorąca. Lecznicze właściwości soi to właśnie łagodzenie takich objawów klimakterium.
Na co pomaga soja i fitoestrogeny
Najczęściej produkty sojowe są wykorzystywane jako fitohormony na menopauzę. Szukaj środków, które w składzie nie mają wypisanej wyłącznie soi, a są standaryzowane na zawartość izoflawonów sojowych. Na co jeszcze pomaga soja? Na problemy najczęściej związane z płcią, czyli na osteoporozę, gdzie może poprawiać gęstość mineralną kości, oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Soja jest także badana w kierunku działania przeciwnowotworowego w raku piersi, poprawy parametrów cukru u diabetyków oraz łagodzenia objawów IBS (zespołu jelita drażliwego). Są to jednak wczesne obserwacje, na podstawie których ciężko wyciągać twarde wnioski. Najlepiej udokumentowana i udowodniona jest zdecydowanie lecznicza właściwość soi w zmniejszaniu objawów menopauzy.
Izoflawony sojowe - skutki uboczne
Soja i izoflawony sojowe w niej zawarte charakteryzują się dość wysokim profilem bezpieczeństwa. Stosowanie produktów sojowych nawet przez 4 miesiące zwykle nie powoduje działań niepożądanych. Nad suplementami z soją powinny się za to pochylić kobiety cierpiące na nowotwory estrogenozależne. W takich sytuacjach nie zaleca się bowiem stosowania fitoestrogenów. Leczenie nimi może dopuścić wyłącznie lekarz. Do zaobserwowanych skutków ubocznych produktów sojowych zaliczyć można problemy żołądkowo-jelitowe i trudności w zasypianiu.
Produkty z soją w aptece
W aptece preparaty zawierające soję zwyczajną i izoflawony sojowe znajdziesz w postaci tabletek i kapsułek na menopauzę. Ich rejestracja to w większości suplement diety, chociaż można spotkać też leki. Często nie są jedynymi składnikami produktu - obok niej występuje często chmiel, wapń, liczne witaminy czy ashwagandha.
Czy soja jest rakotwórcza?
Aktualnie nie ma dowodów na rakotwórczość soi, wręcz przeciwnie - rozważa się ją za składnik potencjalnie przeciwnowotworowy.