Co to jest olej lniany i jakie ma właściwości zdrowotne
Olej lniany to produkt pozyskiwany przez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego, zwanego również siemieniem lnianym. W jego składzie znajdują się triglicerydy, sterole oraz bardzo cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), wśród których najczęściej występuje kwas alfa-linolenowy, linolowy oraz oleinowy. Olej lniany zawiera więc Omega-3-6-9, co czyni z niego bardzo wartościowy i prozdrowotny produkt.
Olej lniany tłoczony na zimno znalazł uznanie m.in w dermatologii, gdzie wykorzystywane są jego właściwości regenerujące, przywracające płaszcz lipidowy i nawilżające. Podany doustnie olej lniany obniża poziom cholesterolu we krwi oraz korzystnie działa na wątrobę, zmniejszając poziom jej stłuszczenia. Ma również właściwości antyoksydacyjne i obniżające ciśnienie.
Jak działa olej lniany?
Olej lniany cechuje duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu arachidowego i kwasu linolenowego, który bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Podany doustnie olej lniany, obniża cholesterol i poprawia profil tłuszczów we krwi. Ma korzystne działanie na krzepliwość krwi i stanowi profilaktykę choroby miażdżycowej. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają też korzystnie na płaszcz lipidowy skóry, wspierając jego odbudowę. Miejscowe podanie oleju lnianego np. w kremach zwiększa elastyczność skóry i przyspiesza jej regenerację.
Na co pomaga olej lniany
Olej lniany pomoże:
- na podwyższony cholesterol,
- wspomagająco w nadciśnieniu,
- w prewencji miażdżycy,
- na owrzodzenia, oparzenia, suchą skórę,
- na stłuszczenie wątroby.
Produkty z olejem lnianym w aptece
Produkt ten występuje w aptece jako:
- olej lniany do picia,
- maści, kremy i dermokosmetyki z olejem lnianym,
- kapsułki z olejem lnianym.
Czy olej lniany szkodzi na wątrobę?
Aktualnie nie istnieją naukowe dowody na to, że olej lniany szkodzi na wątrobę. Wręcz przeciwnie - kwasy Omega zawarte w oleju, mogą wspomóc zdrowie wątroby. Jest to szczególnie pomocne m.in. w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby, obciążonej złą dietą. Olej lniany i jego składniki mogą hamować postęp uszkodzenia tego ważnego organu lub go spowalniać.
Kiedy pić olej lniany - rano czy wieczorem?
Większość dietetyków poleca pić olej lniany rano. Ze względu na jego tłusty smak, zamiast spożywania łyżeczki bezpośrednio do buzi, można z powodzeniem dodać go do sałatek, kanapek, serów.
Jak długo można pić olej lniany?
Aby uzyskać efekty związane z przyjmowaniem oleju lnianego warto go pić lub spożywać przez około 2-3 miesiące. Po tym czasie można zrobić kilka tygodni przerwy. Nie są to jednak sztywne wytyczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby olej lniany w rozsądnych ilościach na stałe włączyć do swojej codziennej diety, polewać nim sałatki, dodawać do pieczywa.