Co to jest mięta i jakie ma właściwości zdrowotne?
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez wypicia ziół. A w Polsce bez wątpienia w czołówce ulubionych naparów występuje mięta pieprzowa. Ta znana od dawna roślina obdarzona jest nie tylko pięknym zapachem, ale również właściwościami leczniczymi. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim olejek eteryczny, bogaty w mentol, ale też garbniki, flawonoidy i sole mineralne. Chcąc wykorzystać miętę w celach medycznych, pozyskuje się z niej olejek miętowy lub zielone liście.
Jak działa mięta?
- rozkurcza mięśnie gładkie
- zwiększa wydzielanie żółci,
- wspiera trawienie,
- łagodzi wymioty i nudności,
- zwalcza bakterie i grzyby,
- ma działanie ochronne dla komórek, czyli działa przeciwutleniająco,
- zapobiega wzdęciom,
- podana na skórę daje uczucie przyjemnego chłodu i zimna,
- zmniejsza świąd,
- odświeża,
- odstrasza owady.
Na co pomaga mięta?
Herbata z mięty to dobry sprzymierzeniec przy niestrawnościach. Mięta na trawienie pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, przez co łatwiej nam poradzić sobie z cięższym posiłkiem. Znane jest również dobroczynne działanie tego zioła w zespole jelita drażliwego, które wiąże się z wieloma dolegliwościami trawiennymi na raz. Działanie rozkurczające dodatkowo zwiększy nasz komfort przy problemach jelitowych. Niektórzy stosują też miętę na zaparcia, gdyż roślina ta może przyspieszać opróżnianie jelit. Warto pamiętać, że to działanie jest dość łagodne i przy większym zatwardzeniu prawdopodobnie potrzebny będzie silniejszy lek na zaparcia. Ze względu na łagodzenie nudności, mięta znalazła zastosowanie jako delikatny środek przeciwwymiotny. Stąd też picie mięty może zapobiec wymiotom, gdy czujemy się nie najlepiej. Istnieją również doniesienia, że herbata z mięty może wspomagać terapię zespołu policystycznych jajników.
Mięta w żelu czy w kremie delikatnie znieczula i zmniejsza dokuczliwe swędzenie skóry. Sprawdza się to np. przy łupieżu czy po ukąszeniach owadów. Warto dodać, że zapach mięty odstrasza komary i kleszcze, dlatego wchodzi w skład repelentów, tj. preparatów przeciw komarom.
Olejek miętowy wchodzi może byś stosowany przy inhalacjach dróg oddechowych. Kilka jego kropel dodaje się do naczynia z gorącą wodą i wdycha unoszące się, wonne opary. Pamiętaj, aby olejku miętowego absolutnie nie dodawać do nebulizatora, ponieważ po dodaniu głęboko do płuc może dojść do podrażnienia, a nawet skurczu oskrzeli.
Przeciwwskazania i skutki uboczne zażywania mięty
Negatywne skutki picia mięty pojawiają się rzadko, a sama mięta uznawana jest za składnik roślinny dość bezpieczny. Oczywiście jednak od tej reguły są wyjątki. Kto powinien stronić od mięty? Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów i herbat z miętą jest uczulenie na ten składnik, choć głównie alergia dotyczy olejku miętowego. Nierozcieńczonego olejku nie stosować na skórę. Preparaty z miętą stosować ostrożnie w stanach zapalnych żołądka, przy refluksie i silnym zapaleniu woreczka żółciowego, chorobach wątroby i nerek.
Czysty olejek miętowy nie powinien być stosowany na skórę u małych dzieci poniżej 5. roku życia. Szczególnie dotyczy to okolic nosa i twarzy, ponieważ składnik ten jest skłonny do wywoływania bezdechu.
Preparaty z miętą w aptece
W aptece można znaleźć zarówno preparaty z samą miętą, jak i produkty złożone, bogate w inne zioła i substancje lecznicze. Najczęściej ten składnik roślinny występuje jako:
- mięta torebki do zaparzania,
- suszona mięta w liściach,
- olejek miętowy,
- mięta w płynach rozgrzewających,
- mięta w tabletkach na trawienie,
- pasty do zębów z miętą,
- krople miętowe.
Czy mięta jest zdrowa?
Tak, mięta uznawana jest za roślinę, która ma właściwości lecznicze i jest zdrowa. Dlatego warto dodawać jej liście do codziennej diety, np. do deserów, a nawet sałatek. Korzystne jest także picie mięty w formie herbatki. Efekty po mięcie pojawiają się szybko, a co więcej - ich nasilenie wzrasta, im częściej miętę pijamy. Roślina poprawia przede wszystkim działanie układu pokarmowego, gdzie wspiera trawienie, rozluźnia mięśnie i zapobiega wzdęciom. ALe