Co to jest mentol i jakie ma działanie
Mentol to główny składnik olejku miętowego. To przede wszystkim on odpowiada za przyjemne, chłodzące działanie mięty oraz jej charakterystyczny zapach. Działanie mentolu to nie tylko wywoływanie uczucia zimna. Składnik ma też właściwości znieczulające, zwalcza drobnoustroje, działa przeciwbólowo. Na co pomaga menthol? Daje szybką ulgę na swędzącą skórę, przynosi uczucie chłodu na miejsca stłuczone, obolałe. Przyjmowany doustnie odkaża łagodnie błony śluzowe, odświeża oddech. Jako dodatek sprayów na katar, "przetyka zatkany nos", przywracając uczucie przepływu powietrza w nozdrzach. Dodawany jest też w formie aromatu, nadającego smak i zapach mięty.
W aptece znaleźć można liczne produkty z mentolem. Duże grono jest przeznaczone do stosowania zewnętrznego stąd też mentol w kremach, żelach, maściach chłodzących. Dostępne są także pastylki do ssania z mentolem, spraye do nosa z tym składnikiem
Czy można stosować preparaty z mentolem, będąc w ciąży?
Aktualnie wpływ mentolu na przebieg ciąży i laktacji nie jest wystarczająco przebadany. Z tego powodu nie zaleca się stosować preparatów z mentolem w trakcie oczekiwania dziecka. Inną decyzję można podjąć jedynie po konsultacji z lekarzem.
Czy mentol jest szkodliwy? Skutki uboczne mentolu
Preparaty z mentolem stosowane zgodnie z ulotką rzadko wywołują działania niepożądane. Podawany w okolice oczu może powodować ich mocne podrażnienie i łzawienia. Jednak w przypadku mentolu to dawka czyni truciznę. Skoncentrowany mentol jako czysta substancja może prowadzić do zatruć. Wywołuje wtedy ból brzucha, nudności, zapalenie skóry i błon śluzowych. W cięższych przypadkach dość może do dreszczy, obrzęku mózgu i spowolnienia akcji serca.