Mącznica lekarska - co to jest i jakie ma właściwości lecznicze
Mącznica lekarska to niewysoka krzewinka, która rośnie niemal w całej Europie. Gustuje w lasach sosnowych i nizinnych terenach. Jej liście skrywają w sobie właściwości lecznicze, stąd też zbierane są jako surowiec farmaceutyczny (Uvae ursi folium). Liście mącznicy posiadają glikozydy takie jak arbutynę, garbniki czy flawonoidy. Jakie działanie wykazuje mącznica? Przede wszystkim przeciwbakteryjne. Jest ono wykorzystywane szczególnie w zakażeniach dróg moczowych. Stąd też mącznica jest ziołowych składnikiem łagodnych tabletek na zapalenie pęcherza.
Przeciwwskazania i skutki uboczne mącznicy lekarskiej
Skutki uboczne mącznicy na pęcherz to głównie dolegliwości żołądkowo-jelitowe jak ból brzucha, wymioty, nudności. Mącznica stosowana przewlekle i w dużych dawkach może przyczyniać się również do krwiomoczu i skurczów. Przeciwwskazaniem do stosowania mącznicy jest zaś ciąża, okres laktacji oraz choroby nerek.
Jak stosować mącznicę lekarską
Jeżeli posiadasz apteczny preparat z mącznicą lekarską, to należy go stosować zgodnie z ulotką.
Gdy dysponujesz liśćmi, to warto z nich zrobić odwar. Pół łyżki liści zalewa się szklanką letniej wody, doprowadza do wrzenia i następnie gotuje około 6 minut. Po kolejnych 10 minutach, gdy roztwór nieco ostygnie, należy go przecedzić. Przygotowany w ten sposób napój dawkować następująco - 1 łyżkę co 3 godziny. Samodzielnie przygotowaną mącznicę na pęcherz należy stosować doraźnie, maksymalnie przez kilka dni.