Co to jest lukrecja gładka i jakie ma właściwości lecznicze
Lukrecja gładka (łac. Glycyrrhiza glabra) to roślina uprawna o właściwościach pro zdrowotnych. Znana jest lekarzom już od najdawniejszych czasów, bowiem była wykorzystywana już w starożytnym Egipcie. W medycynie wykorzystuje się korzenie lukrecji, które następnie są suszone. Surowiec ten zawiera saponiny, m.in. kwas glicyryzynowy odpowiedzialny za bardzo słodki, specyficzny smak lukrecji. Dzięki nim korzeń lukrecji wykazuje działanie zarówno wykrztuśne jak i przeciwkaszlowe. Ponadto lukrecja pobudza wydzielanie błon śluzowych górnych dróg oddechowych i wspiera działanie nabłonka rzęskowego, którego zadaniem jest oczyszczanie naszego układu oddychanie. Lukrecję gładką cechuje również posiadanie właściwości przeciwzapalnych, przyspieszających gojenie, rozkurczających, a nawet przeciwalergicznych. Chroni także wątrobę, zwalcza bakterie i grzyby. Ponadto lukrecja wpływa na hormony w naszym organizmie. Mowa tutaj o kortyzolu, który pod wpływem lukrecji jest wolniej wydawany z organizmu.
Na co pomaga korzeń lukrecji
Ten surowiec lecznicy wykorzystywany jest m.in jako:
Skutki uboczne korzenia lukrecji i przeciwwskazania
Bardzo duże dawki korzenia lukrecji spożywane przez długi czas mogą wywoływać obrzęki. Dzieje się tak, ponieważ lukrecja zmniejsza diurezę, czyli wydzielanie moczu. Ponadto skutki uboczne lukrecji wywołują tzw. pseudohyperaldosteronizm, który powoduje zatrzymanie wody w organizmie, może wywołać też zaburzenia elektrolitowe. Na skutki uboczne działania lukrecji narażone szczególnie są osoby z nadciśnieniem, które są bardziej wrażliwe na tą roślinę. Ponadto czasem po dużych dawkach lukrecji stosowanych długotrwale mogą pojawić się uszkodzenia mięśni, zwiotczenie karku, problemy z widzeniem.
Korzenia z lukrecji nie powinno się spożywać przez osoby z nadciśnieniem, hipotonią, niskim poziomem potasu, marskości wątroby, żółtaczką, pacjentów cierpiących na obrzęki. Lukrecji powinny unikać też osoby stosujące leki jak tabletki przeciwbólowe z grupy NLPZ, leki na nadciśnienie, digoksynę, środki moczopędne, antykoncepcję hormonalną, digoksynę, potas, testosteron. Zawsze zapoznaj się z ulotką przed zastosowaniem określonego preparatu.
Lukrecja w ciąży
Korzenia lukrecji nie powinno się stosować w ciąży.
Lukrecja w aptece
W aptece internetowej znajdziesz takie preparaty jak:
- płyn na trawienie z lukrecją i innymi składnikami roślennymi,
- lukrecja w tabletkach,
- herbatka z lukrecją.