Co to jest lawenda i jakie ma właściwości lecznicze?
Drobne fioletowe kwiatki na wysokich łodyżkach, wąskie listki i cudowny, uspokajający zapach - to najkrótszy i najbardziej trafny opis lawendy. Roślina od lat używana jest w medycynie i kosmetyce. Kiedyś dodawano ją chętnie do kąpieli oraz stosowano jako środek odkażający. Dzisiaj wiemy, że za jej właściwości odpowiadają przede wszystkim wonne olejki eteryczne. W lecznictwie wykorzystuje się głównie kwiaty lawendy, które wykazują działanie:
- uspokajające, wyciszające,
- łagodnie usposabiające do snu,
- zwalczające bakterie i grzyby,
- rozluźniające mięśnie gładkie,
- rozgrzewające.
Na co pomaga lawenda?
Lawenda wykorzystywana jest w aromaterapii jako środek wyciszający i uspokajający. W takim samym wskazaniu znajdziesz lawendę w tabletkach. Tradycyjnie stosowana jest także jako środek na lęk i sen. Kwiat lawendy może też przysłużyć się w łagodzeniu zmian nastroju u pacjentów z demencją starczą, czy u osób ze słabą koncentracją.
Lawenda stosowana zewnętrznie wspiera leczenie łysienia plackowatego
Przeciwwskazania i działania niepożądane lawendy
U niektórych osób można zauważyć nadwrażliwość na olejek lawendowy. Nie powinno się stosować tej rośliny w ciąży, podczas karmienia, a także u dzieci poniżej 12. roku życia. Po podaniu na skórę może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie. Kto jeszcze powinien uważać na preparaty z lawendą? Osoby, które zażywają leki nasenne, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe z przepisu lekarza.
Lawenda w aptece
W aptece znajdziesz liczne preparaty z kwiatu lawendy. Pierwszym z nich jest olejek lawendowy o intensywnym, przyjemnym zapachu. Lawenda wchodzi też w skład tabletek na sen i uspokojenie, płynów i maści rozgrzewających. Roślinę znajdziesz też w licznych kosmetykach takich jak mydła, szampony, toniki.
Czy lawenda jest trująca?
Lawenda nie jest uważana za substancję trującą dla człowieka. Działania uboczne pojawiają się zwykle jeżeli przyjmiemy zbyt dużo olejku eterycznego lawendy. Lawenda jest za to trująca dla czworonogów - psa i kota, dlatego nie pozwalaj swojemu pupilowi jej spożywać.