Co to jest kwas tolfenamowy
Kwas tolfenamowy jest związkiem należącym do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, podobnie jak ibuprofen. Wykazuje on trzykierunkowe działanie:
- zmniejsza ból,
- hamuje stan zapalny,
- obniża gorączkę.
Na co pomaga kwas tolfenamowy? Najczęściej stosuje się go w napadach migreny z silnym bólem głowy. Lek przerywa napad i łagodzi dolegliwości bólowe.
Działanie kwasu tolfenamowego
Wiemy już, że kwas tolfenamowy działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jaki mechanizm stoi za takimi właściwościami? Lek ma zdolność blokowania enzymu - cyklooksygenazy, która hamuje powstawanie prostaglandyn. Prostaglandyny to związki sygnałowe, promujące reakcję bólową, rozwój stanu zapalnego i gorączki. Jeśli zablokujemy ich powstawanie, to tym samym złagodzimy wszystkie wymienione dolegliwości.
Skutki uboczne kwasu tolfenamowego
Nie u wszystkich osób występują działania niepożądane po zastosowaniu kwasu tolfenamowego. Najczęściej pojawia się biegunka i nudności oraz inne dolegliwości żołądkowo jelitowe - niestrawność, wymioty. Niektórzy skarżą się na ból głowy, zmęczenie.
Kwasu tolfenamowego powinny unikać osoby z wrażliwym żołądkiem, ponieważ lek może drażnić błonę śluzową układu pokarmowego. Nie stosować również przy chorobach nerek, nadciśnieniu tętniczym, astmie, problemach z krzepliwością krwi.
Leki zawierające kwas tolfenamowy
W aptece dostępny jest lek na migrenę z kwasem tolfenamowym - Migea.