Co to jest kwas alfa liponowy i jego działanie
Kwas alfa-liponowy (ALA) to związek, który wytwarza nasz organizm, jednak możemy go również dostarczyć wraz z jedzeniem lub w suplementach. Jakie ma zadanie? Jest koenzymem, który bierze udział w reakcjach metabolicznych cukru. Właściwości kwasu alfa-liponowego to aktywność przeciwzapalna i antyoksydacyjna.
Na co pomaga kwas alfa-liponowy
Kwas ALA jest związkiem, który może wesprzeć nas w wielu schorzeniach takich jak
- neuropatia cukrzycowa,
- hiperlipidemia,
- otyłość.
Kwas alfa-liponowy pozytywnie wpływa na przewodnictwo nerwowe, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza też stężenie lipidów LDL. Prawdopodobnie kwas ALA pozwala też zrzucić zbędne kilogramy, więc może być polecany jako preparat na odchudzanie.
Kwas ALA w aptece
W aptece kwas alfa-liponowy dostępny jest przede wszystkim w postaci suplementu diety. Może występować jako jedyny składnik całego produktu lub jako jeden z wielu składników. Znajdziesz go w preparatach wspierających regenerację nerwów, środkach na polineuropatię cukrzycową, tabletkach na oczy.
Przeciwwskazania i skutki uboczne kwasu alfa-liponowego
Do skutków ubocznych zażywania kwasu alfa-liponowego należą najczęściej problemy żołądkowe takie jak wymioty, zgaga, nudności, ale również bóle głowy. Im wyższa dawka kwasu ALA i im starszy pacjent, tym większe ryzyko pojawienia się działania niepożądanego. Warto jednak pamiętać, że skutki uboczne nie wystąpią u każdego.
Z czym nie łączyć kwasu alfa-liponowego?
Kwasu ALA nie powinno się łączyć z lekami onkologicznymi takimi jak cyklofosfamid i busulfan. Uważać należy również z jednoczesnym stosowaniem leków na krzepliwość krwi, gdyż kwas alfa-liponowy może zmniejszać krzepliwość. Dobrze unikać również połączenia kwasu ALA z lewotyroksyną.
Jaki wybrać kwas alfa-liponowy?
Wybierając kwas alfa-liponowy, dobrze zerknąć w pierwszej kolejności na jego ilość w preparacie. Najwyższe zawartości kwasu ALA sięgają nawet 600 mg na jedną tabletkę. Takie produkty mają wygodne stosowanie - zazwyczaj wystarczy 1 kapsułka przyjęta raz dziennie. Szukając produktu dla siebie, przejrzyj też pozostałe składniki. Kwas alfa-liponowy często łączony jest z cynkiem, chromem, koenzymem Q10 czy witaminami z grupy B. Ale nie tylko - producenci oferują bardzo różnorodne kompozycje. Wymienione substancje to dodatkowe wsparcie organizmu. Staraj się je dobrać pod siebie, szczególnie jeżeli zmagasz się z niedoborami witamin i minerałów.
Kwas alfa-liponowy - rano czy wieczorem?
Preparaty z kwasem alfa-liponowym nie mają sztywnych wytycznych dotyczących pory stosowania. Możesz przyjmować ALA zarówno rano, jak i wieczorem. Warto jednak stosować go na pusty żołądek na 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po nim. Kwas alfa-liponowy będzie się wtedy najlepiej wchłaniać.