Co to jest kozieradka i jakie ma właściwości?
Kozieradka, po łacinie Trigonella foenum, to roślina o bardzo cennych nasionach. Zawierają one śluzy, flawonoidy, saponiny, alkaloidy, kumaryny oraz liczne witaminy. Kozieradka od lat wykorzystywana jest w medycynie, a doniesienia naukowe wskazują, że wykazuje właściwości lecznicze takie jak:
- obniżanie poziomu glukozy,
- łagodzenie wrzodów żołądka i jelit,
- obniżanie cholesterolu,
- poprawiające trawienie i apetyty,
- wspierające laktację,
- przeciwbakteryjne.
Na co pomaga kozieradka pospolita?
Nasiona kozieradki oraz ekstrakty z nich wykorzystuje się przede wszystkim w lekach na cukier. Roślina hamuje pobieranie glukozy w przewodzie pokarmowym oraz może zwiększać wrażliwość komórek na insulinę. Ponadto, jako produkt tradycyjny, kozieradkę stosuje się na brak apetytu oraz stany zapalne skóry. Znajdziesz ją także w herbatkach na trawienie i na wrzody. Ekstrakty są stosowane również w kosmetykach, ze względu na właściwości przeciwzapalne, zmniejszające swędzenie i obrzęki.
Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosownia kozieradki
Rośliny nie powinny używać osoby na nią uczulone. Szczególną uwagę powinni zwrócić pacjenci uczuleni na cieciorkę, ponieważ zwiększa to możliwość nadwrażliwości krzyżowej, która będzie obejmować również właśnie kozieradkę. Należy unikać stosowania dużych ilości kozieradki przy jednoczesnym stosowaniu leków na cukrzycę oraz preparatów żelaza. W formie wcierek i szamponów znana jest również kozieradka na włosy.
Preparaty z kozieradką pospolitą w aptece
W aptece internetowej znajdziesz tę roślinę jako:
- sypane nasiona kozieradki,
- kozieradka w saszetkach typu fix,
- kapsułki i tabletki z kozieradką,
- szampony, spraye, maski do włosów.