Co to jest konwalia majowa i jakie ma właściwości lecznicze
Konwalia majowa (łac. Convallaria maialis) to niewielka roślina, chętnie hodowana w przydomowych ogródkach. Wszystko to za sprawą jej niewielkich białych kwiatków, które kwitnąc w maju, roztaczają wokół piękny zapach, przywodzący na myśl zieloną wiosnę. Do celów medycznych wykorzystuje się ziele konwalii, czyli to, co wyrasta ponad ziemię. Składnikami, które determinują właściwości lecznicze tej rośliny, są glikozydy nasercowe. Mają one zdolność zwiększania siły skurczu mięśnia sercowego. Ponadto zwalniają nieco częstotliwość skurczów. Dzięki temu praca serca się uspokaja i jest bardziej wydajna.
Na co pomaga konwalia majowa i w jakich preparatach ją znajdziesz
Leki z konwalią pomagają na łagodną niewydolność serca. Choroba objawia się niewystarczającą mocą bijącego mięśnia sercowego i dotyczy osób starszych. Ekstrakty z konwalii przysłużą się w objawowym, doraźnym leczeniu niewydolności serca, łatwym męczeniu się.
W aptece znajdziesz przede wszystkim krople na serce z konwalią. Są to leki złożone z kilku składników roślinnych. Oprócz konwalii majowej do takich kropli dodawana jest waleriana o działaniu uspokajającym i ekstrakt z głogu, który poprawia krążenie i stan naczyń żylnych.
Działania niepożądane konwalii
Krople na serce zażyte w niewielkich, wskazanych przez producenta dawkach zazwyczaj nie powodują działań niepożądanych. Po przedawkowaniu mogą pojawić się mdłości, wymioty, biegunka, ból głowy, mgła w oczach, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca.
Wyciągów z ziela konwalii nie powinno się stosować jednocześnie z preparatami wapnia, z lekami moczopędnymi obniżającymi potas, lekami przeczyszczającymi, lukrecją, amfoterycyną B oraz z długotrwale przyjmowanymi glikokortykosteroidami. Kropli na serce raczej powinny unikać osoby z zaburzeniami przewodnictwa serca.
Czy konwalia jest trująca?
Zdecydowanie nie należy spożywać żadnych części konwalii na własną rękę, bowiem faktycznie, kwiat ten jest trujący. A co z lekami w aptece? W tym przypadku ma zastosowanie stare porzekadło, że "to dawka czyni truciznę". W małych ilościach wyciąg z konwalii ma bowiem działanie bardzo korzystne, które uspokaja serce i zwiększa siłę jego skurczu. Jeżeli ktoś bardzo się postara i przyjmie bardzo duże ilości leku na serce, to może wtedy go przedawkować i pojawią się skutki niepożądane.