Co to jest chmiel i jakie ma właściwości lecznicze
Chmiel zwyczajny (łac. Humulus lupulus) to roślina występująca powszechnie w Polsce. Znamy ją przede wszystkim z przemysłu piwowarskiego, ale nie należy zapominać, że jest też częstym bywalcem preparatów aptecznych. Wszystko dzięki właściwościom lecznicznym. Szyszka chmielu ma bowiem działanie:
- uspokajające,
- nasenne,
- estrogenne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwzapalne,
- przeciwalergiczne,
- rozluźniające mięśnie gładkie,
- pobudzające trawienie,
- obniżające ciśnienie.
Za taką mnogość dobroczynnych właściwości w chmielu odpowiedzialne są związki aktywne; przede wszystkim kwasy goryczowe jak humulon i lupulon. Oprócz tego chmiel zawiera liczne flawonoidy, garbniki i olejki eteryczne.
Na co pomaga chmiel
Chmiel to roślina o wielu zastosowaniach. Jednak w aptece znajdziesz ten składnik najczęściej w 3 sytuacjach, jako:
- chmiel na menopauzę - a dokładnie na związane z nią uderzenia gorąca,
- chmiel na problemy ze snem - ponieważ ekstrakty z chmielu łagodnie usposabiają do snu,
- chmiel na nerwowość, rozdrażnienie - ze względu na właściwości uspokajające chmielu.
Przeciwwskazania do stosowania chmielu
Preparatów z chmielem nie powinno się używać w przypadku uczulenia na tą roślinę, gdy cierpimy na depresję lub chorujemy na nowotwory wrażliwe na estrogeny. Ponadto chmielu powinni unikać kierowcy, ze względu na potencjalne nadmierne uspokojenie oraz dzieci poniżej 12. roku życia.
Co ważne - chmiel zwyczajny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami takimi jak środki nasenne, antyestrogenowe, estrogenowe (np. antykoncepcja hormonalna)
Czy można stosować chmiel w ciąży?
Nie zaleca się stosowania preparatów z chmielem w czasie ciąży i podczas laktacji.
Czy chmiel uzależnia?
Nie, chmiel nie ma potencjału uzależniającego.
Czy chmiel jest zdrowy?
Tak, chmiel zawiera liczne prozdrowotne działania. Nie jest to jednak pretekst aby pić więcej piwa ;). Pamiętaj że etanol zawarty w trunkach procentowych typu piwo czyni więcej złego niż dobrego w naszym organizmie, a ponadto zawiera dużo kalorii, co przyczynia się do rozwoju otyłości. Natomiast chmiel stosowany w lekach z apteki ma liczne korzystne działania, jednak zażywa się go tylko kiedy jest potrzeba - najczęściej wycieszenia lub ułatwienia zasypiania, bądź w lekach na menopauzę.