Co to jest bergamotka i jakie ma właściwości
Pomarańcza bergamota (łac. Citrus bergamia) to roślina chętnie uprawiana we Włoszech. Skórka owocu bergamoty bogata jest w olejek eteryczny o pięknym zapachu, zaś ekstrakty owocu wchodzą w skład różnych aptecznych preparatów. Co taki owoc kryje w środku? Bogactwo licznych, dobroczynnych składników naturalnych. Szczególne znaczenie ma 5 polifenoli, które ochrzczono nazwą BPF. Działają one korzystnie na cholesterol, zmniejszając jego stężenie we krwi.
Na co stosować bergamotę
Tabletki z bergamotą to dobry środek na nieprawidłową zawartość lipidów we krwi. Okazuje się bowiem, że polifenole obecne w bergamocie wpływają korzystnie na takie parametry jak:
- podwyższony cholesterol,
- podwyższony LDL,
- podwyższone trójglicerydy,
- obniżony HDL.
Olejek z bergamotki używany jest również w aromaterapii, do odprężenia ciała i głowy.
Przeciwwskazania i skutki uboczne bergamoty
Olejku z bergamoty nie powinno się stosować w ciąży. Nie zaleca się też bergamoty u osób, które są na nią uczulone.
Jakie są skutki uboczne bergamotki? Tabletki z ekstraktem z bergamotki na cholesterol mogą powodować zawroty głowy, zgagę, skurcze mięśni, chociaż te objawy obserwowane są rzadko. Należy bardzo uważać z używaniem olejku z bergamoty na skórę, ponieważ zwiększa on ryzyko fotouczulenia.
Na preparaty z bergamotą powinni też uważać cukrzycy, ponieważ składnik może obniżać poziom cukru we krwi i wchodzić w interakcję z lekami na cukier.
Preparaty z bergamotą w aptece
W aptece bergamotę znajdziesz w lekach na cholesterol. Są to suplementy diety w postaci tabletek, bądź kapsułek. Zazwyczaj występują w towarzystwie innych substancji zmniejszających cholesterol, takich jak czosnek czy monakolina K.