Co to jest babka lancetowata i jakie ma właściwości lecznicze
Niektórzy z nas dobrze pamiętają, że w dzieciństwie na swędzące ukąszenia i drobne rany przykładało się liście niewielkiej rośliny zerwanej na łące. Była nią babka lancetowata, którą od wieków stosuje się w medycynie ludowej m.in. na opuchliznę, złamania, owrzodzenia. Wraz z postępem nauki postanowiono zbadać, co kryje w sobie liść babki lancetowatej. Okazuje się, że jest on bogaty w związki irydoidowe, śluzy, garbniki, fenolokwasy czy sole mineralne. Babka lancetowata wykazuje takie właściwości lecznicze, jak działanie:
- łagodnie wykrztuśne,
- łagodzące stan zapalny,
- powlekające,
- spazmolityczne, czyli rozluźniające mięśnie gładkie,
- przyspieszające gojenie się ran.
Na co pomaga babka lancetowata
Do tej pory zastosowanie babki lancetowatej w głównej mierze opiera się na medycynie tradycyjnej, która bazuje na latach doświadczeń. Najpopularniejszym lekiem jest syrop z babki lancetowatej, który stosowany jest w łagodzeniu kaszlu. Ponadto ten składnik roślinny znajduje się w żelach do nóg na opuchliznę i żylaki. Mają one łagodzić uczucie ciężkich nóg. Domieszkę babki znajdziesz też w żelach pod oczy, które zmniejszają obrzęk i sińce pod okiem.
Babka lancetowata w aptece
W aptece babkę lancetowatą znajdziesz w takich postaciach jak:
- syrop,
- żel do smarowania pod oczy,
- żel do nóg,
- ziołowe herbatki do zaparzania.
Na co jest syrop z babki lancetowatej?
Babka lancetowata to składnik syropów na suchy kaszel. Jej składniki o działaniu powlekającym hamują odruch kaszlu, mogą też pomóc w łagodzeniu chrypki i drapania w gardle. Syrop z babki lancetowatej możesz stosować na noc.