Co to jest babka jajowata i babka płesznik oraz jakie są ich właściwości lecznicze?
Są to rośliny łąkowe z Europy, w tym z Polski. Ich właściwości lecznicze zostały w ostatnich latach bardzo docenione. Obie rośliny mają bowiem działanie regulujące pracę jelit, głównie przez wzgląd na dużą zawartość błonnika w ich nasionach. Ponadto babka płesznik i jajowata może obniżać poziom cholesterolu i poprawiać profil lipidowy krwi. Poprzez pęcznienie w żołądku i jelitach, rośliny te mają też zdolność obniżania stężenia glukozy, co jest szczególnie korzystne gdy mamy problem z wyrzutami insuliny
Na co jest babka jajowata i babka płesznik?
Lecznicze właściwości babki jajowatej i babki płesznik pozwalają zastosować te rośliny jako produkty na:
- odchudzanie - gdyż zwiększają uczucie sytości, co sprawia, że mniej chętnie sięgamy po kolejną przekąskę,
- zapalne choroby jelit - ponieważ błonnik ma działanie prebiotyczne i stanowi pożywkę dla dobroczynnych bakterii,
- wysoki cholesterol - ponieważ babki mogą zmniejszać jego stężenie we krwi
- zaparcia - pęczniejący błonnik pobudza ruchy jelit i zmiękcza stolec.
Jak stosować babkę jajowatą lub płesznik?
Wszystko zależy od formy preparatu. Jeżeli w domu posiadasz łupiny babki jajowatej lub płesznik to dziennie należy przyjąć około 2 łyżeczki, zmieszane z połową szklanki płynu. Najlepiej podzielić te łyżeczki na rano i wieczór. W przypadku tabletek analogicznie, jednak nie trzeba ich wtedy wrzucać do wody. Zawsze w pierwszej kolejności kieruj się jednak opisem na opakowaniu od producenta.
Ważne! Przy stosowaniu babki płesznik lub jajowatej trzeba pić dużo płynów - wody, soku, herbaty. W innym wypadku babka nie będzie działać prawidłowo i może spowodować zator w jelitach.
Działania uboczne i przeciwwskazania do stosowania babki płesznik i jajowatej
Preparatów z babką nie powinno się stosować w przypadku problemów z drożnością jelit. Aby zmniejszyć ryzyko takiej niedrożności, należy pamiętać o tym, że przy stosowaniu babki płesznik lub jajowatej, należy dużo pić w ciągu dnia. Roślinę powinni ostrożnie stosować diabetycy, którzy mają nieunormowany cukier.
Na co jeszcze uważać podczas zażywania produktów z babką? Na potencjalne interakcje. Ponieważ babka zmienia wchłanianie składników pokarmowych, to samo będzie się tyczyć leków. Dlatego po spożyciu babki powinno się zachować co najmniej godzinny odstęp przed przyjęciem leków. Ponadto babki jajowatej i płesznik powinno się unikać podczas stosowania preparatów z wapniem, litem, glikozydami nasercowymi, lekami na cukier, padaczkę, tarczycę, cholesterol.
Babka jajowata i płesznik w aptece
Obie rośliny znajdziesz w kategorii leki na zaparcia. Obecne będą tam łupiny babki płesznik i jajowatej, które zmiękczą kał i ułatwią opróżnianie. Babki znajdziesz też w tabletkach na odchudzanie.
Babka płesznik rano czy wieczorem
Najlepiej spożyć babkę płesznik rano i wieczorem. Jeżeli dysponujesz sypaną formą, to 2 łyżeczki łupinek babki płesznik zalej wodą, odstaw na około 10 minut i następnie wypij. Uwaga! Użyj wody, soku lub napoju o temperaturze pokojowej. Zalanie babki płesznik wrzątkiem sprawi, że zniszczeniu ulegną jej najcenniejsze związki, czyli śluzy.