Co to są alginiany i jakie mają właściwości
Alginiany to związki z grupy wielocukrów o leczniczych właściwościach. Pozyskiwane są z ścian komórkowych glonów morskich, przede wszystkim brunatnic, co czyni je składnikiem naturalnym. W preparatach aptecznych najcześciej można spotkać się z kwasem alginowym w postaci:
- alginianu sodu - najczęstsza forma,
- alginianu magnezu -rzadsza forma.
Po przekształceniu z obu tych związków powstaje kwas alginowy. Alginian sodu i kwas alginowy posiadają właściwości silnie wiążące wodę i powlekające. Zabezpiecza błony śluzowe żołądka, przełyku i daje szybką ulgę w bólu. Ponadto alginian sodu i magnezu dobrze zobojętnia środowisko, np. soku żołądkowego. Zarówno to zbyt kwaśne, jak i to zbyt zasadowe.
Na co pomagają alginiany
Leki z kwasem alginowym i alginianami znalazły zastosowanie w leczeniu objawów refluksu i zgagi. Sięgnij po tabletki lub syrop na refluks z tą substancją w takich sytuacjach jak:
- pieczenie w przełyku,
- podchodzenie treści żołądka do gardła,
- kwaśne odbijanie,
- ból żołądka spowodowany zgagą.
Co bardzo przydatne, alginian sodu będzie odpowiedni zarówno na zgagę zasadową jak i zgagę kwasową.
Alginian sodu, magnezu - skutki uboczne i przeciwwskazania
Alginian sodu jest bardzo dobrze tolerowany i rzadko powoduje działania niepożądane. Zwykle mają one niewielkie natężenie i dotyczą problemów jelitowych. Przeciwwskazaniem do stosowania alginianów jest uczulenie na ten składnik.
Leki z kwasem alginowym i alginianami w aptece
Dobre właściwości alginianu sodu na bolący żołądek i zgagę sprawiły, że jest on częstym składnikiem leków na problemy układu pokarmowego. W aptece znajdziesz:
- syrop z alginianami,
- alginian sodu w tabletkach do ssania,
- alginian sodu w kapsułkach do połykania.