Remineralizacja zębów - kiedy o nią zadbać?
W pełni wykształcone szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką organizmu. Dzieje się tak dzięki dużej zawartości minerałów w zębach, szczególnie wapnia i fosforu. Niewłaściwa higiena i zła dieta zwykle prowadzą do uszkodzenia szkliwa. Jest to niepokojąca sygnał, gdyż może prowadzić do nadwrażliwości i próchnicy zębów. Słabe szkliwo zęba może powodować też kruszenie się zębów. Gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki wskazujące na słabe zęby powinniśmy zadbać o remineralizaję zębów. Odbudowa szkliwa jest możliwa, szczególnie przy pomocy produktów jak pasta remineralizująca szkliwo. Aby erozja szkliwa nie nawracała i nie postępowała niezbędne jest również wprowadzenie kilku zmian w stylu życia. Pierwszym krokiem jest odpowiednia higiena - szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, stosowanie past do zębów jak pasta na szkliwo czy pasta na próchnicę. Konieczne jest również staranne czyszczenie przestrzeni między zębami przy pomocy nici dentystycznej. Drugim krokiem jest ograniczenie szkodliwej żywności - jedzenia bogatego w cukry proste oraz gazowanych, kwaśnych napojów. Warto wspomnieć, że gazowane napoje są szczególnie szkodliwe, bowiem zakwaszają środowisko jamy ustnej, co prowadzi właśnie do rozpuszczania mineralnych struktur zęba i ubytku szkliwa. Nie można zapominać też o regularnych wizytach u stomatologa, który fachowo skontroluje stan zębów.
Produkt na zniszczone szkliwo, czyli pasta remineralizująca
Wiele osób zadaje sobie pytanie czy szkliwo się regeneruje. Odpowiedź jest niestety przecząca - utracone szkliwo nie ma samodzielnej zdolności remineralizacji. Musimy więc sami zadbać o szkliwo zęba i podjąć kroki w kierunku jego odbudowy. Pomóc może nam w tym stomatolog, który obejrzy zęby i dobierze metodę leczenia. Jak wzmocnić zęby? Sposobem na ubytek szkliwa jest pasta remineralizująca. Jej regularne stosowanie prowadzi do remineralizacji zębów i wbudowania w szkliwo związków wapnia, magnezu czy fosforu.
Pasta do zębów i żel do remineralizacji szkliwa
Co zawiera pasta na wzmacniająca i odbudowująca szkliwo? Pasta na odbudowę szkliwa zawiera przede wszystkim fluor oraz związki jak hydroksyapatyt, który regeneruje uszkodzone szkliwo. Składniki takich preparatów wnikają w struktury zębowe, uwalniają związki czynne i utwardzają zęby. Ponadto pasty remineralizujące zęby mają też składniki walczące z osadem nazębnym i płytką nazębną. Pasty wzmacniające zęby znane są również pacjentom pod nazwą płynne szkliwo. Szczególne znaczenie dla mocnych zębów ma wspomniany fluor, który może występować w 2óch postaciach tj. aminofluorek i fluorek sodu (lub inna sól nieorganiczna). Jak pokazują badania aminofluorek w pastach i żelach do fluoryzacji może łatwiej wbudować się w ząb, co sprzyja mineralizacji. Dlatego warto szukać produktów mineralizujących zęby z obiema formami fluoru lub tylko z aminofluorkiem. Szczególne znaczenie mają jeszcze produkty jak żele do fluoryzacji (np. Elmex lub Fluormex), które stosuje się okresowo np. 1 raz na tydzień, 2 tygodnie lub miesiąc. Zawierają one w swoim składzie bardzo dużą dawkę fluoru np. 1 g żelu zawiera 12 500 ppm fluoru, gdzie typowa pasta do zębów z fluorem dla dorosłych sięga 1300-1500 ppm.