Potas tabletki — lek lub suplement diety
Zależnie od potrzeb pacjent może szukać potas lek, a niekiedy wystarczający może okazać się suplement diety z jonami potasowymi. Potas odpowiada za ciśnienie, pracę serca, układ nerwowy i mięśnie. Po potas tabletki bez recepty mogą sięgnąć osoby intensywnie ćwiczące, które narażone są na utratę elektrolitów, wśród których istotne znaczenie ma oczywiście potas, a także magnez i witaminy z grupy B. Preparaty zawierające potas bez recepty mogą być to suplementy uzupełniające dietę w potas lub leki wskazane w celu uzupełnienia potasu i łagodzenia skutków jego niedoboru jak skurcze mięśni lub problemy z ciśnieniem. Często takie preparaty są łączone z magnezem - dwa w jednym. Jest to dobre połączenie, które pomaga uzupełnić elektrolity.
Kiedy stosuje się tabletki potasu i jak często?
Tabletki potasu stosuje się w przypadku stosowania leków moczopędnych, które wzmagają wydalanie tych jonów i prowadzą do niedoboru potasu. Inne leki, które mogą obniżać poziom potasu to glikokortykosteroidy i leki przeczyszczające. Dlatego wśród osób sięgających po dobry potas obecni są pacjenci z hipertensją, intensywnie leczoną astmą, długo stosujący niektóre antybiotyki. Warto wspomnieć, że środki przeczyszczające to nie tylko tabletki, ale również niektóre herbatki odchudzające zawierające np. senes. Długotrwałe ich stosowanie może wypłukać potas, a dodatkowo przyczynić się do odwodnienia na skutek biegunki. Wtedy dobrze jest sięgnąć po suplementy takie jak potas do picia np. w formie tabletek musujących z innymi elektrolitami. Dzięki temu organizm oprócz cennych minerałów otrzyma też wodę.
Objawy niedoboru potasu są mało specyficzne - pojawia się zmęczenie, osłabienie, skurcze mięśni. Część osób doświadcza zaparć i skarży się na złe samopoczucie. Jeżeli doskwierają ci takie symptomy to udaj się na badania krwi, które sprawdzą jaka jest ilość tego pierwiastka we krwi (w formie jonu). Być może potrzebna będzie suplementacja potasu.
Dawkowanie potasu i jego dawki
Dawkowanie środków jak tabletki i kapsułki z potasem zależy od zapotrzebowania organizmu, chorób towarzyszących, stosowanych leków np. diuretyków oszczędzających potas. Najczęściej leki i suplementy zawierające potas stosuje się 1-2 razy dziennie w przypadku tabletek i kapsułek o przedłużonym uwalnianiu lub 2-3 razy dziennie dla podstawowych produktów z potasem. Zależnie od produktu 1 kapsułka lub tabletka dostarcza 150-400 mg jonów potasowych w postaci chlorku potasu (sól nieorganiczna) lub cytrynianu potasu (sól organiczna).
Potas w tabletkach oraz leki z potasem - przeciwwskazania
Leki i suplementy zawierające potas są przeciwwskazane w przypadku stanu jak hiperkaliemia, czyli podwyższone stężenie potasu w organizmie. Taki stan często nie powoduje żadnych objawów, dopóki stężenie potasu we krwi nie jest naprawdę wysokie. Wtedy mogą pojawiać się symptomy takie jak osłabienie mięśni, arytmie, a nawet paraliż. Suplementacja potasu w takiej sytuacji może nasilić stan hiperkaliemii. Dobrze pamiętać, że niektóre leki zażywane stale mogą sprawiać, że w naszym organizmie będzie gromadził się potas. Należą do nich leki na nadciśnienie, glikozydy nasercowe, leki moczopędne oszczędzające potas, środki przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe NLPZ czy sole litu stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej.
Inne przeciwwskazania dla tabletek potasu to niewydolność nerek, niewydolność nadnerczy, choroba wrzodowa, a także dolegliwości w przebiegu których może dojść do podwyższenia poziomu potasu w trakcie choroby (np. w przypadku rozległych oparzeń).
Tabletki z potasem bez recepty - co zawierają?
Dla pracy mięśni oprócz potasu istotne znaczenie ma również magnez. Dlatego w kategorii tabletek i leków z potasem znajdziesz to popularne połączenie, czyli potas+magnez. Nie bez znaczenia ma forma potasu - w aptece nie znajdziesz chelatu potasu. Za to bez większego problemu znajdziesz sól organiczną potasu w tabletkach jak chociażby glukonian. Rodzaj soli potasowej ma znaczenie dla wchłanialności takiego produktu. Jednak zależnie od potrzeb wystarczający może okazać się chlorek potasu, który jest solą nieorganiczną. Oprócz tego część pacjentów sugeruje się w dużej mierze ilością potasu w tabletce i szukają np. mocnego potasu.
Potas tabletki - rodzaje preparatów z potasem
Co znajdziesz w kategorii potas w tabletkach i kapsułkach?
-
Tabletki z potasem jako lek bez recepty.
-
Potas tabletki musujące zawierające witaminy i minerały, czyli de facto potas do picia.
Preparaty potasu dostępne są w różnej postaci. Mogą być to produkty jak potas tabletki pakowane po 60, 120 lub 30. Istotne znaczenie mają również preparaty jak potas w kapsułkach często oznaczane jako Potas SR. Wybierając leki z potasem lub suplementy warto zwrócić uwagę, że potas jest zestawiany z magnezem. Dlatego w kategorii znajdują się preparaty zawierające potas w tabletkach bez recepty, a także preparaty magnezowo-potasowe. Zobacz również tabletki na skurcze mięśni z magnezem i potasem.
Potas lek nie suplement
Chociaż suplementy potasu cieszą się dużym zaufaniem, to część osób woli postawić na potas lek a nie suplement. Dobrze pamiętać, że potas w formie leku nie występuje w postaci o przedłużonym uwalnianiu. Leki z potasem mają też niższe dawki niż część suplementów. W aptece można znaleźć taki potas lek bez recepty jak:
- Aspargin,
- Asparaginian Med,
- Aspafar Farmapol,
- Asparaginian MagnoKal,
- Aspar Espefa.