Po co stosować peeling twarzy?
Codzienna pielęgnacja twarzy to odpowiednio dopasowane do potrzeb skóry oczyszczanie, tonizacja oraz serum i krem. Stosowane regularnie mogą znacząco poprawić stan skóry i pomóc zachować jej młody wygląd. Jednak czy to wystarczy? Uzupełniająco warto wdrożyć peelingi do twarzy oraz maseczki. Właściwie dobrane złuszczanie skóry zapewnia lepsze wchłanianie składników aktywnych, odblokowuje “zatkane” pory, rozjaśnia skórę i przyspiesza redukcję przebarwień oraz przyczynia się do spłycenia zmarszczek.
Rodzaje peelingów do twarzy
Peeling twarzy to jeden z zabiegów, który można wykonywać co kilka dni - zależnie od rodzaju cery i samego typu peelingu:
- Peelingi mechaniczne - do nich zaliczamy wszelkie peelingi z drobinkami jak: peeling gruboziarnisty do twarzy czy peeling drobnoziarnisty. Świetnie sprawdzą się przy cerze normalnej bądź tłustej (ale bez zmian trądzikowych czy naczyniowych).
- Peelingi enzymatyczne - to jedna z najdelikatniejszych form złuszczania naskórka. Dzięki roślinnym enzymom rozluźniają połączenia między martwymi komórkami naskórka i w ten sposób zachodzi proces eksfoliacji. Enzymatyczny peeling do twarzy z papają to rozwiązanie dla skóry suchej, naczyniowej i wrażliwej. Jednocześnie cera trądzikowa doceni taki kosmetyk.
- Peelingi kwasowe - jak sama nazwa wskazuje główne składniki aktywne to kwasy o działaniu złuszczającym m.in kwasy z grupy AHA (alfahydroksykwasy), BHA (betahydroksykwasy) i PHA (polihydroksykwasy). W zależności od rodzaju, stężenia i ph kwasów sprawdzą się w pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Multifunkcyjne peelingi enzymatyczno mechaniczne - to połączenie enzymów z drobinkami peelingującymi. Do tej grupy możemy zaliczyć chociażby peeling gommage - czyli tzw. gumkowanie twarzy, które polubi m.in cera wrażliwa i naczyniowa.
Dobry peeling do twarzy - co zawiera?
Scrub do twarzy bazuje na składnikach o działaniu złuszczającym. Peeling mechaniczny często zawiera syntetyczne drobinki, bądź sproszkowane łupiny orzecha czy moreli. To dobry wybór dla osób, które mają grubszą skórę, bądź chcą użyć takowego produktu w strefie T (głównie skupiając się na czole czy brodzie). Przy użyciu powyższego kosmetyku szybko zauważymy poprawę jakości skóry tj. stanie się bardziej gładka i miękka. Należy jednak pamiętać, aby sięgać po mechaniczny peeling sporadycznie, gdyż zbyt częste używanie takiego produktu może skutkować zaburzeniem i uszkodzeniem płaszcza ochronnego skóry, a w konsekwencji do odwrotnego efektu czyli podrażnienia cery, zaostrzenia zmian zapalnych czy nadmiernego przesuszenia.
Dobry peeling enzymatyczny najczęściej posiada w składzie enzymy z papai (papaina) i ananasa (bromelaina). Naturalny peeling z pestkami to nieinwazyjne złuszczanie, które sprawdzi się przy cerze naczyniowej i suchej. Wybierając peeling do skóry trądzikowej warto kierować się zawartością kwasów, węgla aktywnego czy dodatkiem glinek.
Peeling do twarzy z kwasami? Jaki wybrać?
Wśród produktów złuszczających znajduje się szeroka gama kosmetyków na bazie kwasów.
Kwas glikolowy czy migdałowy docenią chociażby dojrzałe kobiety chcące wygładzić skórę oraz spłycić zmarszczki.
Peeling z kwasem mlekowym to z kolei dobra alternatywa dla suchej cery.
Jeśli posiadacie cerę tłustą czy trądzikową - tutaj sprawdzi się kwas salicylowy. W naszym asortymencie znajdziecie oczyszczający peeling z węglem aktywnym wzbogacony właśnie o kwas z grupy BHA.
Peeling z kwasami owocowymi to również doskonały wybór dla osób ze skórą z przebarwieniami.
Jeśli posiadacie skórę bardzo wrażliwą, przesuszoną i skorą do podrażnień - wybierajcie kwasy z grupy PHA czyli m.in kwas laktobionowy czy glukonolakton, które dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne.
Pamiętajcie! Stosując peeling na twarz na bazie kwasów, w porannej pielęgnacji nie może zabraknąć kremów z filtrem!
Jak często stosować peelingi twarzy?
Złuszczający peeling do twarzy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Przykładowo rozświetlający peeling do twarzy na bazie kwasów owocowych warto aplikować nie częściej niż 1 raz w tygodniu, jednak to od rodzaju, stężenia i pH kwasów zależy regularność takiego zabiegu.
Peeling złuszczający do skóry naczyniowej czy wrażliwej warto wykonywać sporadycznie, tak aby nie podrażnić cery. Nierzadko lepiej przeprowadzić peeling co 2 tygodnie, niżeli stosować go zbyt często i przysporzyć więcej skutków ubocznych.
Podsumowując, w tej kategorii znajdziecie takie produkty jak normalizujący peeling do twarzy, który pokocha cera tłusta i trądzikowa. Delikatny peeling enzymatyczny do cery naczynkowej, jak również peeling kwasowy odpowiedni do skóry z przebarwieniami czy dojrzałej.