JAK DZIAŁA I KIEDY ZROBIĆ TEST OWULACYJNY?
Podczas starania o dziecko niezwykle istotne jest ustalenie kiedy występuje owulacja. Jest to właściwie jeden dzień podczas cyklu miesięcznego kobiety, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Wiele kobiet ma trudności z określeniem dokładnego dnia owulacji, chociażby ze względu na nieregularne cykle miesiączkowe. Z pomocą w takim przypadku przychodzą testy owulacyjne dostępne bez recepty. Jak działa test owulacyjny? Działanie testów owulacyjnych polega na wykrywaniu w moczu hormonu luteinizującego (LH test), którego poziom wzrasta w okresie dni płodnych. W celu wykonania testu owulacyjnego należy pobrać próbkę moczu (podobnie jak przy wykonywaniu testu ciążowego). Test owulacyjny najlepiej wykonać kilka dni przed spodziewaną owulacją (w celu jej ustalenia można skorzystać z kalkulatorów owulacji, które uwzględniają długość cyklu menstruacyjnego).
JAK ODCZYTAĆ WYNIK TESTU?
Zanim przystąpimy do wykonywania testu diagnostycznego, najlepiej zapoznać się z instrukcją. Testy owulacyjne to najczęściej pasek testowy. W opakowaniu najczęściej znajduje się kilka takich pasków (np. 5 sztuk). Aby wykonać test owulacyjny, pasek testowy zanurza się w pobranej próbce moczu. Następnie należy odczytać wynik po określonym czasie (nigdy nie należy robić tego po upływie czasu wskazanego w instrukcji). Podobnie jak test ciążowy, także test owulacyjny posiada 2 obszary: kontrolny oraz testowy. Pozytywny test owulacyjny, to pojawienie się dwóch kresek o równie intensywnej barwie, co oznacza, że owulacja najprawdopodobniej nastąpi w przeciągu 24-36 godzin.
Skuteczne testy owulacyjne
Ta kategoria oferuje wiarygodne i łatwe do wykonania testy owulacyjne, które ułatwią określenie momentu owulacji, a tym samym zajście w ciążę. Dostępny jest zarówno test paskowy, jak i strumieniowy test owulacyjny, który nie wymaga dodatkowych pojemników na mocz (końcówkę testu podkłada się bezpośrednio pod strumień moczu). Owulacyjny lh test dostępny w naszej aptece charakteryzuje się wysoką czułością. Aby zwiększyć efektywność badania, należy zastosować się do zaleceń producenta (na niektórych testach jest informacja, że nie należy wykonywać testu z pierwszego moczu porannego, gdyż jest on zbyt zagęszczony i może dać wynik fałszywie dodatni).