Opatrunki specjalistyczne na rany wspierają proces gojenia się tkanek. Zapewniają ranie optymalne warunki do leczenia. Jednocześnie chronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby zaburzać ten proces.
Opatrunki specjalistyczne – rodzaje
Opatrunki specjalistyczne zawsze należy dobierać indywidualnie do stanu rany. Stosuje się inne opatrunki specjalistyczne na odleżyny bez objawów infekcji, a inne opatrunki na rany zakażone. Prawidłowo dobrane opatrunki specjalistyczne wpływają korzystnie na proces leczenia i stan zdrowia pacjenta. Wśród opatrunków specjalistycznych wyróżnić można opatrunki z alginianem wapnia. Są to tzw. opatrunki alginianowe, które mogą być stosowane jako opatrunek na rany krwawiące lub na rany z dużym wysiękiem.
Hydrożelowe opatrunki specjalistyczne dobrze sprawdzają się w leczeniu ran, które potrzebują wilgotnego środowiska, aby mogły sprawnie i szybko się goić. Są to dobre opatrunki specjalistyczne na oparzenia. Można z nich korzystać również w formie opatrunków specjalistycznych wykorzystywanych w leczeniu przewlekłych ran. Jałowe opatrunki specjalistyczne są potrzebne w przypadku ran, przy których istnieje znaczne ryzyko ich nadkażenia. Zaleca się stosować je na rany pooperacyjne lub sączące się. Przy tego rodzaju ranach pomocne mogą być również opatrunki specjalistyczne ze srebrem, które posiadają właściwości przeciwbakteryjne.
Opatrunki specjalistyczne na odleżyny, oparzenia i inne rany
Opatrunki specjalistyczne różnią się m.in. stopniem wchłaniania wysięku z rany. Niektóre rany w ogóle się nie sączą, inne sączą się w stopniu małym, średnim lub dużym. W zależności od tego należy dobrać taki opatrunek specjalistyczny, który ma zdolność do wchłonięcia określonej ilości wysięku. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że stan rany może się szybko zmieniać. Stopień sączenia również może się zmienić w dość krótkim czasie, co wymaga zastosowania opatrunku specjalistycznego o innych zdolnościach absorpcyjnych.
Rany, które mają objawy infekcji wymagają zastosowania opatrunków specjalistycznych ze srebrem lub innych jałowych opatrunków wolnych od drobnoustrojów. Przed nałożeniem opatrunku zawsze trzeba pamiętać o odkażeniu rany. Opatrunki specjalistyczne należy dobierać również w zależności od głębokości rany. Opatrunki hydrokoloidowe sprawdzają się przy ranach powierzchownych, ale nie są zalecane do ran głębokich, przy których lepszym wyborem będą aktywne opatrunki włókniste lub opatrunki specjalistyczne alginianowe. Opatrunki żelowe, a także opatrunki przeciwbakteryjne mogą być stosowane niezależnie od tego, jak głęboka jest rana. W razie trudności z dobraniem odpowiedniego opatrunku specjalistycznego warto skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub inną osobą, specjalizującą się w tym temacie.