Co to jest Alugastrin?
Alugastrin jest lekiem na zgagę dla dzieci od 6. roku życia i dorosłych. Marka ma w ofercie kilka produktów o różnych składach i postaciach, które mają jeden cel - złagodzić objawy refluksu i nadkwaśności. Dostępne są zarówno tabletki do ssania, do połykania jak i popularne mleczko na żołądek.
Na co pomaga Alugastrin?
Najprościej mówiąc Alugastrin to lek (lub wyrób medyczny), który pomaga na zgagę i nadkwaśność. Lek Alugastrin pomoże na takie objawy jak zgaga, kwaśne odbijanie, zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Preparaty tej marki można używać również w przypadku uszkodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy np. przy stosowaniu leków przeciwbólowych. Alugastrin sprawdzi się też na wrzody żołądka, kiedy to zmniejszanie kwasowości żołądka jest bardzo pożądane.
Alugastrin w aptece
Pod banderą Alugastrinu w aptece znajdziesz kilka różnych preparatów. Wśród nich dostępne są leki i wyroby medyczne w różnych formach, takich jak mleczko na żołądek, tabletki do żucia, kapsułki i tabletki do połykania, proszek do rozpuszczenia w wodzie. Choć różnią się składem, to wszystkie preparaty łączy jeden cel - zmniejszenie objawów zgagi i refluksu.
- Alugastrin tabletki do rozgryzania i żucia - lek; zawiera węglan dihydroksyglinowo-sodowy, działa szybko, dla dorosłych i dzieci od 6. roku życia. W opakowaniach po 20 lub 40 tabletek.
- Mleczko na żołądek Alugastrin - lek; zawiera węglan dihydroksyglinowo-sodowy, działa szybko, dla dorosłych i dzieci od 6. roku życia.
- Alugastrin 3 FORTE tabletki lub saszetki - wyrób medyczny; zawiera Mucosave, czyli ekstrakt z liści Opuncji Figowej i liści Oliwki Europejskiej, alginian sodu, węglan wapnia,
- Esomeprazol Alugastrin kapsułki - lek; zawiera esomeprazol, przeznaczony dla dorosłych.
Jak działają składniki obecne w produktach Alugastrin?
Składniki, które znajdziesz w preparatach od Alugastrin wykazują następujące właściwości:
- Węglan dihydroksyglinowo-sodowy - związek zobojętniający kwaśną treść żołądkową.
- Węglan wapnia - związek zobojętniający kwaśną treść żołądkową.
- Alginian sodu - pod wpływem soku żołądkowego alginian przekształca się w żel. Dzięki temu nie dość, że powleka błonę śluzową żołądka, to zwiększa gęstość treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się jej do przełyku i hamuje refluks.
- Esomeprazol - związek należący do inhibitorów pompy protonowej. Hamuje nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co łagodzi nadkwasotę.
- Mucosave, czyli ekstrakt z liści Opuncji Figowej i liści Oliwki Europejskiej - ma właściwości powlekające błonę śluzową.
Alugastrin w ciąży
Alugastrin Forte oraz Esomeprazol Alugastrin raczej nie powinien być stosowany w ciąży, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.
Alugastrin w tabletkach do żucia lub jako mleczko na żołądek, może być stosowany w ciąży jedynie w niektórych przypadkach i przez krótki czas. Istnieją bezpieczniejsze leki na zgagę do stosowania w ciąży, np. na bazie alginianu sodu do ssania. W tak delikatnym czasie, jakim jest ciąże, najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem. Dobrze pamiętać również o podstawach zapobiegania zgagi, czyli o unikaniu tłustych potraw, ostrych przypraw, czekolady i jedzenia dużych porcji na raz.
Alugastrin - przed czy po jedzeniu?
Zobojętniający lek Alugastrin w zawiesinie lub tabletkach do żucia najlepiej spożywać na około godzinę po jedzeniu, czyli wtedy kiedy często atakuje zgaga. Można go również zażyć przed snem oraz w momentach, kiedy czujemy objawy refluksu. Jeżeli zgaga dopadnie cię w środku dnia, to nie czekaj - od razu zażyj lek. Przy tym należy pamiętać, aby nie przekraczać dziennej zalecanej dawki. Znajdziesz ją w ulotce Alugastrinu.
Esomeprazol Alugastrin zażywa się inaczej. Kapsułkę można przyjąć z posiłkiem, na pusty żołądek albo o innej, dowolnej porze dnia.