Na co jest ACC?
Najprościej mówiąc ACC to lek na kaszel i zalegającą wydzielinę. W składzie zawiera acetylocysteinę - składnik, który rozrzedza lepką flegmę i ułatwia jej odkrztuszenie. ACC do rozpuszczania, w tabletkach i syropie przeznaczone jest na kaszel z wydzieliną, czyli kaszel mokry, który zalega w górnych drogach oddechowych. Sprawdzi się przy leczeniu m.in. zapalenia oskrzeli, przeziębienia, infekcji z kaszlem.
>>> zobacz leki i suplementy na przeziębienie - kliknij tutaj
ACC w aptece
W aptece znajdziesz kilka różnych preparatów marki ACC. Bazują one na tym samym składniku (acetylocysteinie) i pomagają na kaszel. Wyróżniamy:
- ACC Optima tabletki rozpuszczalne na kaszel - 600 mg acetylocysteiny, 10 tabletek
- ACC tabletki musujące - 200 mg acetylocysteiny, 10 tabletek
- ACC Mini tabletki musujące - dla dzieci, 100 mg acetylocysteiny, 20 tabletek
- ACC Classic syrop - 20 mg acetylocysteiny w 1 ml syropu, 200 ml syropu
- ACC Optima Active saszetki do rozpuszczania - 600 mg acetylocysteiny, 10 saszetek (bez popijania!).
O czym należy pamiętać stosując ACC?
Najważniejsze jest, aby przy zażywaniu tabletek ACC na kaszel pić dużo wody. Tabletki musujące na kaszel ACC rozrzedzają wydzielinę, lecz do tego celu potrzebują wody. Stąd prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Pamiętaj także, że gorączka w czasie choroby może spowodować nadprogramową utratę wody i elektrolitów m.in. na skutek wzmożonego pocenia. Tym bardziej miej na uwadze sięganie po wodę, herbatę, soki.
Drugą rzeczą, którą warto mieć na uwadze jest to, że ACC nie powinno być stosowane na noc. Ostatnią dawkę ACC zażyj maksymalnie na 4 godziny przed snem.
Skład tabletek ACC
Głównym składnikiem tabletek ACC jest acetylocysteina. Związek ten umożliwia upłynnienie gęstej wydzieliny zalegającej w oskrzelach, tchawicy, gardle. To pomaga nam ją odkaszleć. To właśnie takie działanie sprawia, że ACC to skuteczny lek na kaszel mokry.
ACC dla dzieci - od ilu lat jest ACC?
Najpopularniejsze na rynku ACC Optima tabletki musujące może stosować młodzież od 14. roku życia i dorośli. Dostępne są jednak leki dla młodszych pacjentów. Pierwsze z nich to musujące lekarstwo ACC Mini, a drugie to syrop ACC Classic. Oba można stosować już od 3. roku życia. Ostatnim lekiem marki ACC, który też może być stosowany przez dzieci jest ACC 200 mg (tabletki musujące). Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 6. roku życia i dla dorosłych.
Pytania i odpowiedzi o tabletkach na odkrztuszanie ACC
Ponieważ ACC jest lekiem skutecznym i często stosowanym, to pojawiają się coraz to nowe pytania dotyczące dawkowania, używania w ciąży, czy z alkoholem. Zebraliśmy dla Ciebie najczęściej powtarzające się wątpliwości.
Czy można używać ACC w ciąży?
ACC w ciąży nie powinno być zażywane. Tak samo podczas laktacji. Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na to, aby acetylocysteina w ACC szkodziła dziecku, to zebrane dane są zbyt ubogie w informacje. Inną decyzję może podjąć lekarz, który zna dokładną sytuację pacjentki.
ACC na kaszel suchy czy mokry?
Leki ACC przeznaczone są do rozrzedzania zalegającej wydzieliny. Zalicza się je wobec tego do tabletek wykrztuśnych, które zwyczajowo stosowane są na kaszel mokry, w którym jest flegma.
Czy można stosować ACC Optima 2 razy dziennie?
Nie, ACC Optima powinno być zażywane wyłącznie 1 raz na dobę. Przekroczenie dopuszczalnej dobowej dawki może zwiększać ryzyko działań niepożądanych.
Czy można stosować ACC na zatoki?
Leki ACC nie są bezpośrednio zarejestrowane w leczeniu zapalenia zatok. Lek można jednak zażywać w przypadku zalegania wydzieliny w górnych drogach oddechowych, w tym w zatokach.
ACC a alkohol - czy można pić podczas przyjmowania ACC?
Czy ACC przed piciem alkoholu to dobry pomysł? Lepiej zrezygnować z piwa, drinka czy wódki. Chociaż ACC nie wchodzi w bezpośrednią interakcję z alkoholem, to jednak może obciążać żołądek i wątrobę, tak samo jak alkohol. Ponadto alkohol nie sprzyja leczeniu przeziębienia, grypy, ani innych infekcji, przy których ACC jest zażywane.
Czy ACC jest na receptę?
Nie, w aptece znajdziesz ACC bez recepty. Lek ten można kupić od ręki. Ze względu na dużą skuteczność niektórzy lekarze wypisują ACC na recepcie, aby pacjent nie zapomniał wykupić leku. Nie jest to jednak skuteczne.
Czy ACC pomoże na kaca?
Nie, ACC nie będzie skuteczne na kaca. Jedyną korzyścią w użyciu ACC po zakrapianej nocy, będzie dostarczenie do organizmu wody, potrzebnej do rozpuszczenia tabletki musującej. Lepszym wyborem na kaca jest wypicie elektrolitów. Dobrze zrobić to przed położeniem się spać tego wieczora, w którym spożywało się alkohol oraz następnego dnia rano po przebudzeniu. W przypadku wymiotów lub biegunki pomocniczo można zażyć probiotyk odbudowujący florę jelitową.
Czy można zastosować ACC na suchy kaszel?
Lepiej nie. Przy suchym, duszącym kaszlu stosuje się leki, które hamują ten odruch, co przynosi ulgę. ACC będzie nasilać kaszel, co jest działaniem odwrotnym. Lepszym wyborem na suchy kaszel będą syropy lub tabletki z lewodropropizyną.
Czy ACC można brać na noc?
Lepiej nie. Zażycie ACC przed snem spowoduje, że w nocy będziesz budzić się z kaszlem. ACC bowiem rozrzedza wydzielinę i usprawnia jej odkrztuszanie, co jednak przez pewien czas powoduje nasilony kaszel.
Do której godziny można zastosować ACC?
Choć istnieje ogólny pogląd, że ACC powinno się zażyć maksymalnie do 17:00, to tak naprawdę wszystko zależy od tego, o której kładziesz się spać. Tabletkę ACC zastosuj maksymalnie na 4 godziny przed snem.
Jak długo stosować ACC?
Bez wizyty lekarskiej można stosować ACC maksymalnie przez 5 dni.