Kubeczki menstruacyjne stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych i ekologicznych podpasek i tamponów. Jednak co to właściwie jest kubeczek menstruacyjny? Wiele kobiet chwali menstruacyjne kubeczki za ich niezawodność (w opinii niektórych większą niż podpaski i tampony włącznie). To produkt hipoalergiczny, wykonany z przyjaznych dla ciała, wrażliwych tkanek okolic intymnych materiałów. Kubeczki menstruacyjne mogą być wykonane z medycznego silikonu. Zdarzają się również lateksowe kubeczki, które są nieodpowiednie dla osób uczulonych na lateks. Dobrej jakości kubeczki menstruacyjne pozwalają poczuć się pewnie niezależnie od dnia miesiączki. Oprócz tego same kubeczki występują w różnych rozmiarach, co można tłumaczyć faktem, czy kobieta wcześniej rodziła, a także uwzględnić indywidualną budowę pochwy. Dlatego najczęściej kubeczki menstruacyjne dostępne są w rozmiarach S, M, L i niekiedy XL. Kobietom, które nigdy nie rodziły tzw. nieródkom, kobietom aktywnym o drobnej budowie ciała poleca się kubeczki w rozmiarze S. Kobietom po porodzie M, zaś wieloródkom rozmiary L lub XL włącznie.
Jeśli szukasz innego środka lub produktu na czas miesiączki zobacz majtki menstruacyjne do stosowania zamiast podpasek i tamponów.
Kubeczki menstruacyjne - plusy i minusy
Wśród zalet należy wymienić m.in. oszczędność pieniędzy, ponieważ kubeczek starczy na długi okres czasu (w przypadku jego poprawnego użytkowania), co ograniczy konieczność zaopatrywania się w podpaski i tampony. Oprócz tego część osób upatruje zalety ekologiczne - stosowanie kubeczków ogranicza ilość wytwarzanych śmieci jak nieekologiczne podpaski. Dodatkowo kubeczki w porównaniu do podpasek są produktami narażającymi w mniejszym stopniu na uczulenie (jeśli są wykonane z hipoalergicznych materiałów), a także niosą mniejsze ryzyko przecieku. Wiele kobiet chwali kubeczki menstruacyjne m.in. podczas uprawiania sportu, a także to, że w nocy zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa i chronią przed przeciekiem. Niejednokrotnie na czas okresu część kobiet musi zaopatrywać się w co najmniej 2 rodzaje podpasek - na dzień i na noc. W przypadku kubeczka jedynie co trzeba dobrać to wspomniany rozmiar. Kubek na krew menstruacyjną zakładany do pochwy sprawdzi się tak samo zarówno w dzień jak i w nocy.
Niestety początek użytkowania kubeczków może nie być idealny, dlatego warto zdać sobie sprawę, że każda kobieta musi wdrożyć samodzielnie właściwą instrukcję zakładania, wyciągania i czyszczenia kubeczka na krew menstruacyjną. Dlatego też na początku część pacjentek skarży się na trudność w zakładaniu i wyciąganiu kubeczka - to jednak wyłącznie kwestia wprawy i doświadczenia, które przyjdzie wraz z użytkowaniem kubeczka.
Jak dokładnie działa kubeczek menstruacyjny?
Wiadomo, że kubeczek menstruacyjny jest zamiennikiem za podpaskę i tampon. W jego środku zbiera się krem miesiączkowa. Jednak jak to możliwe, że kubeczek menstruacyjny nie przecieka? Po poprawnym umieszczeniu kubeczek tworzy ze ścianą pochwy szczelną "próżnię", co uniemożliwia jego swobodne przesuwanie się i w efekcie przypadkowe opróżnienie ani przeciekanie.
Jak dbać o kubeczki menstruacyjne?
Kubeczek na krew menstruacyjną jest wielokrotnego użytku. Z racji, że jest to produkt umieszczany dopochwowo należy zadbać o właściwy poziom higieny. Dlatego kubeczek ten myje się pod bieżącą, ciepłą wodą z użyciem delikatnego mydła (część producentów wychodzi na przeciw potrzebom mycia kubeczka dedykując specjalny płyn do mycia kubeczków i uzupełniająco chusteczki czyszczące). W dalszej kolejności warto zadbać o jego "sterylność" poprzez zanurzenie we wrzącej wodzie. Kluczowe jest również przechowywanie kubeczka menstruacyjnego w suchym miejscu, w dedykowanym pojemniku (do kubeczka dołączony jest woreczek na jego przechowywanie) i stałych warunkach, co nie wpłynie niekorzystnie na jego czystość "biologiczną".
Zobacz również produkty do higieny intymnej jak płyny, żele i pianki, a także środki przeciwbólowe jak tabletki na bóle menstruacyjne bez recepty.