Dla kogo jest sztuczna ślina i preparaty nawilżające?
Kserostomia to inaczej suchość w ustach. Objawia się ona małą ilością śliny, pieczeniem języka, gardła, pękaniem warg a czasem bólem przy jedzeniu. Tą przypadłość można ograniczyć stosując m.in. preparaty sztucznej śliny. Może kupić je każda osoba, która odczuwa subiektywną suchość w ustach. Nawet przy niewielkim odwodnieniu organizmu wywołanym wysoką temperaturą czy intensywnym wysiłkiem, usta wydają się nam suche. Wtedy pierwszym krokiem jest zastosowanie elektrolitów i wody, ale szybki efekt dają właśnie leki nawilżające jamę ustną.
Inna grupa pacjentów, której potrzebne jest dodatkowe nawilżenie to osoby, które mają zaburzone wydzielanie śliny. Może ono wystąpić po radioterapii czy chemioterapii. Także cukrzyca oraz zażywanie określonych leków (np. moczopędnych, przeciwdepresyjnych) predysponują do kserostomii. Środki sztucznej śliny zwiększają nawilżenie błony śluzowej ust, dzięki czemu szybko niwelują nieprzyjemne objawy suchości.
Aby stosować leki nawilżające krtań, gardło i usta nie trzeba cierpieć na żadne chorobowe dolegliwości. Środki na kserostomię mają zazwyczaj łagodne, bezpieczne składy. Można więc sięgnąć po nie przy długim mówieniu, śpiewaniu, kiedy gardło jest podrażnione i zdarte.
Jak zwalczyć suchość w ustach (kserostomię)
Co zastosować na suchość w ustach? Dostępne jest wiele preparatów mierzących się z problemem suchych ust. Występują one w różnych formach. Najpopularniejszy jest spray na suchość w jamie ustnej, ale prym wiodą również intensywnie nawilżające tabletki o żelowej konsystencji, występujące w różnych smakach. Dla niektórych pacjentów atrakcyjne są preparaty w płynie, które działają nie tylko w jamie ustnej, ale również w gardle. Na suchość w ustach w nocy można zastosować te same preparaty.
Co zawierają spraye i tabletki na suchość w ustach?
Leki na kserostomię posiadają substancje, które w jamie ustnej tworzą ochronny żel. Wśród nich możemy wyróżnić ksylitol, kwas hialuronowy czy glicerol. Również naturalne składniki pomagają na suchość w ustach i gardle. Do najpopularniejszych z nich należy porost islandzki, o udowodnionym działaniu nawilżającym oraz przeciwzapalnym. Uciążliwą suchość w jamie ustnej i pieczenie języka można zwalczyć również produktami bogatymi w żel z liści aloesu oraz preparaty oparte na siemieniu lnianym. Producenci wzbogacają swoje preparaty na suche usta także o składniki regenerujące podrażnioną śluzówkę - ekstrakty z szałwii, rumianku, pantenol i alantoinę.
Wiele z leków na suche gardło jest używane także podczas infekcji, które wywołują zapalenie górnych dróg oddechowych. Do takich preparatów należą szczególnie tabletki na ból gardła i chrypkę.