Kwas foliowy w profilaktycznej dawce 0,4 mg - podawany kobietom przed poczęciem i w I trymestrze ciąży, zapobiega powstawaniu wad wrodzonych cewy nerwowej u ich potomstwa.
Folik, czyli kwas foliowy w profilaktycznej dawce 0,4 mg jest witaminą z grupy B, ważną i niezbędną każdej młodej kobiecie przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży.
Codzienne spożywanie takiej dawki kwasu foliowego, zgodnie z doniesieniami referencyjnych ośrodków na świecie, zapobiega powstawaniu wad wrodzonych cewy nerwowej u nienarodzonych jeszcze dzieci. Związane jest to z tym, iż okres miedzy 18 a 28 dniem od zapłodnienia dotyczy tworzenia się mózgu i rdzenia kręgowego. Wady cewy nerwowej (WCN) powstają w wyniku defektu związanego np. z niedoborem kwasu foliowego w procesie tworzenia się ośrodkowego układu nerwowego, polegającego na zaburzeniu zamknięcia cewy nerwowej.
Folik w pełni zabezpiecza średnie zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Należy zaznaczyć, że spożycie dużych dawek kwasu foliowego może mieć niepożądane skutki, np. w postaci utrudnienia rozpoznania niedoboru witaminy B12.
Folik jest lekiem polecanym w Narodowym Programie Zdrowia w ramach Pierwotnej Profilaktyki WCN, prowadzonym pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka i prof. Zbigniewa Brzezińskiego.
Kwas foliowy jest egzogenną witaminą z grupy B, odgrywającą bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Wskazania do stosowania kwasu foliowego:
- w zapobieganiu niedoborom kwasu foliowego
- podawany kobietom w okresie rozrodczym, przed poczęciem dziecka i w pierwszym trymestrze ciąży, zapobiega powstawaniu wad wrodzonych cewy nerwowej u ich potomstwa
- w profilaktyce miażdżycy, zapobiega podwyższonemu poziomowi homocysteiny, przy którym wzrasta dwukrotnie ryzyko choroby wieńcowej.
Kwas foliowy jest witaminą nie syntetyzowaną w organizmie i spożywamy go najczęściej w niedostatecznej ilości, niedobory występują bardzo często. Profilaktyczną dawkę kwasu foliowego, jaką stanowi Folik powinna zażywać każda kobieta czy młoda dziewczyna, która rozpoczęła życie płciowe.