Kiedy stosuje się leki na ból zęba i jak one działają?
Podstawowym wskazaniem do stosowania tabletek na zęby jest ból i związany z nim stan zapalny, któremu może towarzyszyć obrzęk, zaczerwienienie, wzmożona tkliwość, trudność w przeżuwaniu pokarmów. Złagodzenie bólu zęba można osiągnąć stosując środki należące do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zależnie od nasilenia mogą one pomóc na ostry i przewlekły ból zęba. Ich podstawowe zadanie to redukcja lub całkowite wyeliminowanie bólu i stanu zapalnego. Dodatkową zaletą tabletek od bólu zęba z NLPZ jest obniżenie gorączki, która często towarzyszy infekcji. Lek przeciwbólowy na zęby nie usunie jednak problemu związanego z próchnicą zębów, konieczna będzie wizyta u dentysty.
Ból w zębie należy do jednych z najmniej przyjemnych dolegliwości. Bardzo często może przyjmować charakter promieniujący, pulsujący. Może towarzyszyć niektórym zabiegom dentystycznym — możliwe jest odczuwanie bólu zęba po zatruciu lub leczeniu kanałowym. Zazwyczaj dyskomfort jest tym większy, im poważniejszy był zabieg. Dlatego silny lek na ból zęba przyda się również po jego wyrwaniu (ekstrakcji), tradycyjnym leczeniu endodontycznym, po założeniu aparatu ortodontycznego. Niekiedy zęby mogą rosnąć pod nietypowym kątem zawadzając o zdrowe zęby, co może wywołać ból, który można opanować środkami przeciwbólowymi. Gdy ząb podrażnia delikatną błonę śluzową policzka przydatne będą również środki na afty, które w takich sytuacjach częściej powstają.
Najlepszy lek na ból zęba, czyli jaki?
Jak powinny zadziałać tabletki na ból zęba? W miarę możliwości jak najszybciej i najdłużej. Czym powinny cechować się takie środki? Powinny być bezpiecznie niezależnie od wieku pacjenta, posiadać szeroki indeks terapeutyczny i możliwie najmniej działań niepożądanych czy ograniczeń w stosowaniu. Dobrze również, jeżeli tabletki przeciwbólowe na zęby nie mają potencjału uzależniającego, bowiem część preparatów (nawet tych bez recepty) jest obciążona takim ryzykiem.
Pamiętaj! Tabletka na ból zęba jest dobrym sposobem na łagodzenie bólu, jednak jest to tylko środek doraźny, który działa krótkotrwale. Aby pozbyć się bólu zęba na dobre - skonsultuj się ze stomatologiem.
Tabletki na silny ból zęba — co zawierają?
Ból zęba to nie przelewki. Często trzeba wytoczyć przy nim konkretne działa i sięgnać po silny lek przeciwbólowy na ból zęba bez recepty. W pierwszej kolejności spróbuj zastosować ibuprofen w wysokiej dawce 400-600 mg. Ma on ważną komponentę przeciwzapalną, która jest bardzo pożądana w leczeniu bólu zęba. Jeżeli on nie będzie skutecznym spróbuj substancji siostrzanych do ibuprofenu - będzie to deksketroprofen, naproksen czy ketoprofen (np. Ketonal). Na część osób działa też popularny paracetamol, który co prawda nie łagodzi stanu zapalnego, ale skutecznie zwalcza ból. Paracetamol na ból zęba jest lekiem korzystnym szczególnie dla osób, które mają wrażliwy żołądek lub biorą leki przeciwbólowe - w takich sytuacjach ibuprofen i substancje do niego podobne nie jest wskazany.
Mocne tabletki na ból zęba to również takie, które zawierają więcej niż jedną substancję czynną w składzie. Istnieją połączenia np. paracetamolu z kodeiną, aspiryny z paracetamolem i kofeiną, paracetamol z ibuprofenem czy paracetamol z kodeiną i kofeiną. Takie składniki działają na różnych mechanizmach działania i uderzają w ból z wielu stron, dzięki czemu uważane są za skuteczny środek na ból zęba.
Co na ból zęba? Jakie są dostępne leki ostry na ból zęba?
Na pomoc przychodzi taki środek jak lekarstwo na ból zęba. W zależności od wieku dostępy jest w postaci tabletek, kapsułek, syropu lub w formie musującej czy jako proszek na ból zęba do rozpuszczenia w wodzie. Przy łagodnych dolegliwościach można pokusić się o maść na ból zęba, która zawiera w swoim składzie substancje o działaniu przeciwzapalnym (salicylan choliny np. Sachol), znieczulającym (np. lidokaina i inne środki na ząbkowanie) i ściągającym (tradycyjne żele stomatologiczne z ziołami), co jest przydatne przy podrażnieniu dziąseł. Często jednak to nie wystarcza i zachodzi konieczność zastosowania leku przeciwzapalnego bez recepty na zęba. Co do zasady — lek na stan zapalny zęba powinien być stosowany możliwie krótkotrwale, a szukanie przyczyn bólu powinno zakończyć się w gabinecie stomatologicznym! Po takie środki sięgają również osoby, które zmagają się z wyrastaniem “ósemek”, znanych jako zęby mądrości i szukają leku na ból ósemki.
Co zatem zastosować na bolącego zęba? Mamy do wyboru wiele różnych tabletek o zróżnicowanych dawkach (tabletki “forte”, “max”, “sprint”) czy formach, które potencjalnie mogą wpływać na szybkość działania. Niekiedy w bólu zęba stosuje się czopki np. na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Zwykle jednak, gdy odzywa się do Nas “ząb” nie wróży to nic dobrego! Dlatego szukamy środków, jak leki na ostry i silny ból zęba. Co jest jednak najlepsze na bolące zęby? Regularna wizyta u lekarza stomatologa i przegląd dentystyczny!
Środek na bolący ząb - co jeszcze można znaleźć w aptece
Część osób oprócz preparatu na ból zęba stosuje równolegle inne środki łagodzące lub domowe sposoby. Wśród nich często wymienia się zimne okłady żelowe, okłady z lodu, a także olejek goździkowy lub Amol. W aptece dostępny jest płyn przeciwbólowy na zęba, który w skłądzie ma właśnie ekstrakt z goździków. Płyn przykłada się w bolące miejsce przy pomocy patyczka. Łagodny stan zapalny można ciut zmniejszyć stosując napar z rumianku lub szałwi, a chłodzące liście mięty mogą dać szybkie uczucie ulgi. Część osób stosuje też płukanki np. z wody i soli.
W aptece znajdziesz również tymczasową plombę, która pomoże zabezpieczyć odsłoniętą część zęba, jeżeli twoje wypełnienie wypadło. Wewnętrzne struktury zęba są bardzo wrażliwe, a niczym niechronione mogą szybko się psuć. Użycie tymczasowej plomby pomoże przetrwać czas oczekiwania na wizytę u stomatologa.
Najlepiej jednak nie czekać na ból zęba, tylko zacząć działać wcześniej - profilaktycznie. W ramach ochrony przed bólem zębów związanym z próchnicą warto wybrać odpowiednią pastę do zębów (np. na ból zębów na zimne lub ciepłe pokarmy), a także pomocnicze akcesoria, które wspierają odpowiednią higienizacją jamy ustnej, które można znaleźć w kategorii produkty stomatologiczne. Zęby należy szczotkować regularnie 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Przydatne może być również płukanie jamy ustnej, jednak należy zwrócić uwagę, aby wybrany płyn do płukania nie zawierał alkoholu, bowiem takie środki mogą przesuszać śluzówkę. Jak zwalczyć ból zęba związany z nadwrażliwością zębów? Zdecydowanie pomocne będą preparaty na paradontozę.