Co na biegunkę dla dzieci? Jak wybrać dobry lek
Biegunka to kłopotliwa dolegliwość niezależnie od wieku. Wywoływać mogą ją niektóre bakterie jak np. Salmonella, Schigella czy Escherichia coli, jednak w zdecydowanej większości za rozwolnienie u dzieci odpowiedzialne są rotawirusy. Maluchy uczęszczające do żłobka czy przedszkola, często padają ofiarami tych patogenów. Częściowo chorobom takim można przeciwdziałać, stosując leki na odporność dla dzieci. Czasem przyczyną biegunek są także nietolerancje pokarmowe. Dzieci z pewnych względów mogą gorzej przejść biegunkę, a niekiedy nawet zachodzi konieczność hospitalizacji. Dzieje się tak, ponieważ dzieci, dużo łatwiej niż dorośli, ulegają odwodnieniu. Pomocne w łagodzeniu biegunki będą zatem elektrolity dla niemowląt i dzieci, które przywracają prawidłowe nawodnienie malucha. Oprócz tego dużym wsparciem na biegunkę u dzieci będą probiotyki i/lub synbiotyki, które uzupełniają zaburzoną równowagę we florze jelitowej oraz przeciwdziałają patologicznym bakteriom czy wirusom wywołującym rozwolnienie. Starsze pociechy mogą również sięgnąć po preparaty w kapsułkach i tabletkach.
Wybierając tabletki, syrop czy krople na biegunkę dla dzieci należy się w pierwszej kolejności kierować wiekiem dziecka. Dla niemowląt bezpieczne będą elektrolity i probiotyki. Gdy maluszek nie ma jeszcze skończonych dwóch miesięcy lub odmawia picia elektrolitów, zaleca się umówić na wizytę lekarską.
Leki na biegunkę dla dzieci — co zawierają
Preparaty przeciwbiegunkowe dla dzieci ograniczają się w zasadzie do kilku substancji. Wśród nich wymienia się leki na biegunkę dla dzieci z diosmektytem dostępnym w popularnych saszetkach. Inną opcją na rozwolnienie u dzieci jest syrop na biegunkę na bazie węgla, który pochłania szkodliwe toksyny. Wśród probiotyków odbudowujących florę jelit warto sięgnąć po preparaty ze szczepem bakterii Lactobacillus rhamnosus czy drożdżami Saccharomyces bouldari. Rodzice zapewne docenią fakt, że krople na biegunkę z probiotykami można podawać "przemycone" np. w mleku czy soku owocowym.
Po 6. roku życia dzieci mogą zażywać nifuroksazyd dedykowany na biegunkę pochodzenia bakteryjnego lub loperamid, który cechuje wysoka skuteczność. Jednak podstawą leczenia rozwolnienia zawsze powinny być elektrolity przeznaczone dla dzieci i niemowląt.
Elektrolity dla dzieci i niemowląt
Biegunka malucha często cechuje się samoograniczaniem - po pewnym czasie przechodzi sama. W tym okresie należy jak najbardziej ulżyć uciążliwym objawom i nie dopuścić do odwodnienia. Pierwszym krokiem w leczeniu rozwolnienia u dzieci, będzie więc terapia nawadniająca. Przeprowadza się ją przy pomocy elektrolitów dla niemowląt i dzieci. Zawierają one odpowiednie ilości jonów sodu, potasu, chlorków i glukozy. Czasem posiadają dodatki takie jak np. nalewka z rumianku. Elektrolity na biegunkę rozpuszcza się w wodzie, a następnie w przeciągu dłuższego czasu (30-60 minut), podaje dziecku. Preparaty nawadniające dla dzieci mają przyjemne smaki np. malinowy, bananowy, dzięki czemu są łatwe do podania.
Jak działają leki na biegunkę dla dzieci
Środki te, podobnie jak w przypadku dorosłych działają na zasadzie kilku mechanizmów. Mogą spowolnić perystaltykę jelit, adsorbować (wiązać na swojej powierzchni) toksyny bakteryjne odpowiedzialne za biegunkę, obniżać pH tworząc niekorzystne środowisko do rozwoju patogennej flory. Niektóre z leków na biegunkę dla dzieci mogą mieć działanie przeciwbakteryjne, co jest przydatne w leczeniu bakteryjnej biegunki u dzieci.
Krople, tabletki, syrop na biegunkę dla dzieci - co dostępne jest w aptece
W aptece internetowej znajdują się leki przeciwbiegunkowe dla dzieci w różnych postaciach. Formę saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie przyjmują m.in. elektrolity na biegunkę niektóre probiotyki i dismektyt. Elektrolity są dostępne także jako gotowy do picia płyn lub musujące tabletki. Wygodną formą podania jest również syrop na biegunkę dla dzieci zawierający węgiel. Rodzice chętnie sięgają po krople na biegunkę, ze względu na małą objętość leku do podania.
Starsze dzieci, które nie mają problemów z przełykaniem, mogą zastosować również pastylki lub tabletki. Takie preparaty są dostępne zazwyczaj od 6. roku życia.