Infekcja intymna chociaż raz przydarzyła się każdej kobiecie, ale to też "męska" rzecz. Statystycznie jednak większość ofiar infekcji intymnych to kobiety. Na co zwykle w kwestii infekcji intymnych chorują kobiety? Wymienia się tutaj bakteryjne zapalenie pochwy i infekcję grzybiczą pochwy (zwanej również kandydozą). Warto wiedzieć, że nie jest to zawsze kwestia higieny intymnej - należy wspomnieć również o zaburzeniach flory bakteryjnej. Infekcje te posiadają charakterystyczne objawy jak upławy o nieprzyjemnym zapachu. Jeśli nie wiesz jakie są objawy i co zastosować na infekcje intymne - przeczytaj ten artykuł!
Woda w uchu, ucho pływaka i wysiękowe zapalenie uszu — jak pozbyć się wody z ucha?
Kiedy może dojść do zatkania ucha wodą? Chociażby podczas kąpieli w basenie, intensywnym prysznicu. Dolegliwość ta bardzo często dotyczy osób regularnie pływających na basenie czy dzieci, którym przytkane ucho wodą może towarzyszyć zabawie w wannie. Co zrobić i jak odetkać ucho zatkane wodą lub gdy towarzyszy uczucie wody w uchu? Niektórzy mogą pokusić się o domowe sposoby czy apteczne środki udrożniające kanał słuchowy. Może jednak okazać się, że wizyta u lekarza z zatkanym uchem okaże się nieuchronna. Szczególnie, gdy wodzie w uchu zacznie towarzyszyć gorsze słyszenie, ból ucha (często promieniujący) czy gorączka. Woda w uchu to pozornie błahy, ale i jednocześnie kłopotliwy problem m.in. u osób z zaburzoną funkcją wydzielania woskowiny usznej (np. u osób starszych). Uczucie wody w uchu może towarzyszyć także innym poważniejszych chorobom jak ucho pływaka czy wysiękowe zapalenie ucha środkowego.
- Woda w uchu — dlaczego w kanale słuchowym gromadzi się płyn?
- Woda w uchu — objawy
- Jak pozbyć się wody z ucha — domowe sposoby na wylanie wody z ucha
- Jak odetkać ucho zatkane wodą? Krople i spraye z apteki
- Woda w uchu środkowym, czyli wysiękowe zapalenie ucha
- Woda w uszach a ucho pływaka
- Woda utleniona do ucha?
- Jak zapobiegać gromadzeniu się wody w uchu?
Woda w uchu — dlaczego w kanale słuchowym gromadzi się płyn?
Ucho zalane wodą czy gromadzenie wody w uchu może wiązać się z wystąpieniem zatkanego ucha. Co towarzyszy zatkanemu uchu? Można wymienić m.in. gorsze słyszenie, uczucie rozpierania w środku ucha, a w niektórych przypadkach zawroty głowy. Zatkane ucho po basenie czy po kąpieli może przyczynić się do częstszych stanów zapalnych w obrębie ucha. Szczególnie, gdy do ucha trafia woda z potencjalnymi patogenami wywołującymi infekcję jak niektóre grzyby (np. Candina). Istotna jest zatem właściwa profilaktyka i regularne czyszczenie uszu oraz ich osuszanie. Warto zaznaczyć, że gwałtowne i intensywne potrząsanie głową nie przynosi pożądanej ulgi przy zatkanym uchu. Pozostawienie płynu w uchu może prowadzić do uszkodzenia kanału słuchowego, infekcji czy uszkodzenia błony bębenkowej.
Niewłaściwa higiena uszu może prowadzić do wytworzenia się korka woskowinowego (czopu woskowinowego). Intensywna kąpiel i wlewanie się wody do ucha może prowadzić do pęcznienia wydzieliny, czego efektem jest spadek drożności kanału słuchowego. Kąpiele w brudnych zbiornikach wodnych mogą przyczynić się do nagromadzenia w uchu i kanale słuchowym skażonej wody. Konsekwencją tego jest zapalenie skóry przewodu słuchowego, któremu towarzyszy obrzęk, świąd, bolesność.
Woda w uchu — objawy
Zaleganiu wody w uchu mogą towarzyszyć takie objawy jak: pogorszenie słyszenia, ból, uczucie rozpierania i przytkania czy nawet gorączka. Konsekwencją nagromadzonej wody w uchu może być miejscowy stan zapalny, który może rozszerzyć się na inne struktury wokół ucha. U niektórych osób, które mają tendencję do przytkania ucha mogą pojawić się szumy uszne, zawroty i bóle głowy. W zależności od zajętej części ucha zespół objawów może być zróżnicowany. Niekiedy dolegliwość mija bez interwencji lekarskiej. Zmiany zachodzące np. w uchu środkowym zwykle wymagają interwencji laryngologicznej i dokładniejszych badań. Niekiedy przeprowadza się tzw. drenaż ucha - to metoda chirurgiczna, której celem jest wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym m.in. w wysiękowym zapaleniu ucha.
Jak pozbyć się wody z ucha — domowe sposoby na wylanie wody z ucha
Co można zrobić w przypadku przytkanego ucha wodą? Najprostszą metodą jest przechylenie głowy w bok i pociągniecie za małżowinę w celu udrożnienia kanału słuchowego i umożliwienie wypłynięcia wody z kanału słuchowego z pomocą grawitacji. Z natury kanał słuchowy nie jest w postaci linii prostej. Dlatego wskazane jest “manewrowanie” małżowiną uszną w celu wypłynięcia zalegającego płynu.
Można spróbować również innej metody na odetkanie ucha wodą, która polega na wytworzeniu wyższego ciśnienia uchu. Dłonią przykrywa się zatkane ucho i zwiększa ciśnienie, dzięki czemu możliwe jest wyróżnienie wystarczającej różnicy w ciśnieniu i wypłynięcie wody z ucha. Należy jednak zachować tutaj ostrożność by nie wytworzyć zbyt dużego ciśnienia, które powoduje zassanie się płynu w głąb ucha. Niektóre osoby oprócz przechylenia głowy stosują również skakanie na 1 nodze dla łatwiejszego usunięcia wody z ucha. Należy jednak unikać tej metody, jeśli towarzyszą zawroty głowy czy zaburzenia równowagi - istnieje ryzyko upadku. Niektóre osoby w takim przypadku są zwolennikami używania suszarki, która pomoże w wyparowaniu wody z ucha.
Często wykorzystuje się również metodę, która pomaga wyrównać ciśnienie w uchu środkowym podczas np. przelotu samolotem czy nurkowaniu. Metoda ta polega na żuciu gumy i wyrównywaniu ujemnego ciśnienia w uchu środkowym, które jest połączone z gardłem z pomocą trąbki Eustachiusza. Na podobnej zasadzie działa ziewanie - ruch żuchwy wspiera odpowiedni przepływ w okolicy przewodu słuchowego.
Jak odetkać ucho zatkane wodą? Krople i spraye z apteki
Jakie są inne metody na pozbycie się wody z ucha i jak odetkać zatkane ucho? Można skorzystać z gotowych rozwiązań jak krople do uszu czy aerozol przeznaczony do codziennej higieny uszu (czyszczenie uszu nie musi być takie straszne!). Co zawierają te produkty? Zwykle posiadają olejowe, tłuste składniki, których zadaniem jest m.in. zmiękczenie woskowiny. Dzięki temu kanał słuchowy staje się udrożniony i łatwiejsze staje się wypłynięcie nagromadzonej wody w uchu. W aptece można znaleźć krople, spraye i aerozole na bazie oliwy z oliwek czy mieszaniny substancji olejowych (np. olej jojoba, migdałowy i oliwa). Nie należy ich stosować w przypadku wystąpienia bólu, ryzyka perforacji (pęknięcia) błony bębenkowej. Spraye tego typu mogą stosować dzieci i kobiety w okresie ciąży.
Poniżej przykładowe produkty, które mogą pomóc w przypadku wody w uchu i nie tylko:
Inne produkty do ucha znajdziesz w kategorii zapalenie i ból ucha oraz higiena uszu.
Woda w uchu środkowym, czyli wysiękowe zapalenie ucha
Obecność wody w uchu to również jeden z objawów, który może towarzyszyć wysiękowemu zapaleniu ucha. Co to jest wysiękowe zapalenie ucha? Dolegliwość ta dotyczy zwykle dzieci, niekiedy również dorosłych. Co towarzyszy tej dolegliwości? M.in. wrażenie obecności wody w uchu, niekiedy szum czy zaburzenia równowagi.
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to dolegliwość związana z pogorszeniem słuchu, której nie towarzyszą ostre objawy zapalne jak ból czy gorączka. Charakterystyczne jest gromadzenie się płynu w jamie bębenkowej, któremu towarzyszy stan zapalny. Wśród najważniejszych przyczyn wymienia się nieprawidłowość działania trąbki słuchowej (Eustachiusza). W jamie bębenkowej wytwarza się ujemne ciśnienie, które jest przyczyną powstania wysięku (uczucie wody w uchu). Wśród innych przyczyn wysiękowego zapalenie ucha wymienia się przerost migdałka gardłowego czy refluks przełykowo-gardłowy.
Woda w uszach a ucho pływaka
Co to jest ucho pływaka i co ma to wspólnego z wodą w uszach? Ucho pływaka to stan zapalny ucha zewnętrznego, który może być efektem kontaktu z wodą zawierającą bakterie, grzyby, które wywołują stan zapalny i związane z nim ból, gorączkę, świąd kanału słuchowego. Kogo dotyczy ucho pływaka? Najczęściej osób, które często korzystają z kąpieli, gdzie dochodzi do zalania kanału słuchowego.
Woda utleniona do ucha?
Część osób może pokusić się o odetkanie zatkanego ucha po kąpieli czy basenie z użyciem wody utlenionej. Na czym polega ta metoda? Do kanału słuchowego zakrapla się kilka kropel wody utlenionej, która zaczyna “buzować” w uchu. Może ona pomóc w udrożnieniu kanału słuchowego, szczególnie gdy towarzyszy czop woskowinowy. Należy jednak pamiętać, że nie należy używać wody utlenionej do ucha w przypadku jego przytkania, jeśli występuje nadwrażliwość na nadtlenek wodoru, znaczne podrażnienie wyściółki kanału słuchowego czy uszkodzenie błony bębenkowej (jej perforacja).
Jak zapobiegać gromadzeniu się wody w uchu?
W czasie pływania można skorzystać z zatyczek do uszu. Ważna jest również codzienna i właściwa higiena uszu. Jak czyścić kanał słuchowy aby utrzymać zdrowe uszy? Z pomocą aptecznych środków na bazie olejowej lub z pomocą wody z mydłem. Ważne jest jednak odpowiednie osuszenie kanału słuchowego po każdym czyszczeniu uszu. Warto wziąć pod uwagę, że zaleganie wody może przyczynić się do rozwoju infekcji w kanale słuchowym.
W przypadku wystąpienia stanów zapalnych ucha należy je odpowiednio chronić np. z użyciem waty i przeciwdziałać wlewaniu się wody do ucha. Woda w uchu może przyczynić się np. do wypłukiwania leków aplikowanych do ucha. Osoby z tendencją do nawracających zapaleń kanału słuchowego powinni szczególnie zadbać o właściwą higienę uszu i odpowiednio zapobiegać wlewaniu się wody do ucha oraz osuszać przewód słuchowy po każdej kąpieli, prysznicu czy pływaniu.
Bibliografia
- Zalesska-Kręcicka, M. and Kręcicki, T., 2008. Zarys otolaryngologii Podręcznik dla studentów i lekarzy. Wrocław: Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
- Rutter, P., Pluta, J., & Błaszczyna, N. (2018). Opieka farmaceutyczna. Wrocław: Edra Urban & Partner.
- Rapiejko, P., Jurkiewicz, D., 2011. Ocena skuteczności in vitro wybranych preparatów do oczyszczania przewodu słuchowego z woszczku. Alergoprofil, 7(2), pp.28-32.