Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko – jakie wybrać?
Decyzja o posiadaniu dziecka to przełomowy moment w życiu przyszłych rodziców, który rozpoczyna całą kaskadę wydarzeń. Na początku jest oczywiście radosny czas starania się o dziecko. W ostatnich latach już nie tylko kobiety chcą przygotować organizm na tę chwilę. Mężczyźni również są coraz bardziej świadomi, że ich zdrowie jest ważne w chwili poczęcia. Jednym ze sposobów na poprawę jakości nasienia jest sięgnięcie po tabletki dla mężczyzn na płodność, które dostarczą substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju spermy. Jakie wybrać witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko? Prezentujemy przegląd preparatów, które zdecydowanie zasługują na uwagę.
- Zdrowe nasienie, czyli jakie?
- Jak sprawdzić płodność u mężczyzny w domu
- Witaminy dla mężczyzn na płodność
- Zdrowe tłuszcze na płodność
- Witaminy i minerały na płodność u mężczyzn
- Przeciwutleniacze na płodność
- Suplementy dla mężczyzn starających się o dziecko
- Nucleox Pro 30 saszetek + 30 kapsułek
- Nucleox PRIMO 30 kapsułek
- ProsperM Pro 60 tabletek
- Tenfertil ON 120 kapsułek
- AndroMan dla mężczyzn 30 kapsułek
- Proxeed Plus 30 saszetek
- Rutiver XL 60 kapsułek
- FertilMan PLUS 120 tabletek
- Fertistim dla meżczyzn 30 saszetek
- Domowe sposoby na męską płodność
- Dni płodne u mężczyzn – czy jest coś takiego?
Zdrowe nasienie, czyli jakie?
Proces tworzenia męskiego nasienia, czyli spermatogeneza, twa nawet 70 dni. Oznacza to, że sperma, która ma być użyta do zapłodnienia i stworzenia nowego życia, bazuje na tym, jak zdrowy był męski organizm przez ostatnie miesiące. Samych czynników wpływających na zdrowie spermy jest wiele. Wśród nich wymienia się:
- masę ciała,
- żywienie i dostarczane do organizmu witaminy,
- picie kawy,
- stosowanie używek jak alkohol, papierosy, narkotyki,
- toczące się infekcje i przewlekłe choroby,
- przyjmowane leki,
- zanieczyszczenie środowiska,
- predyspozycje genetyczne.
Jakie są parametry zdrowego nasienia? Według WHO zdrową spermę cechuje:
- stężenie plemników minimum 16 milionów na 1 ml nasienia
- objętość nasienia minimum 1,4 ml
- co najmniej 39 milionów plemników w ejakulacie,
- 42% plemników powinno się poruszać,
- 30% plemników powinno poruszać się dość żwawo do przodu,
- nieruchome plemniki mogą stanowić 20%,
- 4% plemników ma być bezbłędnie zbudowanych.
Powyższe wytyczne to parametry książkowe, idealne. Jeżeli jednak twoje nasienie od nich odbiega, to wcale nie oznacza, że nie możesz zostać tatą.
Jak sprawdzić płodność u mężczyzny w domu
Aby wstępnie sprawdzić stan swojego nasienia, nie trzeba od razu wybierać się do laboratorium. Zamiast tego można wykonać domowy test na płodność męską, który bada ilość plemników w mililitrze nasienia. Norma ustalona przez WHO to 15-16 milionów plemników na mililitr spermy. Jeżeli twój wynik jest powyżej tej wartości, to na teście pojawią się dwa paski. Chociaż taki domowy test na płodność męską jest fantastyczną metodą do pierwszej diagnostyki, to jednak bada tylko jeden parametr – stężenie plemników. Poszerzenie badań wymaga jednak specjalistycznego sprzętu i przeszkolonych analityków. Dlatego, jeżeli chcesz uzyskać dokładniejsze wyniki, udaj się do lekarza, a potem do laboratorium.
Witaminy dla mężczyzn na płodność
Pierwszym krokiem do uzyskania dobrej jakości spermy będzie zadbanie o odpowiednią wagę ciała. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga może obniżać jakość nasienia. Drugim krokiem będzie zadbanie o wartościowe posiłki. To, co jemy, ma bardzo duży wpływ na zdrowie naszego organizmu, w tym na jakość spermy. Stąd też ważne jest odpowiednie wzbogacenie codziennej diety. Można to osiągnąć przez modyfikację posiłków lub przez zastosowanie witamin dla mężczyzn na płodność. Jakie substancje mają szczególne znaczenie?
Zdrowe tłuszcze na płodność
Ponieważ u mężczyzn z niepłodnością obserwuje się nieprawidłowe proporcje kwasów omega-6 względem omega-3, warto przywrócić wśród nich równowagę. W tym celu wskazana jest suplementacja nienasyconymi kwasami omega-3 takimi jak DHA i EPA. Szczególnie potrzebne są kwasy DHA, które budują błony komórkowe plemników. Ponadto pomocny może okazać się olej lniany bogaty w kwas ALA.
Witaminy i minerały na płodność u mężczyzn
Zdrowa sperma wymaga szczególnie dwóch minerałów – cynku i selenu.
- cynk – bierze udział w powstawaniu zdrowego nasienia i testosteronu,
- selen – to minerał wpływający na wydzielanie testosteronu,
Wśród witamin na płodność mężczyzny pewną rolę odgrywa witamina D. Jest ona sposobem na to jak poprawić ruchliwość plemników i ogólną jakość nasienia, choć potrzeba więcej dowodów na jej skuteczność. Niektórym panom korzyść może przynieść uzupełnienie niedoborów witamin z grupy B, szczególnie witaminy B6, B12 i kwasu foliowego. Niemniej ważne jest dostarczenie do organizmu witamin C i E, które są jednocześnie świetnymi przeciwutleniaczami. Jaka jest ich rola?
Przeciwutleniacze na płodność
Okazuje się, że nawet do 80% problemów obniżonej męskiej płodności wiąże się z wysokim stresem oksydacyjnym. Czym się charakteryzuje? Jest to stan, w którym w organizmie znajduje się dużo związków powodujących szkodliwe utlenianie najróżniejszych struktur komórkowym. Uszkodzeniu może ulec m.in. materiał genetyczny w plemnikach.
Im więcej różnorodnych przeciwutleniaczy (antyoksydantów) dostarcza mężczyzna z dietą, tym lepszej jakości nasienia może się spodziewać. Plemniki zwiększają swoją ilość i ruchliwość, a sperma objętość. Warto zwrócić uwagę na naturalne utleniacze jak witaminy E i C oraz cynk. Jak działają te związki?
- Witamina C – chroni materiał genetyczny, bierze udział w syntezie hormonów płciowych.
- Witamina E (tokoferol) – zmniejsza toczący się stan zapalny i stres oksydacyjny, chroni organizm przed metalami ciężkimi.
- L-karnityna – wpływa korzystnie na proces dojrzewania plemników oraz ich ruchliwość, co zwiększa szanse na zapłodnienie. L-karnityna uważana jest za jedną z najskuteczniejszych substancji w leczeniu męskiej niepłodności.
- Koenzym Q10 – to silny przeciwutleniacz, który może poprawić zarówno ruchliwość plemników, jak i ich liczbę.
- Beta-karoten – antyoksydant korzystnie wpływający na jakość spermy.
- Resweratrol – chroni DNA i RNA przed uszkodzeniami.
- Likopen – poprawia parametry spermy u panów z immunologiczną niepłodnością.
- N–acetylocysteina (NAC) – wpływa korzystnie na jakość plemników.
Suplementy dla mężczyzn starających się o dziecko
Przyszła mama powinna przed zajściem w ciążę wzmocnić swój organizm, zadbać o odżywianie i dobrą suplementację. Nikt tego nie kwestionuje, każdy o tym pamięta. I choć zdrowie matki jest więcej niż istotne, to zdrowie przyszłego taty bywa bagatelizowane. A w końcu od niego pochodzi 50% materiału genetycznego. Dlatego coraz częściej nie tylko panie, ale również panowie chcą zadbać o odpowiednie żywienie i suplementacje, tak aby poprawić jakość spermy.
Oprócz pojedynczych substancji, które korzystnie wpływają na jakość spermy (np. witamina C, selen, cynk), w aptekach dostępne są złożone, wieloskładnikowe tabletki dla mężczyzn na płodność. Poniżej przedstawiamy te, które naszym zdaniem zasługują na uwagę.
Nucleox Pro 30 saszetek + 30 kapsułek
Produkt zawiera zarówno kapsułki jak i saszetki wspierające męską płodność. Jedno opakowanie wystarcza na 30 dni suplementacji – dziennie przyjmować należy 1 kapsułkę i 1 saszetkę. Skład kapsułki to witamina C, witamina B6, kwas foliowy, cynk, selen, dwuwinian choliny. Saszetka zawiera zaś białko, L-karnitynę i fruktozę. Na uwagę zasługuje szczególnie L-karnityna, która jest jednym z lepiej przebadanych składników poprawiających jakość nasienia, jego objętość i ruchliwość plemników. Zawiesić oko warto też na białku serwatkowym, które dostarcza aminokwasów. Nucleox Pro to dobre połączenie substancji przeciwutleniających oraz wspierających rozwój plemników.
Nucleox PRIMO 30 kapsułek
Suplement diety Nucleox Primo to źródło witamin (B6, B9), minerałów (cynk, selen), choliny i acetylocysteiny (NAC). Ten ostatni składnik jest unikalny na tle innych preparatów dla mężczyzn starających się o dziecko. Podejrzewa się, że NAC wywiera korzystny efekt na jakość nasienia ze względu na działanie antyoksydacyjne. Opakowanie Nucleoxu PRIMO zapewnia miesiąc suplementacji.
ProsperM Pro 60 tabletek
Panowie doceniający zdrowie z natury mogą sięgnąć po ProsperM Pro. Ten suplement to źródło ekstraktów roślinnych z kory korkowca amurskiego i dwóch gatunków głogu. Jak działają te składniki? Korkowiec amurski ma właściwości przeciwutleniające oraz antyestrogenne, co może pobudzić organizm do produkcji testosteronu i plemników. Kwiatostany głogu są stosowane w poprawie krążenia. Skład suplementu ProspermM Pro dopełnia selen oraz glutation. Przy dawkowaniu 2 kapsułki dziennie Prosperm zapewni 30 dni suplementacji.
Tenfertil ON 120 kapsułek
Tenfertil ON jest produktem z wyjątkowo bogatym składem i wysokimi dziennymi dawkami. Każda kapsułka zawiera L–karnitynę, cholinę, cynk, witaminę C, B12, kwas foliowy, koenzym Q10, L-argininę, witaminę E, selen. Są to składniki zalecane dla mężczyzn, którzy chcą utrzymać dobrą jakość nasienia, ruchliwość plemników i ich ilość.
Konieczne jest dość intensywne stosowanie preparatu, bowiem zaleca się przyjmowanie 2 kapsułek rano i 2 na wieczór, razem z posiłkiem. Dlatego 120 kapsułek Tenfertilu ON to miesiąc suplementacji. Jednak dzięki takim dawkom dziennie można dostarczyć 1500 mg L-karnityny.
AndroMan dla mężczyzn 30 kapsułek
Suplement diety wspierający proces spermatogenezy oraz zawierający przeciwutleniacze. Opakowanie wystarcza na 15 dni suplementacji, ponieważ zaleca się stosować 2 kapsułki na dzień. W składzie obecna jest L-karnityna, witamina C, koenzym Q10, witamina E, cynk, kwas foliowy, selen, witamina B12. Na tle innych preparatów AndroMan nie dostarcza aż tak wysokich dawek L-karnityny (700 mg na dzień w dwóch tabletkach).
Proxeed Plus 30 saszetek
Proxeed Plus w saszetkach to preparat, który jest w stanie zapewnić naprawdę bardzo wysoką dawkę L-karnityny, która jest szczególnie polecana we wspieraniu męskiego nasienia. Zalecane dwie saszetki dziennie to źródło 3450 mg fumaranu L-karnityny i 1000 mg chlorowodorku acetylo-L-karnityny. Oprócz niej produkt wzbogaci dietę o selen, cynk, koenzym Q10 oraz witaminy C, B12 i kwas foliowy. Trzeba wspomnieć, że przy zalecanym dawkowanie (2 saszetki na dzień) pudełko wystarczy na pół miesiąca.
Rutiver XL 60 kapsułek
Wśród tabletek na poprawę nasienia, ciekawym składem wyróżnia się Rutiver XL. Zawiera on nie tylko minerały jak selen i cynk, ale również antyoksydacyjny likopen, wspierający krążenie miłorząb japoński oraz maca. Ten ostatni składnik – korzeń maca, to roślinny surowiec, który zwyczajowo stosowany jest właśnie we wsparciu męskiej płodności, a dodatkowo może redukować zmęczenie i brak energii. Korzeń maca uznawany jest również za afrodyzjak. Stąd też Rutiver polecany jest panom starającym się o dziecko, którzy narzekają na spadek energii.
Dziennie należy przyjąć 2 kapsułki Rutiveru, więc jedno opakowanie wystarczy na 30 dni.
FertilMan PLUS 120 tabletek
FertilMan Plus to produkt, który wśród prezentowanych w artykule suplementów na męską płodność może pochwalić się najszerszym składem i dobrymi dawkami. Każda tabletka zawiera kompleks witamin z grupy B, witaminy A, E, C, minerały (magnez, cynk, selen, miedź, żelazo), L-karnitynę, argininę, taurynę, glutation. To zapewnia kompleksowe właściwości – zarówno antyoksydacyjne, jak i wspierające prawidłowy proces powstawania plemników. Suplement na płodność FertilMan przyjmuje się w schemacie 2 tabletki rano i 2 wieczorem.
Kto szczególnie skorzysta z tego preparatu? Mężczyźni, którzy obawiają się, że ich dieta nie jest najlepszej jakości i nie jest w stanie dostarczyć z jedzeniem odpowiednich witamin i minerałów. W takiej sytuacji FertilMan pomoże uzupełnić niedobory, dodać do diety aminokwasy i przeciwutleniacze.
Fertistim dla meżczyzn 30 saszetek
Saszetki to bardzo wygodna forma preparatów. Nie potrzebne jest kłopotliwe połykanie tabletki, a co ważniejsze – saszetka pomieści dużo więcej objętości substancji czynnych, niż tabletka czy kapsułka. Fertistim postawił na skład oparty nie tylko o witaminy (B6, B9, B12, C), minerały (cynk i selen), ale również składniki roślinne – ekstrakt z korzenia maca, z ziela buzdyganka i z korzenia ashwagandhy polecanej w okresach stresu. Ten ostatni składnik przysłuży się szczególnie mężczyznom, którzy borykają się z dużym napięciem nerwowym, wpływającym na płodność. Składu Fertistimu dopełnia atksantyna i mio–inozytol wspomagający przemiany cukru we krwi. Wystarczy przyjąć 1 saszetkę na dzień.
Domowe sposoby na męską płodność
Zdrowy tryb życia to absolutnie kluczowy czynnik przy staraniu się o dziecko. Męski organizm, który jest odżywiony, wyspany i silny fizycznie produkuje wysokiej jakości spermę. Najlepsze co można zrobić dla swojego przyszłego dziecka w okresie prekoncepcyjnym, jest zadbanie o potrzeby swojego ciała i zrezygnowanie ze szkodliwych nawyków. Jakie zmiany wprowadzić, aby poprawić jakość spermy domowymi sposobami? Przede wszystkim:
- wysypiaj się,
- rzuć palenie,
- ogranicz do minimum, a najlepiej zrezygnuj z alkoholu,
- zadbaj o zdrowe posiłki bogate w warzywa, owoce, a ubogie w sól, nasycone kwasy tłuszczowe trans i cholesterol,
- zrzuć zbędne kilogramy w przypadku nadwagi lub przybierz nieco na masie przy niedowadze,
- co najmniej 3 razy w tygodniu zarezerwuj czas na aktywność fizyczną,
Dni płodne u mężczyzn – czy jest coś takiego?
W przeciwieństwie do kobiety mężczyzna nie przechodzi czegoś takiego jak dni płodne. Organizm dojrzałego mężczyzny produkuje plemniki w sposób ciągły, więc potencjalnie jest zdolny do zapłodnienia kobiety przez cały czas. W życiu mężczyzny mogą za to być okresy zwiększonej i zmniejszonej płodności. Wiąże się to z jakością wytwarzanej spermy. Obniżona płodność, czy niepłodność u mężczyzn może być spowodowana m.in. wiekiem powyżej 40 lat, otyłością lub niedowagą, nieodpowiednim żywieniem, zażywanymi lekami czy chorobami.
Bibliografia
- Jeznach–Steinhagen, A., & Czerwonogrodzka–Senczyna, A. (2013). Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 9(1), 14–19.
- Omu, A. E. (2013). Sperm parameters: paradigmatic index of good health and longevity. Medical Principles and Practice, 22(Suppl. 1), 30–42.
- Boitrelle, F., Shah, R., Saleh, R., Henkel, R., Kandil, H., Chung, E., ... & Agarwal, A. (2021). The sixth edition of the WHO manual for human semen analysis: a critical review and SWOT analysis. Life, 11(12), 1368.
- Suliga, E., & Głuszek, S. (2019). The relationship between diet, energy balance and fertility in men. International Journal for Vitamin and Nutrition Research.