Piersi mają określoną funkcję w okresie karmienia, dlatego w czasie ciąży dochodzi do zmiany w ich wyglądzie. Z biegiem ciąży mogą powiększać się, co może wiązać się z utratą jędrności i pojawieniem się rozstępów również na piersiach. Dlatego warto zawczasu zadbać o pielęgnację piersi. Na jędrność biustu wpływają stosowane kosmetyki, ale również inne czynniki jak ćwiczenia, prowadzona czy prowadzona dieta. Dlatego do tematu piersi warto podejść kompleksowo stawiając na odpowiednie produkty, jadłospis i aktywność wzmacniającą mięśnie klatki piersiowej.
Jak ciąża zmienia wygląd piersi?
Burza hormonalna związana z ciążą przekłada się m.in. na wygląd piersi, które w trakcie ciąży zwiększają swoją objętość. Oprócz tego stają się cięższe. Ostatecznie wiele przyszłych mam zauważa zmianę w wielkości miseczki o 1 lub 2 rozmiary. Istotną zmianę wiele kobiet odnotowuje w okresie karmienia piersią, w których gromadzi się matczyne mleko dla dziecka. Zachodzące zmiany wystawiają na próbę wytrzymałość skóry piersi.
Piersi w pierwszym trymestrze ciąży
Wiele przyszłych mam odnotowuje bolesność piersi i brodawek sutkowych w pierwszych tygodniach ciąży. Zmiany w wyglądzie piersi to kwestia, która pojawia się osobniczo, dlatego dla każdej kobiety czas ten może się różnić. Sama zmiana w obrębie piersi nie jest niespodzianką, mając na uwadze jaką funkcję pełnią w okresie niemowlęcym - są podstawowym źródłem pokarmu, czyli matczynego mleka.
Zmiany w wyglądzie piersi u każdej kobiety w ciąży to kwestia indywidualna. Każdą przyszłą mamę dotyka problem konieczności wymiany tradycyjnego biustonosza na wersję ciążową.
Drugi trymestr ciąży a wygląd biustu
Pod względem fizjologicznym istotne znaczenie ma okres 15-22 tydzień ciąży, zatem drugi trymestr. W tym czasie dochodzi do aktywacji komórek odpowiedzialnych za produkcję mleka. Inne uchwytne dla kobiety zmiany to powiększenie się i ciemnienie brodawek sutkowych. Część kobiet może również odczuwać w trakcie II trymestru swędzenie piersi, które nie musi być związana z zapaleniem skóry lub alergią na piersiach. Swędzenie może oznaczać początek powstawania rozstępów na piersiach, dlatego bacznie obserwuj biust. Pierwsze rozstępy na piersiach uwidocznią się w postaci różowych lub czerwonawych wrzecionowatych pasm. To tzw. faza zapalna powstawania rozstępów i moment, gdzie rozstępy są podatne na zmiany - można starać się o ograniczenie ich widoczności jednocześnie wspierając elastyczność skóry piersi.
Jeśli masz tendencję do rozstępów pomyśl o tym, jak zminimalizować ryzyko ich pojawienia m.in. na piersiach. Nie czekaj na dziwne i swędzące zmiany na skórze - szczególnie w miejscach typowych dla ich pojawienia się. To oprócz piersi również brzuch, pośladki, biodra i uda.
Jędrność i wielkość biustu w trzecim trymestrze.
Trzeci trymestr to wyzwanie dla ciała każdej ciężarnej - spuchnięte nogi, obolały krzyż, hemoroidy w ciąży i oczywiście piersi - obolałe, ciężkie i większe niż w pierwszym czy drugim trymestrze. Oprócz samych piersi zmienia się również obwód pod biustem, który będzie większy niż kilka miesięcy temu - dzieje się tak na skutek rosnącego maleństwa. Piersi są oczywiście magazynem mleka, które jest gotowe przed porodem. Możliwe, że część kobiet odbierze to jako mylny powód jędrności piersi (niestety wyłącznie pozorny). Dodatkowo część kobiet już w trzecim, ale także drugim trymestrze doświadcza “drobnego” wycieku z piersi, które może brudzisz biustonosz. Pomocne będą wkładki laktacyjne, które wchłaniają ewentualne wycieki z piersi.
Wiele kobiet doświadcza zmianę wielkości piersi o 1-2 rozmiary. Nie brakuje również porównań, że biust w czasie ciąży zwiększył się o połowę.
Piersi w okresie karmienia
Po porodzie w okolicach 2-4 dnia może pojawić się uczucie twardości piersi, co związane jest ze wzmożoną produkcją mleka. Proces zaczyna się w okresie III. trymestry, a intensyfikuje w okresie połogu i dalszego karmienia. Wiele kobiet zwraca uwagę na obrzęk piersi związany z ich przepełnieniem pokarmem. Wpływa na to wzmożone krążenie krwi i większa objętość krążącego płynu limfatycznego. Zatem wspomniane uczucie przepełnienia dotyczy przede wszystkim początku okresu karmienia.
Dlatego ciąża wpływa na konieczność zaopatrzenia się w dedykowany dla tego okresu biustonosz ciążowy.
Pielęgnacja piersi w i po ciąży
O czym należy pamiętać w czasie pielęgnacji skóry w okresie ciąży? Nawilżenie i ujędrnianie to istotny proces dla skóry nie tylko związanej z piersiami. Na rozstępy narażone jest również skóra na brzuchu, udach, pośladkach czy biodrach. Dlatego nie należy zapominać również o pielęgnacji skóry piersi, która również potrzebuje odpowiedniego wsparcia w postaci kremu nawilżającego i ujędrniającego piersi. Co powinny zawierać kosmetyki przeciw rozstępom na piersiach? Są to m.in.:
-
kwas hialuronowy - wspiera nawilżenie skóry i chroni przed przesuszeniem, co jest jednym z czynników sprzyjających powstawaniu rozstępów
-
wąkrota azjatycka - ziołowy składnik, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i wykazuje właściwości przeciwrozstępowe
-
aloes - nawilża, łagodzi, koi skórę, wspiera wygląd skóry z bliznami, a warto pamiętać, że rozstępy to inny rodzaj blizny.
Produkty wspierające elastyczność skóry to obowiązkowy punkt w pielęgnacji, który chroni i zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów. Warto stosować regularnie takie kosmetyki w czasie ciąży i po niej.
W dalszej kolejności warto stosować regularne peelingi ciała, które złuszczają naskórek wspierając regenerację skóry. Wbrew pozorom nie musisz stosować gotowych kosmetycznych peelingów. Jeśli skóra twoich piersi jest zdrowa, wolna od zmian zapalnych, podrażnień najprostsze złuszczanie możesz zrobić za pomocą kosmetycznej szczoteczki z miękkim włosiem.
Jak zrobić domowy peeling? Wystarczy zmieszać olej np. migdałowy lub kokosowy z cukrem (powstanie peeling cukrowy przeciw rozstępom). Możesz złuszczać nim skórę na ciele 2-3 razy w tygodniu.
Domowe sposoby na jędrne piersi po ciąży
Pomocny w utrzymaniu jędrnego biustu wolnego od rozstępów jest codzienny prysznic, w trakcie którego warto skorzystać z hartowania skóry, które polega na naprzemiennym stosowaniu zimnego i ciepłego strumienia wody. Zmianę w zakresie temperatury wody wykonuj co 30 sekund, a dodatkowo warto wprowadzić delikatny masaż wykonując koliste ruchy dłonią.
Wsparciem jest regularne stosowanie kremu i serum do pielęgnacji biustu i dekoltu - zobacz produkty!
Co ze stanem piersi ma wspólnego dieta?
Dobrze ułożona dieta powinna dostarczać odpowiedniej ilości antyoksydantów, związków przeciwzapalnym i składników dedykowanych typowo dla zdrowia skóry. Są to m.in. cynk, witamina E czy witamina C (wspiera syntezę kolagenu). Nie bez znaczenia są nienasycone kwasy tłuszczowe wykazujące przeciwzapalne właściwości. Warto również prowadzić dietę zbilansowaną kalorycznie, która będzie sprzyjać przyszłej mamie, dziecku, ale będzie wolna od ryzyka nagłego tycia.
Szybkie przybieranie na wadze w ciąży niestety sprzyja skórze - naraża ją na rozciąganie, które może przekroczyć wartość graniczną dla wytrzymałości skóry. W efekcie może prowadzić to co powstawania rozstępów.
Ćwiczenia w czasie ciąży na piersi
Ćwiczenia to dobry sposób na wzmocnienie mięśni odpowiadających za utrzymanie piersi na pożądanym poziomie. Zależnie od osobistych preferencji możesz skusić się na ćwiczenia przed telewizorem, na świeżym powietrzu. Pomocne i wolne od obciążania stawów jest pływanie, które jest ćwiczeniem ogólnorozwojowym, gdzie łatwo wprowadzić ćwiczenia wzmacniające ramiona, barki, plecy, a także mięśnie klatki piersiowej.
Jeśli pływanie i basen to nie są Twoje ulubione zajęcia możesz w domu wykonać pompki w pozycji stojącej delikatnie uginając ręce i pochylać się w kierunku ściany. Jeśli poczujesz zmęczenie jest szereg ćwiczeń, które możesz wykonać na siedząco. Jednym z ćwiczeń jest ułożenie rąk w pozycji modlitewnej. W dalszej kolejności należy napierać dłońmi na siebie, które powinny znajdować się na wysokości biustu.