Co to są rozstępy?
Rozstępy to nieregularne pasma, pojawiające się zazwyczaj na skórze brzucha, piersiach, pośladkach, udach, w okolicach pach i pachwin. Zmiany te są trudne w leczeniu. Usuwanie rozstępów jest uciążliwe i długotrwałe. Mimo tego, wiele osób stara się ich pozbyć lub chociaż zmniejszyć ich widoczność. Rozstępy na ramionach, brzuchu lub piersiach mogą bowiem stanowić poważny problem natury estetycznej.
Jak powstają rozstępy? Do ich wystąpienia przyczyniają się fibroblasty. Są to komórki tkanki łącznej, które stanowią jeden z podstawowych elementów skóry właściwej. Dzięki nim produkowane są kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Związki te odpowiadają za utrzymanie jędrnej, wytrzymałej i dobrze nawilżonej skóry. Pojawianie się rozstępów na plecach, udach i w innych okolicach zazwyczaj jest bezobjawowe. Czasami jednak, szczególnie w początkowej fazie formowania się tych zmian, może wystąpić swędzenie skóry, pieczenie i zaczerwienienie. Pojawia się też uczucie ciągnięcia skóry.
Od czego robią się rozstępy?
Od czego są rozstępy? Od zaburzenia funkcjonowania wspomnianych wyżej fibroblastów. Kiedy pracują one prawidłowo, powstające włókna kolagenu i elastyny mają odpowiednią wytrzymałość na rozciąganie, elastyczność i sprężystość. Pod wpływem różnych czynników, fibroblasty zaczynają produkować kolagen i elastynę o zmienionych właściwościach. Powstałe włókna nie są wystarczająco odporne na rozciąganie. Są słabsze i bardziej kruche. Łatwiej dochodzi do zerwania symetrycznej, regularnej sieci włókien i powstania rozstępów.
Pod wpływem określonych czynników, ryzyko pojawienia się rozstępów znacznie wzrasta. Wśród nich wymienić można:
- nagły, gwałtowny przyrost masy ciała – w wyniku rozciągania skóry, zbyt mało wytrzymałe włókna kolagenowe i elastynowe pękają,
- wzrost poziomu kortyzonu, który zaburza funkcjonowanie fibroblastów,
- długotrwałe przyjmowanie glikokortykosteroidów – zarówno doustnie jak i miejscowo – zaburzają one produkcję kolagenu i powodują uszkadzanie włókien,
- predyspozycje genetyczne – u osób, u których w bliskiej rodzinie pojawiły się rozstępy, istnieje większa szansa na ich wystąpienie,
- zmiany hormonalne zwiększają tendencję do pojawiania się tych zmian – rozstępy na brzuchu dotyczą większości kobiet w ciąży, do zmian poziomu hormonów dochodzi również w okresie dojrzewania, a także w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej,
- nieodpowiedni sposób odżywiania się, ubogi w witaminy i składniki mineralne wpływające na stan skóry.
W rzadkich przypadkach, rozstępy na łydkach, ramionach lub tułowiu pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Wówczas warto rozważyć obecność poważnych schorzeń, które mogą być tego przyczyną. Jednym z nich jest zespół Marfana – rzadka choroba genetyczna tkanki łącznej.
Rozstępy na udach, brzuchu i w innych obszarach ciała pojawiają się częściej u osób, które szybko przybierają na wadze, nastolatków w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży i kulturystów. Rozstępy na pośladkach i na piersiach występują też dość często po wszczepieniu sobie implantów w te miejsca.
Zobacz kosmetyki do pielęgnacji skóry z rozstępami Lierac Phytolastil:
Jak wyglądają rozstępy?
Początkowa faza pojawiania się rozstępów to tzw. faza ostra, faza zapalna. W tym okresie, pojawiający się na skórze świeży rozstęp ma kolor czerwony lub purpurowy. Zmiany mają kształt linii, lekko unoszących się ponad powierzchnię skóry. Ich szerokość wynosi kilka milimetrów. W obrębie rozstępu rozwija się stan zapalny. Pojawia się obrzęk, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Skóra może być zaczerwieniona i swędząca.
Po upływie kilku miesięcy, rozstępy na nogach, rękach lub tułowiu wchodzą w fazę drugą. Ich zabarwienie zmienia się na fioletowe. Zmiany ulegają wydłużeniu. W końcowym etapie formowania się rozstępów, pojawiają się białe linie. Są to tzw. rozstępy białe. Charakteryzuje je pomarszczona powierzchnia. Skóra w ich obrębie jest cieńsza. Dochodzi do zaniku naskórka i degeneracji tkanki łącznej. W miejscach rozstępów nie ma żadnych gruczołów. Dlatego właśnie, na tym etapie, rozstępy są już bardzo trudne w leczeniu.
Jak pozbyć się rozstępów przy pomocy kosmetyków?
Wiele osób zmagających się z tym prob lemem zastanawia się, jak się pozbyć rozstępów i czy można je trwale zlikwidować. Najlepsze i najszybsze efekty można uzyskać w leczeniu świeżych zmian, znajdujących się jeszcze w fazie zapalnej. Te rozstępy najłatwiej poddają się leczeniu. Substancje po które warto sięgnąć to m.in. retinoidy i kwas glikolowy. Nie powinny ich jednak stosować kobiety ciężarne. Co na rozstępy w ciąży można bezpiecznie aplikować? Bezpieczne substancje na rozstępy dla kobiet w ciąży to np. masło Shea, olej jojoba, olej z avocado, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, kwas hialuronowy i witamina E.
Kosmetyki na rozstępy stymulują aktywność fibroblastów, pobudzając je do wytwarzania nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Zawarte w nich składniki wspierają odnowę komórek i przyspieszają ich regenerację. Substancje nawilżające chronią przed utratą wody przez naskórek, dzięki czemu pozostaje ona w głębszych warstwach skóry i pozytywnie wpływa na procesy odbudowy zachodzące w skórze. Na rozstępy na pośladkach, udach, brzuchu czy ramionach można zastosować olejek Uriage Bariederm. W jego składzie znajduje się m.in. olej z tamanu, przeciwzapalny skwalen, bisabolol, olej jojoba i witamina E. 99,9% zawartości stanowią składniki naturalnego pochodzenia. Jest to odpowiedni produkt na rozstępy po ciąży. Może być bezpiecznie stosowany również przez kobiety ciężarne. Masło Shea, proteiny z dyni zwyczajnej regenerujące włókna elastynowe i kolagenowe, a także ekstrakty owocowe zawarte są natomiast w kremie zmniejszającym rozstępy Pharmaceris M Tocoreduct. Poszukując dobrego preparatu na rozstępy po schudnięciu lub pojawiające się podczas ciąży i po porodzie, możemy sięgnąć po serum Mustela Maternite. Skoncentrowana dawka oleju z avocado i kwasu hialuronowego zwiększa elastyczność skóry i podatność na rozciąganie.
W celu zmniejszenia widoczności rozstępów oraz ich spłycenia można zastosować serum w ampułkach korygujące rozstępy Lierac Phytolastil. Zawarte w nim wyciągi z bluszczu, skrzypu i przywrotnika stymulują komórki do podziałów, chronią przed uszkodzeniami kolagenu i elastyny, działają ochronnie na tkankę łączną, a do tego odżywiają i rewitalizują skórę.
Jak usunąć rozstępy – zabiegi medycyny estetycznej
Czy rozstępy znikają całkowicie? Białe rozstępy są najczęściej trwałą zmianą, której nie można całkowicie się pozbyć. Leczenie ma wówczas na celu zmniejszenie ich widoczności i zbliżenie ich kolorytu do odcienia otaczającej ich skóry. Postępy ostatnich lat w dziedzinie medycyny estetycznej pozwalają skorygować obecne zmiany. Z pomocą odpowiednich zabiegów można usunąć rozstępy, ale raczej dotyczy to tylko rozstępów świeżych, będących jeszcze w fazie zapalnej. W tym czasie w tkankach zachodzą intensywne przemiany i można jeszcze wpłynąć na włókna kolagenu oraz elastyny, które uległy uszkodzeniu. W późniejszym okresie, całkowite ich usunięcie jest już niemożliwe.
Skuteczny w usuwaniu świeżych rozstępów okazał się m.in. laser frakcyjny CO2. Niszczy on uszkodzone włókna kolagenu i elastyny jednocześnie stymulując fibroblasty do produkcji nowych, silnych włókien. Dostępne są również inne zabiegi, które pomagają usunąć lub zmniejszyć widoczność rozstępów na rękach, barkach i innych częściach ciała. Wśród nich znajduje się m.in. radifrekwencja mikroigłowa oraz głębokie peelingi chemiczne.
Sprawdź dermokosmetyki na cellulit i rozstępy marki Elancyl:
Rozstępy na piersiach, udach, brzuchu – czy można im zapobiegać?
Rozstępom nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec. Warto mieć jednak na uwadze wystrzegać się czynników, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Pomocne jest:
- unikanie gwałtownych przyrostów masy ciała,
- prowadzenie zdrowego trybu życia i odżywianie się posiłkami bogatymi w witaminy oraz minerały, zadbanie o odpowiednią ilość cynku, witaminy C, E oraz K w spożywanych pokarmach,
- wprowadzenie regularnej formy aktywności – sport wpływa korzystnie na jędrność i elastyczność skóry, osoby wykorzystujące do ćwiczeń ciężary powinny stopniowo zwiększać ich masę i ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów na bicepsie, udach czy rozstępów na barkach,
- regularne wykonywanie peelingu ciała, który pobudza procesy komórkowe zachodzące w skórze,
- naprzemienne polewanie miejsc narażonych na rozstępy ciepłą i zimna wodą, które pobudza mikrokrążenie,
- regularne nawilżanie skóry z jej jednoczesnym masowaniem.
Osoby, które są bardziej narażone na pojawienie się rozstępów powinny zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Dotyczy to przede wszystkim kobiet ciężarnych, osób przechodzących dłuższą kurację glikokortykosteroidami, mających skłonność do przybierania na wadze, a także nastolatków w okresie dojrzewania.
Częste natłuszczenie skóry poprawia jej elastyczność, wzmacnia ją i wpływa korzystnie na jej wytrzymałość. Kosmetyki zapobiegające rozstępom działają ujędrniająco, rewitalizująco i wygładzająco.
Aby zapobiegać rozstępom w ciąży można stosować specjalistyczne produkty, które są bezpieczne w tym okresie. Już od początku ciąży zalecany jest balsam Linoderm Mama z masłem Shea, olejkiem macadamia i ekstraktem z wąkroty azjatyckiej. Od 4. miesiąca ciąży w obszary najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów (brzuch, uda, piersi, pośladki) można wmasowywać krem przeciw rozstępom Ziaja Mamma mia, a także olejek Tołpa Mum. Dobrym produktem, zapobiegającym pojawianiu się rozstępów jest krem Sesderma Estryses. W jego składzie znajdziemy m.in. pochodną witaminy A, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej i kolagen. Kosmetyk ten jednak nie jest zalecany kobietom w ciąży.
Rozstępy pojawiają się zarówno u małych dzieci, nastolatków, jak i osób dorosłych. Zdrowy, aktywny tryb życia w połączeniu z regularną pielęgnacją ciała to najlepsze metody profilaktyki. Gdy rozstępy już się pojawią, warto sięgnąć po preparat zawierający składniki o udowodnionym działaniu w leczeniu rozstępów. Witamina A, jej pochodne, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, a także witaminy C i E poprawiają elastyczność i nawilżenie skóry oraz zmniejszają widoczność rozstępów.
Bibliografia:
- Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B., Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farm Pol, 2018, 74 (7), 417-426.
- Zegarska B., Rozstępy, Ginekologia po Dyplomie, 2017, 03.