Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Pocenie się nóg w butach i nieprzyjemny zapach stóp – co użyć?
Przy nadpotliwości stóp nikogo nie dziwią niedogodności związane z mokrą skórą. Stopa lepi się do skarpetki i zaczyna brzydko pachnieć. Drugą stroną medalu są jednak problemy społeczne dotykające osobę cierpiącą na wzmożone pocenie się. Często w towarzystwie pojawiają się niewybredne komentarze o przykrym zapachu, które wywołują poczucie wstydu i wykluczenia. Dlatego też dzisiaj na tapet weźmiemy temat pocenia się nóg w butach i nie tylko. Odpowiemy na pytania jakie są przyczyny nadpotliwości, dlaczego stopy śmierdzą i co najważniejsze – jaki preparat na przykry zapach nóg zastosować.
- Dlaczego się pocę? Czyli przyczyny pocenia się
- Naturalne, fizjologiczne pocenie się
- Nadmierna potliwość stóp
- Dlaczego stopy śmierdzą
- Co na pocące się stopy – proszek i antyperspirant do stóp
- Leki na receptę na nadpotliwość stóp
- Domowe sposoby na pocenie stóp
- Pytania i odpowiedzi - nieprzyjemny zapach nóg
- Kiedy wybrać się do lekarza?
- Soda oczyszczona na pocenie nóg – czy warto?
- W czym moczyć nogi?
- Skuteczny środek na pocenie nóg, czyli jaki?
Dlaczego się pocę? Czyli przyczyny pocenia się
Pocenie się to proces naturalny. Jest nam potrzebny, aby regulować temperaturę, a czasem również, aby pozbyć się zbędnych produktów przemiany energii. W naszym ciele największe skupisko gruczołów potowych występuje pod pachami, na dłoniach i od spodu stóp, na ich podeszwach. Stąd też, jeżeli mamy się spocić, to w pierwszym rzucie właśnie tam poczujemy zwilżenie ciała. U niektórych osób ilość potu jest jednak bardzo wysoka, co powoduje codzienny dyskomfort. Jakie są przyczyny pocenia się?
Naturalne, fizjologiczne pocenie się
Dlaczego pocą się stopy? Przyczyn może być wiele. W warunkach fizjologicznych, u zdrowych osób najczęściej wymieniamy dwa powody:
- termoregulacja – czyli pocenie się stóp w celu kontroli temperatury ciała, ochłodzenia stóp,
- przeżycia emocjonalne – dla części osób silny stres, lęk, trema czy inne intensywne emocje mogą prowadzić do pocenia.
Efekt jest jednak taki sam – mokre stopy i nie tylko one. Co naturalne, zwiększoną potliwość stóp będziemy obserwować, gdy na zewnątrz wzrośnie temperatura oraz przy wysiłku fizycznym. Nie zdziwi również nikogo, że stopy mogą się spocić się w butach. W końcu zwiększają one miejscowo temperaturę na powierzchni skóry. Szczególnie gdy materiał obuwia jest nieprzepuszczalny, następuje wzmożone pocenie się. Dzieje się tak, ponieważ skóra stóp w butach będzie próbowała się schłodzić.
Zobacz też dezodoranty i antyperspiranty pod pachę >>> kliknij tutaj.
Nadmierna potliwość stóp
Bywa, że nadmierne pocenie się stóp nie ma wyraźnej przyczyny. Temperatura na zewnątrz jest niska, wszystkie badania wychodzą w normie, a i tak pot się leje strumieniami. Wtedy mówimy o pierwotnej nadpotliwości u osób zdrowych. Może występować nawet u 3% ludzi na całym świecie, chociaż najczęściej dotyczy pocenia się pod pachami, a nie na stopach. Takie osoby często mają w najbliższej rodzinie kogoś, kto również skarży się na mokre stopy lub pachy. Dolegliwość, jaką jest nadpotliwość, ma bowiem skłonności do dziedziczenia.
Jednak zdarza się, że przyczyna pocenia się nóg zostaje wykryta. Związana jest zwykle z jakąś chorobą, zażywaniem leków lub innym stanem. Mówimy wtedy o nadpotliwości wtórnej. W większości przypadków stan ten spowodowany jest przez:
- zaburzenia hormonalne (jak nadczynność tarczycy lub przysadki mózgowej, menopauza, ciąża, akromegalia, guz chromochłonny, niektóre guzy i nowotwory)
- infekcje,
- problemy natury neurologicznej m.in. parkinsonizm,
- zatrucie,
- odstawienie alkoholu i niektórych substancji psychoaktywnych,
- leki – m.in. na depresję, cukrzyce, wymioty, nowotwory, gorączkę czy lęk,
- udar mózgu, uszkodzenia mózgu i nerwów obwodowych.
Dlaczego stopy śmierdzą
Zacznijmy od tego, że chyba niemal każdy z nas mógł w którymś momencie życia pomyśleć "ajajaj, moje nogi śmierdzą!". Ważne, żeby taka sytuacja nie powtarzała się zbyt często. Nieprzyjemny zapach nóg jest silnie związany z poceniem się. Gruczoły potowe na podeszwach stóp pracują, wydalając z naszego organizmu wodę, sole mineralne oraz niektóre uboczne składniki przemiany materii. Jeżeli stopy mają przewiew (buty nie są za ciasne, skarpetki są z naturalnego materiału), to pot szybko paruje, ochładza stopy i w takiej sytuacji nieładny zapach się raczej nie pojawia. Inaczej sprawa wygląda, gdy woda zostaje zaraz przy naszych stopach, wsiąka w buty, czy w skarpetki. Są bowiem małe stworzenia, które kochają mokre, ciemne i ciepłe warunki, dokładnie takie jak w bucie. Znamy je bardzo dobrze – to bakterie. Te mikroorganizmy rozmnażają się, korzystając z wilgoci potu, martwego naskórka, elektrolitów. I to ich rozwój właśnie najczęściej jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu nóg.
Czasem zdarza się, że stopę lub paznokieć dotknie grzybica. Wtedy również wydzielająca się woń może drażnić nos nasz i osób wokół. Jeżeli taka sytuacja cię dotyczy, to możesz zaopatrzyć się w leki na grzybicę w kremie lub lakier przeciwgrzybiczy.
Co na pocące się stopy – proszek i antyperspirant do stóp
Najczęściej wybierane leki na nadpotliwość stóp to preparaty do stosowania miejscowego. Wśród nich znajdziemy różne preparaty, opisane poniżej.
- Antyperspirant, inaczej bloker potu do stóp – najczęściej na bazie chlorku glinu; zatyka ujścia kanałów potowych, działa długo (nawet do kilku dni). Niektóre blokery potu do stóp zawierają metenaminę, która pod wpływem kwaśnego środowiska zamienia się w formaldehyd.
- Dezodorant do stóp – nie zapobiega nadmiernemu wydzielaniu potu, jednak niweluje brzydki zapach stóp, dzięki obecności substancji antybakteryjnych oraz maskujących przykrą woń.
- Proszek przeciw poceniu się nóg (zasypka do stóp) – będzie pochłaniać nadmiar wilgoci i zapobiegać rozwojowi brzydkiego zapachu. Najczęściej na bazie talku lub tlenku cynku z różnymi domieszkami jak kwas salicylowy, borowy czy tanina.
Wspomagająco można zaopatrzyć się w tabletki na nadpotliwość na bazie ziół, najczęściej szałwii. Wspiera ona procesy termoregulacji w organizmie, stąd też jest naszym sprzymierzeńcem w walce z dużą potliwością.
Jeżeli nasze stopy się pocą, to powiązany jest z tym zjawiskiem inny problem – nieprzyjemny zapach obuwia. Aby temu zapobiec, należy wybierać buty z materiałów naturalnych, oddychających, dobrej jakości. Gdy jednak mamy trudność w znalezieniu odpowiednich adidasów czy półbutów, to możemy sięgnąć po spray do butów (żeby nie śmierdziały). W aptece dostępne są środki 2w1 jak odświeżacz do butów i stóp na raz.
Na koniec wspomnę, że dla osób nerwowych, które wiążą swój problem z poceniem się z silnymi emocjami, korzystne mogą okazać się tabletki wyciszające.
Leki na receptę na nadpotliwość stóp
Jeżeli przyczyną nadmiernej potliwości jest choroba, to najlepszą metodą leczenia jest terapia tego określonego schorzenia. Przykładowo - gdy cierpimy na nadczynność tarczycy, cukrzycę czy przechodzimy infekcję, to zadbajmy o wypełnianie zaleceń lekarskich i regularne zażywanie przepisanych leków.
Medycy mają w swoim arsenale jeszcze kilka środków leczniczych. Stąd też, gdy czasem przepisują pacjentowi z nadpotliwością leki na depresję oraz te obniżające ciśnienie, które są jednocześnie sposobem na nadpotliwość stóp.
Domowe sposoby na pocenie stóp
Preparat na brzydki zapach stóp nie zawsze musi pochodzić z apteki. Istnieją bowiem domowe sposoby na pocenie się stóp, a także zasady dotyczące stylu życia, które wspomogą nasze leczenie.
- Zioła do picia na wyciszenie i uspokojenie – ponieważ czasem nadpotliwość wynika ze stresu i silnych emocji. Najlepiej sięgnąć po napary z melisy, rumianku, mięty.
- Moczenie stóp – w roztworach roślin o właściwościach przeciwbakteryjnych m.in. w szałwii, rumianku, kory dębu, ale też w roztworach sody oczyszczonej.
- Regularne przecieranie stóp w ciągu dnia – przy pomocy miejscowo nakładanego olejku z drzewa herbacianego.
- Częste mycie stóp – przynajmniej 2 razy dziennie.
Warto też wspomnieć, że niektóre produkty jak kawa czy pikantne potrawy nasilają pocenie. Z tego powodu, ograniczenie ich w diecie może pozytywnie wpłynąć na wzmożoną potliwość. W miarę możliwości dobrze zadbać też o swoje zdrowie psychiczne – unikać sytuacji stresowych, a jeżeli lęk i napięcie towarzyszy przez dużą część dnia, rozsądne jest rozważenie wizyty u psychiatry lub terapeuty. Nie można zapomnieć również o pielęgnacji i higienie paznokci, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi grzybicy.
Pytania i odpowiedzi - nieprzyjemny zapach nóg
Wiemy, że problem nieprzyjemnego zapachu stóp dla wielu osób nie jest komfortowy. Dlatego zebraliśmy najczęstsze pytania dotyczące brzydko pachnących nóg w jednym miejscu.
Kiedy wybrać się do lekarza?
Najbardziej zaniepokoić powinno jednostronne pocenie, występujące np. na jednej stopie. Może świadczyć o problemie neurologicznym i wymaga konsultacji z lekarzem. Na wizytę warto się także umówić, gdy nadpotliwość do tej pory nam nie doskwierała. Taki stan pojawiający się nagle po 25. r. ż. może wskazywać na toczącą się chorobę.
Soda oczyszczona na pocenie nóg – czy warto?
Zdecydowanie jest to metoda warta wypróbowania, która od lat ma swoich zwolenników. Soda oczyszczona dokładnie czyści skórę i pomaga zwalczać bakterie. Dlatego moczenie stóp z dodatkiem kilku łyżeczek sody, poprawi codzienny komfort przy problemach z nadpotliwością. Prawdopodobnie dla osób z pocącymi się stopami nie będzie to jednak metoda ostateczna – dłuższa kąpiel stóp zabiera bowiem czas, a między takimi zabiegami stopy ponownie będą się pocić. Po sodowej kąpieli i dokładnym osuszeniu skóry rozważ dołączenie sprayu na pocenie nóg.
W czym moczyć nogi?
Spróbuj moczenia nóg w:
- w wodzie z domieszką naparu z szałwii,
- w wodzie z kilkoma łyżkami sody oczyszczonej,
- w wodzie z solą np. bocheńską,
- w naparze z czarnej herbaty.
Skuteczny środek na pocenie nóg, czyli jaki?
Wybierając skuteczny środek na pocenie się nóg, kieruj się przede wszystkim tym, jak dobrze hamuje on nadpotliwość i jak długo działa. Najkorzystniej na tym polu wypadają blokery potu do stóp, które działają nawet kilka dni. Część wrażliwych osób nie przepada jednak za ich używaniem, bowiem mogą podrażniać skórę. W takiej sytuacji skieruj się w stronę zasypek do stóp na bazie talku i tlenku cynku. Pamiętaj, że podstawą terapii nadpotliwości stóp zawsze jest stosowanie wygodnego obuwia i dobrej jakości skarpetek. Istnieją również specjalistyczne wkładki do butów, które nie pochłaniają brzydkich zapachów oraz dezodoranty do obuwia.
Bibliografia
- Vlahovic, T. C. (2016). Plantar hyperhidrosis: an overview. Clinics in Podiatric Medicine and Surgery, 33(3), 441–451.
- Schlereth, T., Dieterich, M., & Birklein, F. (2009). Hyperhidrosis—causes and treatment of enhanced sweating. Deutsches Ärzteblatt International, 106(3), 32.
- Tuszyński, P.K. (2023) Leki pierwszego wyboru. Wydanie III, Kraków: Wydawnictwo Farmaceutyczne.