Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Miód manuka — co to jest, działanie, właściwości, na rany i owrzodzenia
Co to jest miód manuka i na czym polega jego niezwykłość? Sam miód pochodzi z odległego kraju jak Nowa Zelandia. Cennym składnikiem tego produktu jest metyloglioksal, który występuje w różnych stężeniach w miodzie. Manuka powstaje dzięki kwiatom i nektarowi krzewu manuka (Leptospermum scoparium), który występuje na obszarze Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Wiele osób kojarzy dobroczynne właściwości manuka przy trudno gojących się ranach czy infekcjach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jakim jest miód manuka — właściwości, zastosowanie i działanie — przeczytaj ten artykuł!
- Pochodzenie i powstanie miodu manuka, czyli miodowy unikat z Nowej Zelandii
- Miód manuka — właściwości
- Co oznacza wartość przy miodzie manuka MGO (methylglyoxal)?
- Składowe manuka, czyli nie tylko MGO
- Działania i wskazania dla miodu manuka
- Miód manuka na rany, odleżyny i owrzodzenia
- Manuka na refluks, żołądek i jelita
- Miód manuka z Nowej Zelandii a europejskie i polskie miody
- Co to jest 5-HMF (hydroksymetylofurfural)?
- O czym pamiętać przed spożyciem miodu manuka?
- Miód manuka — zastosowanie w kosmetykach
- Miód manuka i często zadawane pytania
- Miody manuka i ich rodzaje
- Ile kalorii ma miód manuka? Jakie inne składniki zawiera?
- Jak smakuje miód manuka?
- Miód manuka — przeciwwskazania
- Z czego jest zrobiony miód manuka?
- Jakie opinie mają miody manuka z Nowej Zelandii?
- Miody manuka — jaka cena?
Pochodzenie i powstanie miodu manuka, czyli miodowy unikat z Nowej Zelandii
Na rynku występuje wiele rodzajów miodów — zarówno regionalne jak miód kurpiowski, a także inne miody jak spadziowy, gryczany, akacjowy, lipowy, wrzosowy, wielokwiatowy. Każdego roku coraz większą popularność zyskuje nowozelandzki miód manuka, który jest wytwarzany przez europejskie pszczoły miodne z nektaru krzewu manuka (Leptospermum scoparium). Gdzie rośnie krzew manuka? M.in. w Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. W kosmetyce wykorzystuje się m.in. liście manuka (jak w serii Ziaja).
Miód manuka — właściwości
Miodowi manuka przypisuje się właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dodatkowo korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, skórę i układ oddechowy. Oprócz tego wykazuje szerokie właściwości przeciwutleniające, które mają wpływ na rozwój stanu zapalnego. Manuka przeciwdziała w tworzeniu bakteryjnej warstwy (biofilmu) i spowalnia rozwój oraz wzrost bakterii. Przeciwbakteryjne właściwości miodu manuka wynikają z obecności nadtlenku wodoru (jest go jednak niewiele), niskim pH miodu (3,2-4,5) i wysokim stężeniem węglowodanów oraz MGO. Manuka wykazuje również aktywność przeciwwirusową skierowaną przeciwko np. wirusowi ospy wietrznej czy Varicella zoster virus, VZV. Wykazano, że hamuje miód replikację wirusa. Właściwości p/bakteryjne i p/wirusowe są wykorzystywane np. w środkach na gardło jak Gardlox Manusilver pastylki lub Gardlox Manusilver spray.
Zobacz inne produkty na bazie miodu i propolisu!
Co oznacza wartość przy miodzie manuka MGO (methylglyoxal)?
MGO, metyloglioksal (2-oksopropanal) to główny składnik odpowiedzialny za lecznicze i prozdrowotne właściwości miodu manuka. Jak powstaje metyloglioksal (MGO)? W wyniku przemiany składnika, który jest obecny w nektarze drzewa herbacianego, czyli dihydroksyacetonu. Krajowe i europejskie miody posiadają do 20 mg MGO w przeliczeniu na kilogram gotowego produktu.
Składowe manuka, czyli nie tylko MGO
Oprócz tego w miodzie manuka obecne są takie składniki jak liczne związki fenolowe o przeciwbakteryjnych właściwościach i ułatwiającym gojenie ran (fenolokwasy), a także flawonoidy, które są również obecne w rodzimych miodach. Właściwości miodu wynikają z wytwarzanego przez niego ciśnienia osmotycznego, które jest często zbyt wysokie dla potencjalnych patogenów jak bakterie.
Działania i wskazania dla miodu manuka
Miód manuka jest wykorzystywany do leczenia stanów zapalnych skóry, a także na trudno gojące się rany, owrzodzenia. Pomocny jest również przy stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej czy w bakteryjnych zakażeniach przewodu pokarmowego. Niektóre źródła podają o jego skuteczności w chorobach o podłożu wirusowym (np. w leczeniu grypy czy półpaśca wraz z lekami przeciwwirusowymi, między którymi i miodem występuje działanie synergistyczne). Właściwości przeciwnowotworowe wykazano w odniesieniu do hamowania hodowli komórkowych takich nowotworów jak rąk okrężnicy czy czerniak mysi. Niektóre badania sugerują skuteczność tego miodu we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego (WZJG). Dodatkowo manuka wykazuje aktywność wobec bakterii jak Staphylococcus aureus oraz Pseudomonas aeruginosa. Miód manuka jest często chwalony za łagodzące właściwości zapalenia dziąseł.
Miód manuka na rany, odleżyny i owrzodzenia
Przy aplikacji miodu manuka na razy wykorzystuje się jego działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przyspieszające gojenie czy wsparcie w usuwaniu martwych komórek. Manuka miód jest kojarzony (i słusznie) w przyspieszeniem procesów gojenia się ran (także tych trudnych w gojeniu). Jego właściwości wynikają z wytworzenia wokół rany korzystnego środowiska do gojenia jak odpowiednia wilgoć i niskie pH (którego nie lubią drobnoustroje), a tym samym następuje uwalnianie tlenu z hemoglobiny, który pomaga w walce z bakteriami. Dodatkowo wysokie ciśnienie osmotyczne rozrywa bakterie i wpływa korzystnie na obrzęk w okolicy rany i zmiany wysiękowe. Dlatego często można spotkać się z miodowymi opatrunkami, które mogą stosować osoby z cukrzycą (wyklucza się dla nich stosowanie doustne miodu ze względu na zawartość cukru).
Miód można stosować również w leczeniu odleżyn i owrzodzeń. Do jakich ran stosuje się manuka lub opatrunek z miodem manuka? Do drobnych skaleczeń, ran pooperacyjnych i chirurgicznych, ran płytkich, a w przypadku większej powierzchnie stosuje się alginian nasączony miodem manuka. Manuka jest również pomocny w leczeniu stopy cukrzycowej, jednak nie uzyskał tak dobrego działania jak nanokoloid srebra, jego pochodne i inne opatrunki specjalistyczne.
Manuka na refluks, żołądek i jelita
W licznych badaniach udowodniono przeciwbakteryjne działanie manuka w odniesieniu do różnych bakterii, również tych bytujących w przewodzie pokarmowym. Mowa o patogenach jak Helicobacter pylori, Clostridium difficile, Salmonella typhimurium. Przykładowo:
- Miód manuka może wspomóc leczenie zakażenia błony śluzowej jelit i żołądka wraz z antybiotykami. Do zahamowania wzrostu Helicobacter pylori wystarcza miód manuka w stężeniu ok. 7%. Dodatkowo zmniejszają się objawy niestrawności.
- MGO 400+ działał bakteriobójczo na komórki C. difficile rosnące w podłożu płynnym (tzw. wzrost planktonowy) w stężeniu 6,3%.
- Manuka miód w dawce 25 g/kg m.c. odznacza się właściwościami leczniczymi w przypadku zakażeń pałeczkami duru brzusznego u myszy. Dawkę tę ustalono w badaniu na myszach zarażonymi Salmonella typhimurium.
Miód manuka nie posiada już tak dobrych właściwości przeciwgrzybiczych w stosunku chociażby do drożdżaków. Stężenie powinno sięgać 30-45% dla MGO 400+.
Miód manuka i jego zastosowanie
Jakie są zalety stosowania miodów? Miody posiadają również pozytywny wpływ na odpowiedź immunologiczną, obniżają ciśnienie (hipotensyjnie), poprawiają właściwości reologiczne krwi, chronią wątrobę, wykazują właściwości przeciwmiażdżycowe. Dodatkowo zawarte minerały wpływają na proces hematopoezy
Miód manuka z Nowej Zelandii a europejskie i polskie miody
Jeśli miód manuka posiada tyle korzystnych właściwości, to jak mają się one do naszego rodzimego miodu? Okazuje się, że skład chemiczny jest zbliżony do ciemniejszych miodów (spadziowy, gryczany, wrzosowy). W miodzie manuka oznacza się zwykle wyże ilości sacharozy i 5-HMF oracz wysoką zawartość polifenoli. Manuka posiada wysoką zdolność zmiatania wolnych rodników (określa to siłę działania przeciwutleniającego), podobnie jak rodzime ciemne miody.
Pod względem właściwości miód manuka i te pochodzenia europejskiego są względem siebie zbliżone, jak również pod kątem składu. Cechą je różnicującą jest MGO (metyloglioksal), czyli substancja przeciwdrobnoustrojowa (szczególnie na Gram [+]), która obecna jest w manuka w znacznych ilościach.
Co to jest 5-HMF (hydroksymetylofurfural)?
To składnik, który oznacza się m.in. w sokach, mleku czy tytoniu. W miodzie powstaje on stopniowo gdy miód jest przechowywany w wyższej temperaturze i w nasłonecznionym miejscu. Jego zawartość w miodach jest wskaźnikiem ich jakości (im wyższe HMF, tym wyższej obróbce cieplnej został poddany dany produkt). Jego oznaczanie jest istotne w badaniu sfałszowanego miodu — im wyższy 5-HMF, tym gorszej jakości miód.
O czym pamiętać przed spożyciem miodu manuka?
Miód jest produktem wysokowęglowodanowym, co stawia pod znakiem zapytania jego stosowania u osób, które powinny kontrolować poziom cukru we krwi. Miód posiada wysoki indeks glikemiczny. Po jego spożyciu poziom glukozy znacząco się podnosi i standardowe dawki leków hipoglikemizujących mogą okazać się za niskie.
Jeśli cierpisz na cukrzycę skonsultuj z lekarzem spożywanie miodu manuka.
Miód manuka — zastosowanie w kosmetykach
Jak opisano wyżej miód manuka korzystnie wpływa na zmiany skórne jak rany, owrzodzenia, odleżyny. Można go stosować również na suchą skórę, dojrzałą, która doświadczyła mikrouszkodzeń naskórka. Miód manuka wspiera regenerację skóry, odżywia ją i rewitalizuje. Warte podkreślenia jest działanie przeciwbakteryjne, z które korzysta skóra trądzikowa i z niedoskonałościami. Miód manuka występuje w kosmetykach jak kremy do twarzy czy balsamy do ciała. Redukuje również zaczerwienienia. Maseczka z miodu manuka może sprawdzić się pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej czy borykającej się z trądzikiem (dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu) i niedoskonałościami.
Miód manuka i często zadawane pytania
Miody manuka i ich rodzaje
Miody te różnią się ilością MGO. Można znaleźć miody z MGO 100+ do 550+. Oznacza to ilość mg MGO na 1 kg produktu.
Ile kalorii ma miód manuka? Jakie inne składniki zawiera?
Dostępne dane mówią o 334 kcal w 100 g produktu. Inne składniki to niewielkie ilości białka (0,3 g w 100 g produktu), sól (0,04 g/100g) i oczywiście metylogloksal.
Jak smakuje miód manuka?
Miód manuka ma silny smak, określany jako ziołowy i oleisty, kwiatowy/
Miód manuka — przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest nadwrażliwość na jakikolwiek element miodu. W zależności od poziomu cukru powinien być ostrożnie stosowany w przypadku nietolerancji glukozy. Miód ten mogą spożywać już dzieci od 1. roku życia.
Z czego jest zrobiony miód manuka?
Podstawą do produkcji manuki jest nektar z krzewu mauka. Rośliny te produkują specjalną substancję w gruczołach jak nektarniki. Są one zlokalizowane w kwiatach, ale również u nasady np. przylistków. Nektar ulega obróbce poprzez wzbogacenie go w enzymy i kwasy przez owady.
Jakie opinie mają miody manuka z Nowej Zelandii?
Manuka miód posiada wiele korzystnych opinii, które potwierdzone są danymi naukowymi. Istnieje względem miodu kilka wątpliwości np. jak szeroki zakres przeciwbakteryjny posiada czy jego właściwości przeciwnotworowe.
Miody manuka — jaka cena?
W zależności od gramatury ich cena rozciąga się od 40-50 zł do nawet 300-400 PLN. Wszystko zależy od masy miodu i stężenia MGO.
Bibliografia
- Wilczyńska A, (2013) Skład chemiczny i właściwości antyoksydacyjne miodu manuka, Problemy Higieny i Epidemiologii, 94(4)
- Czajkowski M, Czajkowska K, Sokołowska-Wojdyło M, Matuszewski M, Połom W, Nowicki R, (2017) Miód Manuka i jego zastosowanie w medycynie, Farmacja Współczesna, 10:36-41