Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Migrena i jej rodzaje - przyczyny występowania, objawy towarzyszące i sposoby leczenia migreny
Migrena, czyli napadowy ból głowy, to powszechnie spotykany problem. Częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn, a także jest charakterystyczna dla osób młodych. Niekiedy przy migrenowych bólach głowy nie można normalnie funkcjonować i wykonywać codziennych obowiązków, ze względu na bardzo duże nasilenie bólu. Ataki migreny mogą mieć różną częstotliwość, a niekiedy poprzedza je tzw. aura migrenowa. Jakie są przyczyny migreny oraz jak leczyć migrenę?
- Co to jest migrena? Migrenowe bóle głowy — przyczyny
- Rodzaje migrenowych bólów głowy
- Objawy migreny
- Ból migrenowy — leczenie
- Leczenie niefarmakologiczne, domowe sposoby na migrenę
- Leczenie farmakologiczne
Co to jest migrena? Migrenowe bóle głowy — przyczyny
Migrena najczęściej dotyka osób młodych. Szacuje się, że nawet u 90% chorych na migrene, pierwszy napad migrenowy pojawia się przed 40. rokiem życia. Choroba najczęściej towarzyszy przez całe życie (jest chorobą przewlekłą), jednak mogą występować okresy zaostrzenia lub wyciszenia. Dokładne przyczyny migreny nie są znane, a teorii dotyczących tego jak powstaje migrena, jest wiele. Przez długi czas tzw. teoria naczyniowa była uznawana za wyjaśnienie migrenowych bólów głowy. Według niej, występowanie migreny było związane ze skurczem naczyń krwionośnych wewnątrzczaszkowych, a następnie ich rozkurczem, co wiąże się z tętniącym bólem głowy (charakterystycznym dla napadów migreny). Obecnie uważa się, że ataki migreny mają podłoże złożone, a ich powstawanie ma podłoże zarówno w ośrodkowym układzie jak i nerwowym, naczyniowym, endokrynnym i metabolicznym. Przyczyn migrenowych bólów głowy upatruje się również w genach i obecnie teza mówiąca o genetycznym podłożu migreny również jest uznawana za prawdziwą.
Rodzaje migrenowych bólów głowy
Migrena może przebiegać bez aury lub z aurą. Aura migrenowa to objawy o charakterze neurologicznym, które najczęściej poprzedzają wystąpienie napadu migreny. Należą do nich takie dolegliwości jak zaburzenia widzenia (tzw. mroczki przed oczami, mgła przed oczami), a także zaburzenia nastroju, koncentracji i apetytu. Niekiedy, ale rzadziej niż wymienione powyżej objawy występuje również osłabienie jednej połowy ciała. Aura migrenowa trwa od kilku do kilkunastu minut (choć w wyjątkowych przypadkach może trwać znacznie dłużej). Najczęściej objawy aury migrenowej przyjmują charakter wzrokowy. Charakterystyczne są cienie w polu widzenia, a także ubytki w polu widzenia. Częściej jednak spotykana jest jednak migrena bez aury, występuje w ponad 80% przypadków u chorych na migrenę.
Objawy migreny
Podstawowym objawem migreny jest ból głowy. Ból ma charakter napadowy, a czas jego trwania to od kilku do kilkudziesięciu godzin. Migrenowe bóle głowy mają często postać bólu pulsującego. Inne cechy migreny to:
Niekiedy niedługo po ustąpieniu ataku migreny może pojawić się kolejny atak, a czasem przerwa pomiędzy nimi trwa kilka dni tygodni, a nawet miesięcy. Migrena gdzie boli najczęściej głowa? Bóle migrenowe najczęściej zlokalizowane są po jednej stronie (bóle jednostronne), za gałką oczną (migrena oczna), w części skroniowej i na czole. U niektórych migrenowy ból głowy może być obustronny lub naprzemienny. Migrena i ból z nią związany mogą być niekiedy tak silne, że wykluczają chorego z normalnego funkcjonowania i uniemożliwiają codzienne czynności.
Ból migrenowy — leczenie
Leczenie w przypadku migreny niesie ze sobą dwa istotne cele. Po pierwsze dąży się do przerwania napadu (mowa tutaj o ustąpieniu bólu głowy), natomiast drugim celem jest zapobieganie wystąpienia migreny w przyszłości (leczenie profilaktyczne)
Leczenie niefarmakologiczne, domowe sposoby na migrenę
Celem leczenia niefarmakologicznego jest unikanie wszystkiego od czego jest migrena, tzn. czynników, które mogą wyzwalać migrenowe bóle głowy, są to tzw. triggery, czyli "wyzwalacze" migrenowych bólów głowy. Co wywołuje migrenę? Zalicza się do nich m.in. stres, alkohol, tytoń, niektóre pokarmy, światło, a także zaburzenia rytmu snu i wiele innych.
Do innych metod leczenia niefarmakologicznego zalicza się również akupresurę, masaż, psychoterapię, a także stosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych.
Leczenie farmakologiczne
W celu przerwania napadu migreny wybrany lek powinno podać się możliwie jak najszybciej (jeśli migrena przebiega z aurą, to warto zrobić to jeszcze podczas jej trwania, zanim wystąpi ból głowy). Jeśli nastąpi już faza rozwiniętego bólu głowy, podany lek może być mniej skuteczny.
Wśród leków stosowanych w leczeniu migrenowych bólów głowy, znajdują się m.in. tabletki na migrene dostępne bez recepty (leki OTC).
-
NLPZ — niesteroidowe leki przeciwzapalne — w tej grupie znajduje się wiele leków, a w napadach migrenowych najczęściej stosuje się: kwas acetylosalicylowy (dostępny zarówno w formie tabletek do połykania jak i tabletek musujących i saszetek z granulatem, np. Aspirin, Aspirin Effect, częsty składnik leków na przeziębienie), ibuprofen (dostępne kapsułki lub tabletki w różnych dawkach (Ibuprom max, Ibum forte), naproksen (np. Aleve), deksketoprofen (np. Ketonal kapsułki lub saszetki), kwas tolfenamowy (np. Migea). Warto zaznaczyć, że wybór skutecznego leku, pozwalającego zahamować napady migreny i uśmierzyć ból nie zawsze jest łatwy. Często podejmuje się wiele prób, zanim uzyska się pożądany efekt terapii.
Paracetamol — lek ten szczególnie jest zalecany u kobiet, u których występuje migrena w ciąży, ze względu na jego bezpieczeństwo w tej grupie chorych. Działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Dostępny jest zarówno w tabletkach do połykania np. Apap), kapsułkach (Apap caps), jak i w tabletkach musujących (np. Efferalgan).
- Preparaty złożone — wśród preparatów złożonych w leczeniu migreny wykorzystywane są takie połączenia lekowe jak:
-
paracetamol + kofeina (np. Apap Extra),
-
kwas acetylosalicylowy + paracetamol + kofeina (Excedrin Migra Stop),
-
ibupfofen + paracetamol (np. Metafen).
-
Preparaty na bazie ziół — w leczeniu migreny skuteczność wykazuje Złocień maruna (Tanacetum parthenium L). Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest ziele złocienia maruna. Głównym związkiem, który odpowiada za efekt przeciwmigrenowy jest partenolid, należący do laktonów seskwiterpenowych. Surowiec ten okazał się skuteczny przede wszystkim w zapobieganiu napadowym migrenowym bólom głowy. Stosowanie preparatów na bazie złocienia pozwalało także zminimalizować ból w przypadku bólu głowy, a także uniknąć innych dolegliwości związanych z migreną (jak np. nudności i wymioty).
Oprócz wspomnianych leków dużą skuteczność w leczeniu migreny wykazują tryptany. To leki przeciw migrenie, które w większości dostępne są na receptę. Bez recepty z leków przeciwmigrenowych z grupy tryptanów dostępny jest almotryptan w dawce 12,5 mg i opakowaniu po 2 tabletki. Na czym polega działanie leków jak almotryptan? Mechanizm ich działania polega na zwężaniu patologicznie rozszerzonych wewnątrzczaszkowych naczyń krwionośnych oraz na blokowaniu uwalniania prozapalnych neuroprzekaźników. Inni przedstawiciele na receptę to m.in. sumatryptan i zolmitryptan. Jeśli wystąpi napad migreny z dodatkowymi objawami, takimi jak nudności i wymioty warto jako leczenie wspomagające zastosować lek przeciwwymiotny metoklopramid (na receptę).
Almotryptan dostępny bez recepty jest lekiem wskazanym do doraźnego leczenia migreny, bólu migrenowego z rozpoznaną aurą migrenową.
Bibliografia:
- H., Wójcik-Drączkowska, M., Bilińska, W., Nyka, Migrena - rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 2, 109–114.
- M., Zgorzalewicz, Patomechanizm migrenowych bólów głowy, Neurologia Dziecięca, Vol. 14/2005 Nr 28.
- T., Mendel, Migrena obecny stan wiedzy, Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2004, s. 50-54.