Neuropatia obwodowa to jedna z częstszych chorób diagnozowanych przez neurologów. Może dotyczyć jednego lub większej ilości nerwów. W zależności od ich liczby mówimy o mononeuropatii lub polineuropatii. Na chorobę cierpi nawet 8% osób powyżej 55. roku, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej. Jakie są objawy neuropatii? Czym grozi nieleczona neuropatia? Czy można stosować domowe sposoby na neuropatię?
Jaki wybrać i jak działa kolagen do picia, w proszku na skórę i stawy?
- Co to jest kolagen naturalny do picia?
- Dla kogo jest suplementacja kolagenu?
- Rodzaje kolagenu do picia
- Kolagen naturalny rybi, wołowy
- Strukturalne typy kolagenu
- Kolagen hydrolizowany i natywny
- Co zawierają suplementy z kolagenem w proszku i do picia?
- Po co witamina C w suplementach z kolagenem na stawy?
- Kwas hialuronowy z kolagenem lub glukozaminą i chondroityną
- Biotyna i kolagen na skórę
- Jak dawkować kolagen do picia i w proszku?
- Kolagen rybi i wołowy - najczęściej zadawane pytania
- Lepszy jest kolagen w proszku czy w tabletkach?
- Jakie krążą opinie o kolagenie w proszku i do picia?
- Z czym można łączyć naturalny kolagen rybi aby zamaskować jego smak i zapach?
- Czy kolagen w proszku i do picia niesie za sobą jakieś skutki uboczne?
- Kto nie może stosować kolagenu w proszku i do picia?
- Czy kolagen w proszku mogę jeść na sucho?
- Czy muszę mieć receptę na kolagen w proszku do picia?
- Po jakim czasie widoczne są efekty po kolagenie do picia?
- Po czym poznać dobry kolagen do picia?
- Jakie inne substancje może zawierać kolagen do picia?
- Czy kolagen do picia jest odpowiedni dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci?
- Czy kolagen w proszku nadaje się jako maseczka?
Co to jest kolagen naturalny do picia?
Mianem kolagen do picia określa się produkty, przeważnie suplementy diety, których głównym składnikiem jest wspomniane białko strukturalne budujące skórę, włosy, paznokcie, a także stawy, ścięgna, więzadła. Często przyjmuje postać proszku np. kolagen w saszetkach, który rozpuszcza się w wodzie. W składzie naturalnych produktów kolagenowych do wypicia występują inne składniki, które uzupełniają i wspierają właściwości kolagenu, są to m.in.:
- kwas hialuronowy - składnik nawilżający wspierający elastyczność skóry i stawy
- witamina C, selen, cynk - naturalne antyoksydanty, który wspomaga ochronę kolagenu przed stresem oksydacyjnym, a kwas L-askorbinowy wspiera produkcję endogennego kolagenu
- biotyna - podstawowa witamina wspierająca stan włosów, skóry i paznokci
- chondroityna i glukozamina - to elementy budulcowe stawów.
Dla kogo jest suplementacja kolagenu?
Istnieje szereg czynników, które w sposób negatywny wpływają na poziom kolagenu w organizmie, co kobiety mogą zauważyć jako pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci. Inne osoby mogą odczuć jako dolegliwości bólowe stawów, które zaczynają skrzypieć i trzeszczeć. W obu przypadkach suplementacja kolagenu do picia może mieć rację bytu. Warto zwrócić uwagę, że produkcja kolagenu spada wraz z wiekiem, a czynnikiem uszkadzającym jest promieniowanie słoneczne, palenie, alkohol, pośrednio przyczynić może się do tego dieta, w której brakuje składników o właściwościach antyoksydacyjnych chroniących przed wolnymi rodnikami uszkadzającymi kolagen.
Osoby mogące rozważyć kolagen do picia to np.:
- kobiety pragnące zadbać o wygląd, elastyczność, miękkość i nawilżenie skóry, gdzie wraz z wiekiem występuje mniej kolagenu,
- osoby uprawiające sport, z nadwagą, które zauważają u siebie pogorszenie w funkcjonowaniu stawów lub chcą je wesprzeć zawczasu opóźniając zwyrodnienia stawowe i redukując ryzyko urazu.
Wiele suplementów z kolagenem to produkty dedykowane do konkretnych grup, nie chodzi jedynie o sportowców, ale również np. kobiety będące w okresie menopauzy. To dla nich rynek oferuje połączenie kolagenu z izoflawonami sojowymi lub koniczyną czerwoną, które łagodzą objawy klimakterium i dalsze zmiany z niego wynikające np. pogorszenie kondycji kości i skóry - stąd kolagen.
Możesz zatem znaleźć:
- kolagen dla sportowców, osób aktywnych i z chorobami stawów (np. kolagen+kadzidłowiec)
- proszek kolagenowy dla kobiet ze składnikami na menopauzę lub wspierającymi wygląd skóry, włosów i paznokci np. ampułki z kolagenem
- uniwersalne preparaty dla dorosłych jak czysty kolagen bez dodatków
- dla osób, które nie lubią form saszetek rozpuszczonych w wodzie kapsułki lub tabletki z kolagenem.
Rodzaje kolagenu do picia
Podział kolagenu jest odmienny, co zależy m.in. od przyjętych kryteriów podziału. Pewne jest jednak to, że kolagen jest powszechnie występującym białkiem strukturalnym w mięsie i rybach. Dlatego jeden z podziałów uwzględnia pochodzenie kolagenu na kolagen rybi, wołowy, wieprzowy i pozyskiwany z drobiu. Oprócz tego kolagen jest białkiem tworzącym różnego rodzaju struktury, dlatego wyróżnia się kolagen typu I i III, II itd. Warto mieć na uwadze, że kolagen to duże białko mogące być podzielone na mniejsze fragmenty, co pomaga w absorpcji jelitowej (wchłanianiu) tej substancji. Dlatego kluczowe dla kolagenu w formie suplementu diety są pochodzenie kolagenu, jego typ I, II, III itd, a także stopień obróbki tj. hydrolizy na mniejsze peptydy kolagenowe.
Kolagen naturalny rybi, wołowy
Kolagen to białko wszechobecne w świecie zwierzęcym, które buduje różnego rodzaju struktury organizmu, również kości i jedną z warstw naczyń krwionośnych. W oparciu o dostępne suplementy diety z kolagenowym białkiem wyróżnia się:
- kolagen wołowy lub wieprzowy pozyskiwany z kości, chrząstek, skóry
- kolagen rybi pozyskiwany np. ze skóry, ości dorsza i innych ryb jak tilapia, łosoś, znany również jako kolagen morski
- kolagen z kurczaków.
Pod względem budowy chemicznej najbardziej tożsamy do ludzkiego kolagenu jest kolagen rybi, w składzie którego znajduje się 18 różnych aminokwasów jak prolina, hydroksyprolina i glicyna. Dane naukowe dowodzą również, że jest on lepiej wchłanialny niż wołowy. Dla osób, które nie mogą lub nie lubią ryb alternatywą jest kolagen wołowy o równie bliskim składzie jakościowym i wciąż odpowiedniej przyswajalności.
Preparaty wzmacniające włosy, skórę i paznokcie z kolagenem i aminokwasami znajdziesz w dedykowanej kategorii. Zobacz również kolagen w proszku Alldeynn Collarose:
Strukturalne typy kolagenu
Zależnie od narządów wyróżnia się łącznie 28 typów kolagenu, wśród których najpowszechniejszy jest typ I obecny w skórze, więzadłach, kościach i zębach (do 90%). W mniejszym procencie typ III w skórze, mięśniach, naczyniach, narządach wewnętznych (nie więcej niż 15%) i typ II znajdujący się w chrząstce stawowej m.in. ścięgnach. Najczęściej kolagenowe suplementy zawierają kolagen w płynie typu I i II, I i III lub I, II i III włącznie. Kiedy stosuje się każdą z mieszanek kolagenu do picia?
- Na problemy ze stawami - kolagen typu II i I
- Jako wsparcie kondycji i wyglądu skóry - kolagen typu pierwszego i trzeciego
- Dla ogólnego wspomagania kondycji skóry i stawów - połączenie trzech typów I-III.
Kolagen hydrolizowany i natywny
Szukając suplementów kolagenowych nie zabraknie również hydrolizowanego kolagenu, który ze względu na pocięte łańcuchy (mniejsze peptydy kolagenowe) jest lepiej wchłaniany niż jedna duża cząsteczka, czyli kolagen niehydrolizowany obecny w preparacie jako jedno długie i zarazem trudno wchłanialne źródło.
Innym składnikiem jest tzw. kolagen natywny mający znaczenie przede wszystkim w chorobach stawów na tle autoimmunologicznym. Ogranicza objawy zapalne w reumatyzmie. Wpływa bowiem na przeciwciała, które atakują struktury stawowe, co wiąże się z bólem, stanem zapalnym, ograniczonym poruszaniem się.
Co zawierają suplementy z kolagenem w proszku i do picia?
Kluczowym składnikiem jest oczywiście kolagen. Jak dużo jest go w kolagenie do picia? Ilości kolagenu w dziennej porcji sięga zwykle 8-10 gramów, a często ma wartość 4-5 gramów lub 1-2 gramów. W przypadku formy natywnej kolagenu najczęściej typu II to kilka-kilkanaście miligramów - tak spora różnica w ilości wynika z efektu fizjologicznego tj. forma natywna ogranicza produkcję przeciwciał atakujących stawy. Z kolei forma jak hydrolizowany kolagen bierze aktywny udział w odbudowie włókien kolagenowych skóry, stawów i ścian naczyń krwionośnych. Zależnie od preferencji i potrzeb pacjenci mogą sięgnąć po czysty kolagen lub hydrolizowany kolagen do picia bez dodatków.
Wiele z gotowych suplementów dostarcza i nie bez przyczyny dodatki funkcjonalne obok kolagenu jak witamina C, kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy (biotyna, wit. A, E, D, B5, B1, B2, B3), minerały (cynk, miedź, selen), a także ekstrakty roślinne dostarczające fitoskładników o potencjale antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, a także wspomniane wcześniej składowe jak glukozamina i chondroityna obok kolagenu na stawy.
Po co witamina C w suplementach z kolagenem na stawy?
Połączenie kolagenu i witaminy C jest całkiem zasadne, dlatego to jedno z częstszych połączeń w gotowych produktach. Witamina C ma istotne znaczenie w kwestii nie tylko odporności, ale również kolagenu. To naturalny składnik antyoksydacyjny chroniący przed starzeniem, uszkodzeniami związanymi z wolnymi rodnikami. Oprócz tego wspiera proces syntezy kolagenu - zatem w sposób pośredni wspomaga wygląd skóry, funkcjonowanie stawów i innych struktur, które współtworzy kolagen.
Ilość witaminy C w takich produktach to 30-40 mg do 200 mg na dzienne zalecane spożycie. Ilość samej witaminy C można zwiększyć w codziennej diecie, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań jak np. kamica nerkowa lub tendencja do powstawania piasku w nerkach. Wybrane produkty w dziennej porcji mogą dostarczać blisko 500-1000 mg witaminy C.
Kwas hialuronowy z kolagenem lub glukozaminą i chondroityną
To połączenie, z którego skorzysta zarówno skóra (szczególnie ta odwodniona, ze zmarszczkami ze spadkiem sprężystości) jak i stawy, w których brakuje mazi stawowej lub warto zadbać o jej produkcję. Kwas hialuronowy to substancja nawilżająca nie tylko skórę od zewnątrz, ale również od środka. Do tego ma znaczenie dla utrzymania odpowiedniej wilgotności w stawach, co może pomóc w ograniczeniu skrzypienia w stawach. Z kolei chondroityna i glukozamina to typowo "stawowe" dodatki, których w dziennej porcji pojawia się 50-150 mg i 300 - 1000 mg czystej glukozaminy.
Ilość kwasu hialuronowego w takich produktach to rząd wielkości 20-50 do 120 mg w dziennej porcji.
Biotyna i kolagen na skórę
Witamina B7 (H), czyli biotyna należąca do rodziny witamin z grupy B to pożądana dla skóry, włosów i paznokci witamina. To ona uzupełnia i wspiera działanie kolagenu wspomagając wygląd skóry, usprawniając wzrost paznokci, ograniczenie zmarszczek, wsparcie miękkości skóry. Pomocna jest również obecność innych witamin z grupy B, gdzie znaczenie dla skóry ma również witamina B2 i B3, a uzupełnienie właściwości daje cynk i selen. Jakie zatem są efekty przyjmowania kolagenu do picia z biotyną? To poprawa wyglądu skóry, paznokci, włosów.
Ilości biotyny są również zróżnicowane i sięgają od 200-500µg do 2000 µg, czyli 0,2-0,5 mg do 2 mg. W przypadku małego spożycia biotyny można rozważyć gotowe preparaty z biotyną w tabletkach.
Jak dawkować kolagen do picia i w proszku?
Gotowe kolageny do picia jak shot lub kolagen w proszku do rozpuszczenia w wodzie stosuje się przede wszystkim doustnie. Zwykle przyjmuje się go raz dziennie, ewentualnie w dwóch porcjach np. rano i wieczorem. Granulat z kolagenem domyślnie rozpuszcza się w wodzie. Niektóre z nich mogą mieć nie do końca przyjemny zapach, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby były one dodatkiem do soku lub jogurtu, co ułatwia ich spożycie. W przypadku shotów kolagenowych można je nieco rozcieńczyć, jeśli ich smak np. owocowy jest zbyt mocny. Z powodzeniem można je również dodać do soku.
Kolagen rybi i wołowy - najczęściej zadawane pytania
Lepszy jest kolagen w proszku czy w tabletkach?
Postać jak tabletka lub kapsułka ze względu na swoją ograniczoną objętość może dostarczać w pojedynczej porcji 300-500 mg hydrolizowanego kolagenu. W przypadku potrzeb w graniach kilku gram dziennie lepiej mogą się sprawdzić saszetki z kolagenem do rozpuszczenia w wodzie, które najmniej dostarczają 2-3 gramy kolagenu.
Jakie krążą opinie o kolagenie w proszku i do picia?
Większość pacjentów zgadza się, że kolagen wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów i/lub skóry. Oprócz tego kolagen do picia jest popularnym suplementem, który wspiera nie tylko układ ruchu, ale może zadbać o kondycję skóry w celu jej ochrony przed upływem czasu tj. procesami starzenia. Zdecydowanie najlepsze efekty osiąga się w przypadku regularnego i dłuższego stosowania minimum 3 miesiące.
Z czym można łączyć naturalny kolagen rybi aby zamaskować jego smak i zapach?
Jednym z pomysłów jak zamaskować nieprzyjemny smak i zapach kolagenu rybiego jest jego dodatek do ulubionego jogurtu, soku lub dodanie do wody smakowego syropu owocowego.
Czy kolagen w proszku i do picia niesie za sobą jakieś skutki uboczne?
Zdecydowana większość suplementów z kolagenem do picia w proszku nie niesie za sobą poważnych skutków ubocznych. Osoby np. o wrażliwym żołądku mogą odczuwać niestrawność, która mija wraz z regularnym przyjmowaniem preparatu. Można również przyzwyczaić organizm do kolagenu do picia wprowadzając go w mniejsze ilości niż zalecana dawka kolejno zwiększając do sugerowanej przez producenta porcji.
Kto nie może stosować kolagenu w proszku i do picia?
Wiele osób jest uczulonych na owoce morza i ryby - stosowanie u nich kolagenu rybiego jest obarczone większym ryzykiem wystąpienia objawów nadwrażliwości jak wysypka. Niektóre z nich mogą być dodatkowe oczyszczane i tym samym wolne od alergenów.
Czy kolagen w proszku mogę jeść na sucho?
Produkty sypkie z kolagenem to zwykle bardzo drobny granulat, który może spowodować łaskotanie gardła i jamy ustnej, co skutecznie uniemożliwia jego spożycia. Dlatego wiele preparatów z proszkiem formuje się w kapsułki lub tabletki, co ułatwia bezpieczne dawkowanie wolne od ryzyka zachłyśnięcia.
Czy muszę mieć receptę na kolagen w proszku do picia?
Kolagen w proszku, do picia, w tabletkach i kapsułkach dostępny jest bez recepty. To przede wszystkim suplementy diety dedykowane do wzbogacenia normalnej diety w składniki o znaczeniu fizjologicznym np. wsparcie skóry i stawów.
Po jakim czasie widoczne są efekty po kolagenie do picia?
Najszybciej odczuwalne dla wielu pacjentów jest suplementacja kolagenu na stawy, szczególnie, że to im dolega skrzypienie, a niekiedy ból. Wiele osób odczuwa poprawę już po 2-3 tygodniach, gdzie kluczowe oprócz gotowych do spożycia form kolagenu jest dieta oparta na antyoksydantach, składnikach przeciwzapalnych i odpowiednich ćwiczeniach.
Po czym poznać dobry kolagen do picia?
Dobry kolagen do picia może znaczyć dla każdego pacjenta nieco coś innego. Wiele osób chce zadbać o wygląd skóry, inni o sprawność stawów. Kluczowa jest rodzaj, ilość i jakość kolagenu, co może przełożyć się na właściwości i efekty po suplementacji kolagenowej. Oprócz tego kolagen do picia lub proszek powinien smakować, być jednocześnie wydajny i ekonomiczny.
Jakie inne substancje może zawierać kolagen do picia?
To składniki maskujące smak kolagenu rybiego. Mogą być to substancje słodzące typu aspartam, sukraloza oraz naturalne aromaty owocowe. Np. kolagen o smaku truskawkowym, czarnej porzeczki i innych owoców.
Czy kolagen do picia jest odpowiedni dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci?
Suplementy z kolagenem, niezależnie od formy, dawki i postaci to przede wszystkim suplementy diety dedykowane dla osób dorosłych. Nie są to produkty dedykowane dla dzieci, a stosowanie kolagenu w ciąży i podczas karmienia wymaga zwykle skonsultowania się z lekarzem.
Czy kolagen w proszku nadaje się jako maseczka?
Kolagen w proszku do picia może mieć bardzo prosty skład ograniczony tylko do samego kolagenu. Taki produkt można potraktować np. jako dodatek do maseczek kosmetycznych. Oprócz tego obecnie dostępnych jest wiele produktów dedykowanych do pielęgnacji cery z kolagenem maseczki na twarz np. algowe na zmarszczki i suchą skórę.
Bibliografia
- https://www.health.harvard.edu/blog/considering-collagen-drinks-and-supplements-202304122911
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/
- https://www.webmd.com/diet/collagen-health-benefits
- https://apcz.umk.pl/QS/article/view/43735
- https://www.mdpi.com/2072-6643/15/9/2080