Strupki w nosie to zwykle niegroźna, lecz uciążliwa przypadłość. Takie ranki, powstałe zwykle przez wysuszony nos, powodują ból, uczucie ciągnięcia czy swędzenia. Gdy przez kilka dni nie chcą się same wygoić, warto rozważyć zastosowanie odpowiednich leków. Skąd się biorą strupki w nosie? Czym nawilżyć śluzówkę nosa? Jakie są domowe sposoby na suchy nos?
Czym są strupki w nosie?
Mocno wysuszona śluzówka nosa to wprost idealne warunki do tworzenia się ranek. Takie wrzody w nosie powstają przez ubytek naskórka. Rany mogą nieznacznie krwawić, przez co powstają strupy, zwężające przepływ powietrza i powodujące dyskomfort. Część osób taki stan opisuje jako dziwne uczucie w nosie, ponieważ pojawia się swędzenie, ciągnięcie skóry, bolesność.
Same strupki to nic innego jak zaschnięte skrzepy krwi w nosie. Często pomieszane są z wydzieliną, która nadaje im bardziej żółtawy odcień. W zależności od umiejscowienia i rodzaju ranki, strupy mogą być większe lub mniejsze.
Nie usuwaj na siłę strupków w nosie palcem. Może to wydłużyć gojenie, spowodować powiększenie się rany i zwiększyć ból.
Skąd się biorą wrzody i rany w nosie
Wśród przyczyn powstawania strupków i owrzodzeń w nosie można wymienić przede wszystkim suche powietrze. Narażeni jesteśmy na nie w zimie, w sezonie grzewczym, a także w lecie, gdy klimatyzacja idzie w ruch. Błona śluzowa nosa nie nadąża za nawilżaniem powietrza i pojawia się suchość. Przesuszone miejsca są bardziej podatne na urazy i skaleczenia. W kontekście strupów w nosie nie sposób nie wspomnieć też o dłubaniu w nosie. Jest ono wyjątkowo szkodliwe, ponieważ cały czas narusza delikatną śluzówkę.
Inne przyczyny tworzenia się nadżerek w nosie to:
- powietrze zanieczyszczone pyłem, kurzem, chemikaliami, dymem papierosowym,
- alergie, szczególnie wziewne np. na pyłki,
- infekcje bakteryjne i wirusowe,
- przewlekły katar i wydmuchiwanie nosa,
- stosowanie niektórych leków na katar, takich jak krople z ksylometazoliną lub oksymetazoliną,
- stosowanie leków jak metyldopa, leki na alergię starej generacji, doksepina, retinoidy,
- niedobory witamin i minerałów, przede wszystkim witaminy A i żelaza,
- urazy nosa,
- intubacja,
- stosowanie narkotyków,
- okres po zabiegach na nosie.
Jeżeli jesteś alergikiem i dodatkowo zmagasz się z suchością nosa, to wybieraj leki na alergię nowej generacji takie jak feksofenadyna, bilastyna czy desloratadyna. Mają one dużo mniejszy potencjał wysuszający śluzówkę górnych dróg oddechowych.
>> Przeczytaj też artykuł o katarze po narkotykach – kliknij tutaj.
Objawy wysuszonej śluzówki nosa
Wysuszona błona śluzowa nozdrzy daje dość charakterystyczne objawy. Pojawiają się suche kozy w nosie, ranki, nadżerki. Nierzadko obecne jest też swędzenie, szczególnie, jeżeli suchość jest spowodowana alergią. Dość dziwne uczucie w nosie związane z suchością i strupkami przypomina ciągnięcie, ograniczoną ruchomość, a czasem szczypanie. Strupki na śluzówce nosa zmniejszają bowiem mobilność błony śluzowej nosa. Część osób skarży się ból i spuchnięte wnętrze nosa. Sucha błona śluzowa utrudnia też oddychanie przez nos.
Jak nawilżyć nos i jak wyleczyć strupy w nosie
Dobrą wiadomością dla osób z suchą śluzówką jest obecność licznych i co ważniejsze – skutecznych kropli i maści na strupy w nosie. Czym nawilżać nos w środku? Podstawą będą roztwory soli fizjologicznej, które nie tylko zwilżą nos, ale również oczyszczą go z zanieczyszczeń, kurzu i alergenów. Taką sól fizjologiczną można znaleźć w niewielkich, podręcznych ampułkach, wodzie morskiej w aerozolu czy zestawie do płukania zatok. Najlepiej sprawdzi się butelka do irygacji jak Irigasin czy Fixsin, ponieważ woda jest z niej wypompowywana pod ciśnieniem i jest w stanie dotrzeć do najgłębszych zakamarków. Dobrze wybrać sól izotoniczną w sprayu, czyli neutralną dla śluzówki. Roztwory hipertoniczne, o wyższym stężeniu, lepiej sprawdzą się przy katarze i zalegającej wydzielinie. Dobrą opcją jest też wyposażenie się w ampułkowaną sól fizjologiczną z dodatkiem nawilżającego kwasu hialuronowego bądź ektoiny.
Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie co na strupy w nosie, to już śpieszę z odpowiedzą. Krostę w nosie najlepiej smarować maścią bądź zapsikać nozdrza nawilżającymi kroplami. W składzie takich specyfików znajdują się:
- substancje nawilżające – ektoina, kwas hialuronowy, glicerol,
- substancje regenerujące – dekspantenol,
- substancje natłuszczające – oliwa z oliwek, olej sezamowy, olej z rokitnika, parafina, lanolina, wazelina,
- olejki eteryczne – olejek eukaliptusowy, miętowy, z pomarańczy, tymianku,
- witaminy – witamina A i E.
Pamiętaj, że nawilżanie nosa ze strupkami powinno być regularne, tak aby nie dopuścić do ponownego przesuszenia śluzówki. Przed użyciem wybranego preparatu dobrze wysmarkać nos i przeczyścić go roztworem wody morskiej. Maść na rany w nosie nakłada się przez wyciśnięcie niewielkiej ilości prosto z tubki do nosa lub przy użyciu czystego palca. Maść dobrze jest delikatnie rozprowadzić. W przypadku aerozolu na suchy nos należy psiknąć 1-2 razy do każdej dziurki. Po tym warto na chwilę przymknąć skrzydełka nosa i delikatnie pomasować, tak aby płyn rozprowadził się po śluzówce.
Maść na odbudowę śluzówki nosa i na strupki sprawdzi się też na rany pod nosem, które powstają m.in. przy intensywnym katarze.
Domowe sposoby na strupki w nosie
Domowe sposoby na nawilżanie śluzówki i na ranki w nosie to:
- Inhalacje – najlepiej przy pomocy olejków eterycznych, które można dodać do dyfuzora powietrza lub do miski z gorącą wodą.
- Nawilżanie powietrza – prawidłowa, zdrowa wilgotność powietrza to 40-60%. Powietrze można zwilżyć, używając nawilżacza, czy wieszając pojemniczki z wodą na kaloryferze. Dobrze mieć też w pokoju kilka roślin, które uwalniają wodę przez liście i nieco podnoszą wilgotność.
- Oliwa z oliwek – strupek w nosie można posmarować domową, wysokiej jakości oliwą z oliwek.
- Picie wody – pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Pij przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, aby twoje błony śluzowe były odpowiednio nawilżone.
Pytania i odpowiedzi o suchym nosie
Strupy w nosie i suchość błony śluzowej nozdrzy to tak popularny temat, że budzi wiele pytań. Dla twojej wygody zebraliśmy najczęściej pojawiające się wątpliwości i odpowiedzi na nie poniżej.
Czy można dostać maść z antybiotykiem do nosa bez recepty?
Nie, obecnie maść z antybiotykiem do nosa nie jest dostępna bez recepty. Jeżeli podejrzewasz zakażenie bakteryjne – udaj się do lekarza. Jednak warto wspomnieć, że zakażenia bakteryjne nosa zdarzają się bardzo rzadko. Za infekcje zazwyczaj odpowiadają wirusy, a na nie antybiotyk nie zadziała.
Tribiotic na rany w nosie – czy to dobry pomysł?
Nie, Tribioticu nie można stosować na błony śluzowe, w tym do nosa. Maść można używać wyłącznie na drobne skaleczenia na skórze. Po aplikacji na błonę śluzową składniki maści mogą przenikać w większym stopniu do krwioobiegu i wywoływać działania niepożądane jak miejscowe podrażnienie, uszkodzenie słuchu, nerwów czy nerek.
Czemu moja rana w nosie się nie goi?
Niegojąca się rana w nosie może być spowodowana przez niewłaściwe warunki regeneracji. Mowa tutaj o dużym przesuszeniu powietrza, częstym rozdrapywaniu ranki, czy niedoborach witamin. Czasem taka nadżerka potrzebuje zewnętrznej pomocy, aby poradzić sobie z powrotem do zdrowia. Jeżeli problem cię dotyczy, wypróbuj nawilżające krople z apteki lub maści do nosa. Gdy rana pojawia się u osób starszych, zmagających się z cukrzycą, pomocne mogą okazać się nutridrinki na gojenie ran, które pomogą odżywić seniora i dostarczyć substancji ważnych do regeneracji naskórka.
Kiedy udać się do lekarza z raną w nosie?
Umów wizytę u lekarza jeżeli:
- suchy nos przeszkadza ci w codziennym życiu,
- na śluzówce obecne jest owrzodzenie, czyli duża nadżerka utrzymująca się kilka dni,
- strupki w nosie nie chcą się goić,
- czujesz, że masz przewlekle zatkaną jedną dziurkę w nosie,
- obserwujesz utratę węchu lub jego pogorszenie,
- masz wrażenie ciągłego nieprzyjemnego zapachu.
Jakiego lekarza wybrać? Możesz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby pokieruje Cię dalej. Jednak najlepszym wyborem będzie wizyta u laryngologa.
O czym może świadczyć nos bolący w środku?
Ból w nosie może być spowodowany przez coś prozaicznego jak pryszcz czy katar. U niektórych osób za takie dolegliwości odpowiada bolesne owrzodzenie w nosie, czyli nadżerka. Niekiedy przyczyną są polipy, czyli niegroźne guzki. Ból może pojawić się też po urazie lub podczas zapalenia naczyń. Gdy ból jest dojmujący i nie ustępuje przez dłuższy czas, może również świadczyć o nowotworze nosa. Jednak nie warto panikować – najpierw udaj się do lekarza na konsultację, samemu ciężko bowiem prawidłowo wytypować przyczynę.
Czy suchy nos może być groźny?
Suchość w nosie zazwyczaj nie świadczy o żadnym poważnym schorzeniu. Nie należy jednak jej bagatelizować. Wysuszona śluzówka nosa nie spełnia bowiem swoich funkcji nawilżania powietrza i ochrony przed patogenami. Dlatego osoby z wysuszonym nosem są bardziej narażone na choroby zakaźne, częściej mogą doświadczać suchego gardła czy problemów z zatokami.
Długotrwale suchy, bolesny nos może być wynikiem niektórych chorób takich jak zespół pustego nosa, czy zanikowy nieżyt nosa. Stany takie wymagają konsultacji z lekarzem.
Czy artykuł był pomocny? Oceń przeczytany tekst lub zostaw kilka słów od siebie. Kliknij w "dodaj komentarz" poniżej. Chcemy tworzyć przede wszystkim teksty przydatne dla czytelnika, Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne! ♥
Bibliografia
- Hildenbrand, T., Weber, R. K., & Brehmer, D. (2011). Rhinitis sicca, dry nose and atrophic rhinitis: a review of the literature. European Archives of Oto–Rhino–Laryngology, 268, 17–26.
- Tuszyński, P.K. (2023) Leki pierwszego wyboru. Wydanie III, Kraków: Wydawnictwo Farmaceutyczne.
- Thieme, U., Müller, K., Bergmann, C., Bock, B., Wurzer–Materna, N., Shahab, T., ... & Meiser, P. (2020). Randomised trial on performance, safety and clinical benefit of hyaluronic acid, hyaluronic acid plus dexpanthenol and isotonic saline nasal sprays in patients suffering from dry nose symptoms. Auris Nasus Larynx, 47(3), 425–434.
- Yildirim, G., Kumral, T. L., Altindag, C., Özdemir, E., & Uyar, Y. (2017). The effect of dexpanthenol–vitamin A (Nazalnem) on silastic splints after nasal septal surgery. Journal of Craniofacial Surgery, 28(8), 2139–2142.