Pielęgnacja osoby leżącej i chorej to trudne zadanie. Wymaga wiele empatii, cierpliwości i dokładności. Opiekunowie nie zawsze wiedzą, jak sobie radzić. Tymczasem w aptekach i sklepach medycznych dostępnych jest coraz więcej produktów znacznie ułatwiających pielęgnację leżącego chorego – warto je poznać! Z poniższego artykułu dowiesz się, z jakimi problemami borykają się opiekunowie pacjentów pozostających w łóżku, z czego one wynikają oraz – przede wszystkim – jak powinna przebiegać codzienna rutyna pielęgnacyjna.
Co na rozstępy w ciąży i po porodzie - przyczyny, preparaty, domowe sposoby
Rozstępy to zmiany skórne, które wiele kobiet uważa za nieestetyczne. Mogą pojawić się w czasie ciąży i niekiedy wymagają korekcji po porodzie. Dlaczego w czasie ciąży zmiany jak rozstępy są takie typowe i powszechne? Znaczenie mają zmiany fizjologiczne m.in. w ramach gospodarki hormonalnej. Nie oznacza to, że na rozstępy należy się bezwarunkowo godzić. Istnieje szereg działań, jakie można podjąć aby zlikwidować rozstępy. W tym artykule podpowiadamy jak powinna przebiegać odpowiednia pielęgnacja skóry z użyciem kosmetyków przeciw i na rozstępy.
- Dlaczego w ciąży powstają zmiany skórne jak rozstępy?
- Przyszła mama powinna wiedzieć, że rozstępy powstają w okolicy brzucha, piersi i nie tylko
- W ciąży rozstępy - co ma znaczenie na ich powstanie?
- Kiedy pojawiają się pierwsze rozstępy w ciąży?
- Etapy powstawania rozstępów w ciąży
- Co stosować na i przeciw rozstępom w ciąży?
- Co na świeże czerwone rozstępy w ciąży?
- Co na stare rozstępy powstałe w czasie ciąży?
- Jak zapobiec rozstępom w ciąży?
- Kosmetyki dla ciężarnych na rozstępy i przeciw nim - skład
- Peelingi na rozstępy u ciężarnych - krok w pielęgnacji skóry
- Domowe sposoby jak uniknąć rozstępów w ciąży i po
- Jak wykonywać masaż, który ograniczy ryzyko rozstępów?
- Usuwanie rozstępów w ciąży i po niej - zabiegi
Dlaczego w ciąży powstają zmiany skórne jak rozstępy?
W ciąży ciało kobiety nieustannie zmienia się - praktycznie każdego dnia. Rozstępy na skórze kobiety ciężarnej pojawiają się w związku ze zmianami hormonalnymi, które mają pośredni wpływ na odżywianie się. Zmiany skórne w trakcie ciąży to również cellulit, obrzęki, przebarwienia, trądzik. Najczęściej kobiety w ciąży i po ciąży skarżą się na rozstępy w okolicy piersi, brzucha, pośladków, bioder i ud.
Przyszła mama powinna wiedzieć, że rozstępy powstają w okolicy brzucha, piersi i nie tylko
Warto przyjrzeć się zmianom fizjologicznym, które mają miejsce w okresie ciąży i karmienia. W ciąży rozstępy pojawiają się w ściśle określonych miejscach. Jednym z nich są piersi, które w trakcie ciąży powiększają się, zmniejszą kształt i jest w nich więcej tkanki tłuszczowej, a sama objętość zależy również od rozwijających się gruczołów mlecznych. Istotnym zmianom poddana jest skóra brzucha, która zależnie od masy dziecka może ulec większemu rozciąganiu. Kwestia rozstępów na pośladkach, udach i biodrach to kwestia hormonalna powiązana z prowadzoną dietą, która z racji ciąży jest nadprogramowo kaloryczna (tendencja jedzenia za dwoje).
Nagłe przybranie na wadze może spowodować, że na skórze powstaną rozstępy. Problem rozstępów dotyka nie tylko kobiety w ciąży i po niej, ale również osoby, które mają tendencję do nagłego wzrostu masy ciała.
W ciąży rozstępy - co ma znaczenie na ich powstanie?
Wymienione obszary ciała podlegają dużym zmianom w trakcie ciąży. Rozstępy są efektem przekroczenia pewnego progu rozciągliwości skóry i możliwości powrotu do stanu pierwotnego. Skóra w ciagu tych 9-miesięcy jest poddawana rozciąganiu, w tym również struktury je tworzące jak włókna elastyczne skóry, a niekiedy mogą one zostać przerwane. Nie bez znaczenie dla powstawania rozstępów w ciąży i po niej mają czynniki hormonalne. Inne przyczyny powstawania rozstępów to czynniki jak czynniki genetyczne, niewłaściwa dieta, a także duża masa urodzeniowa dziecka.
Jeśli kobieta w ciąży ma tendencję do rozstępów powinna od samego początku zadbać o elastyczność, jędrność, nawilżenie skóry! Umożliwia to preparat przeciw rozstępom!
Kiedy pojawiają się pierwsze rozstępy w ciąży?
Pierwsze rozstępy pojawiają się w drugim trymestrze ciąży (zatem w okresie 6-7 miesiąca ciąży). Skóra poddawana rozciąganiu może dawać objawy jak świąd skóry, co wiąże się ze świeżymi różowymi rozstępami. Dalszy etap przynosi bardziej widoczne pasma na skórze - są białawe, posiadają nierówny brzeg, są dłuższe i szersze w porównaniu do świeżych rozstępów. Warto zatem sięgnąć po balsam przeciw rozstępom przed ich pojawieniem się lub gdy są czerwone/różowe.
Etapy powstawania rozstępów w ciąży
Rozstępy są pewnego rodzaju bliznami, w których dochodzi do uszkodzeń włókien kolagenowych i elastyny (przykłady tkanki łącznej). Dodatkowo zmiany hormonalne wpływają na fibroblasty, które zajmują się produkcją wspomnianych składników. Zatem w skórze spada ilość składników odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry. Powstawanie rozstępów to 2 etapy jak:
- faza zapalna - w niej pojawiają się czerwone / różowe / purpurowe rozstępy, jest to najlepszy etap na cofnięcie się zmian, to faza w której rozstępy są podatne na zmiany, widoczne są tutaj poszerzone naczynia, nacieki limfocytarne, skóra jest cieńsza i pomarszczona
- faza zanikowa - rozstępy stają się bielsze - białoperłowe rozstępy (przybierają formę blizny zanikowej), są mniej podatne na zabiegi, zwykle ich pozbycie się wymaga bardziej inwazyjnych metod niż kremy i peelingi na rozstępy, występują tutaj zdegradowane włókna kolagenowe i rozgałęzione włókna elastynowe.
Co stosować na i przeciw rozstępom w ciąży?
Istotne są tutaj wszelkie zabiegi, które prowadzą do utrzymania lub poprawy elastyczności skóry, a także zachowania jędrności i wytrzymałości na rozciąganie skóry związane z rosnącym dzieckiem. Znaczenie mają kosmetyki jak krem lub balsam przeciw rozstępom z roślinnymi olejami (np. olejem arganowym, z pestek malin). Warto podkreślić, że istnieje również lista składników zakazanych dla okresu ciąży, gdzie wymienia się alkohol, retinol, kwas salicylowy, a także olejek bergamotowy, rozmarynowy oraz duże stężenie ziół.
Co na świeże czerwone rozstępy w ciąży?
W przypadku świeżych, tworzących się różowych rozstępów znaczenie mają kosmetyki na bazie olejów roślinnych, a także skrzypu, bluszczu, przywrotnika. Powinny zawierać składniki wspierające elastyczność skóry i wykazujące potencjał przeciwzapalny jak np. nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oleju z krokosza barwierskiego. Oprócz tego krem na pierwsze rozstępy w ciąży pełni również funkcję przeciwdziałającego rozstępom. Dlatego warto zabezpieczać skórę od samego początku ciąży.
Co na stare rozstępy powstałe w czasie ciąży?
Niestety, brak jest środków, które wskazywałyby znaczącą skuteczność na widoczność rozstępów starych i utrwalonych w ciąży i nie tylko. Dlatego rozwiązaniem są zabiegi medycyny estetycznej, które przeprowadza się po urodzeniu dziecka pamiętając o składnikach przeciwwskazanych w okresie karmienia.
Jak zapobiec rozstępom w ciąży?
Kluczowa w okresie ciąży i zapobieganiu rozstępom jest pielęgnacja ciała z uwzględnieniem rejonów szczególnie narażonych na typowe ciążowe zmiany skórne jak rozstępy. Wiele źródeł wskazuje, że kobiety w ciąży (już od 2. miesiąca) powinny pilnować odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry. Z pomocą przychodzi tutaj typowy i dedykowany krem przeciw rozstępom dla kobiet ciężarnych.
Kosmetyki dla ciężarnych na rozstępy i przeciw nim - skład
Składniki aktywne obecne w kremach, balsamach na rozstępy mają decydujące znaczenie, które przekłada się na właściwości kosmetyków na rozstępy dla ciężarnych i nie tylko. Mają one znaczenie również dla przyszłych mam, które niedawno urodziły dziecko i chcą jednocześnie zadbać o wygląd ciała i szczególnie narażonych na rozstępy obszarów ciała jak brzuch czy piersi (w przypadku mam karmiących i tych odliczających do porodu). W ich składzie znajdziemy szereg składników pochodzenia roślinnego, które wspierają fibroblasty do produkcji kolagenu, nawilżają, regenerują, uelastyczniają, ujędrniają. Są to:
- olej z wiesiołka dwuletniego, krokosza barwierskiego, canola (ze względu na NNKT - nienasycone kwasy tłuszczowe)
- wąkrota azjatycka, lukrecja gładka, przywrotnik pospolity, bluszcz zwyczajny, skrzyp polny
- masło shea (uszczelnia warstwę rogową), m. kakaowe (zawierają składniki chroniące przed utratą wody)
- witamina E (chroni przed utratą wody, odpowiada za elastyczność skóry), witamina C (rozjaśnia i wspiera syntezę kolagenu)
- alantoina (wspiera podziały komórkowe, łagodzi i regeneruje), D-pantenol (nawilża skórę)
- kwas hialuronowy - substancja nawilżająca, która ogranicza ryzyko wystąpienia rozstępów ze względu na wzrost odporności na czynniki rozciągające, stymuluje on fibroblasty i zwiększa produkcję kolagenu.
W kosmetykach bardzo istotny jest skład - znajdź preparat przeciw rozstępom, który zawiera kilka powyższych składników.
Peelingi na rozstępy u ciężarnych - krok w pielęgnacji skóry
Oprócz tego kobiety dbające o skórę wolną od rozstępów mogą wykonywać peelingi do ciała, które:
- usuwają zrogowaciały naskórek
- wspierają mikrokrążenie
- nasilają proces absorpcji przezskórnej składników o znaczeniu dla rozstępów.
Pamiętaj - po złuszczaniu skóry przy pomocy peelingu zastosuj na skórę krem przeciw rozstępom!
Asortyment kosmetyczny dostarcza kilka rodzajów preparatów jak krem i balsam przeciw rozstępom, serum i koncentrat na rozstępy. Wsparciem jest regularny peeling ciała i rejonów objętych rozstępami, a także masaż skóry sprzyjający zwiększonej elastyczności na rozciąganie.
Domowe sposoby jak uniknąć rozstępów w ciąży i po
W czasie stosowania peelingu, kremu czy balsamu na rozstępy warto wspierać się masażem skóry. Zabieg ten, prowadzony nawet w domowych warunkach może przynieść widoczne rezultaty, szczególnie podczas regularnego stosowania. Automasaż wspiera skórę zapobiegając powstawaniu rozstępów i walczyć z nimi, co tłumaczy się:
- poprawą krążenia krwi i limfy,
- uelastycznieniem i wzmocnieniem, co ma wpływ na kondycję skóry.
Zobacz kosmetyki dedykowane do pielęgnacji dla mam!
Jak wykonywać masaż, który ograniczy ryzyko rozstępów?
Warto wiedzieć, że warto masować skórę w obrębie brzucha, bioder, ud (o ile brzucha umożliwia sięgnięcie do tej części ciała). Zdecydowanie odradza się masaż okolic brzucha, co może nieść za sobą prowokację mięśni porodowych. Możesz również rozważyć profesjonalny masaż skóry zagrożonej rozstępami, ale również innymi dolegliwościami jak obrzęki nóg i ból kręgosłupa w ciąży.
Dodatkowo wiele przyszłych mam korzysta z możliwości ujędrniających płynących z naprzemiennego stosowania ciepłej i zimnej wody, co zdecydowanie wpływa na poprawę mikrokrążenia. Pamiętaj - nie musisz stosować wyszukanych kosmetyków przeciw rozstępom - spróbuj w pierwszej kolejności olejku przeciw rozstępom!
Usuwanie rozstępów w ciąży i po niej - zabiegi
Okres ciąży jest wyjątkowy ze względu na bogatą listę przeciwwskazań również w dziale jakim jest medycyna estetyczna. W czasie ciąży zakazane są zabiegi z użyciem prądów (laser, endermologia), fal radiowych i wykorzystujących ciepło / rozgrzanie. Może to prowadzić do przedwczesnych skurczów macicy. Walka z rozstępami za pomocą zabiegów może pojawić się najwcześniej po porodzie. Dlatego zawczasu zaopatrz się w dobry preparat przeciw rozstępom np. z przywrotnikiem, bluszczem czy olejami roślinnymi.
Bibliografia:
- Bojarska-Hurnik S., Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, Kosmetologia Estetyczna, 2/2019/vol. 8, strony 259-262
- Skorupińska A., Sekuła N., Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, Kosmetologia Estetyczna, 3/2017/vol. 6, strony 283-286
- Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B, Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farmakologia Kliniczna, 2018, tom 74, nr 7, strony 417-426