Co na afty, pleśniawki bez recepty u dziecka i dorosłego?
Niezależnie od lokalizacji - afta na języku, wardze, podniebieniu czy dziąśle to straszne utrapienie podczas jedzenia. Zmiany jak pleśniawki, afty czy owrzodzenia śluzówki w jamie ustnej bolą, pieką, są zaczerwienione i łatwo mogą się odezwać, przypominając o swojej obecności. W dodatku mogą towarzyszyć nam przez wiele dni. Szczególnie zyskują na sile, jeśli są dodatkowo drażnione przez aparat ortodontyczny. Zaniepokoić powinny częste nawroty aft, które mogą prowadzić do rozwoju innych chorób przyzębia. Jak sobie poradzić z pleśniawkami i aftami? Oprócz właściwej higieny jamy ustnej pomocne są odpowiednio dobrane leki o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym, które stosuje się miejscowo w jamie ustnej. W przypadku dzieci najczęściej występują preparaty jak żel na afty dla niemowląt i małych dzieci, a nieco starsi pacjenci mogą skorzystać ze sprayów czy tabletek na pleśniawki.
Jeżeli zmiany w jamie ustnej wiążą się u ciebie z nieprzyjemnym zapachem z ust, sprawdź preparaty na nieświeży oddech.
Pleśniawka a afta - czym się różnią
Co to są afty? To nadżerki w jamie ustnej. Zazwyczaj występują u kobiet i mają kłopotliwą skłonność do nawracania. Rzadziej zdarza się duża afta, która przez swoje rozmiary powoduje znaczny ból.
Co to są pleśniawki? To niewielkie zmiany w jamie ustnej, które wywołuje grzyb z rodzaju drożdżaków. Zwykle dokuczać będzie pleśniawka na języku, rzadziej w innych miejscach. Czasem pleśniawkom towarzyszy pieczenie lub swędzenie. Pleśniawki u niemowlaka to stosunkowo częsta przypadłość, którą warto skonsultować z lekarzem.
Leki na afty i pleśniawki są częściowo takie same - można stosować odkażające tabletki na pleśniawki i afty w buzi czy płyny do płukania jamy ustnej.
Żel, płyn czy tabletki na afty, pleśniawki?
Zależnie od preferencji czy wieku chorego stosuje się różne produkty na pleśniawki. Nie wszystkie składniki można stosować u niemowląt jak chociażby pochodne kwasu borowego, znane jako boraks. Szeroki indeks terapeutyczny mają leki z lidokainą, salicylanem choliny czy benzydaminą, które działają znieczulająco, przeciwbólowo lub odkażająco. Skuteczny środek na afty to również chlorheksydyna obecna w płynach do płukania i tabletkach do ssania. Podrażnioną śluzówkę można także wspomóc preparatami przyspieszającymi gojenie. Ochronny żel na afty często bogaty jest w hialuronian sodu czy pantenol.
Wiele osób preferuje tradycyjne, domowe sposoby na aftę. Do sprawdzonych rozwiązań należy płukanie ust roztworami ziół jak szałwia czy rumianek. Wybór szczoteczki do zębów też nie jest bez znaczenia - jeżeli masz skłonność do aft, wyposaż się w szczoteczkę z miękkim włosiem (soft lub ultra soft). Wspomagająco uzupełnij dietę w takie substancje jak żelazo, cynk, kwas foliowy i witaminę B12, bowiem podejrzewa się, że niedobór tych składników może być odpowiedzialny za afty na wardze, pod językiem i w innych miejscach.
Jak działają i co zawierają leki na afty i pleśniawki?
Część preparatów na afty i pleśniawki zawiera związki powlekające, które odgradzają zmianę od potencjalnych czynników drażniących, co przyspiesza również gojenie. Inne z kolei opierają się na roślinnych składnikach jak szałwia, kora dębu, rumianek. Nie zabraknie również dobrze znanych składników przeciwbakteryjnych, które są obecne w lekach na ból gardła, a jest nim chociażby chlorhinaldol.
- spray na afty,
- środek na afty z jonami srebra,
- żel czy spray na pleśniawki i afty,
- roztwór na pleśniawki,
- płyn do płukania ust.